Sosyoloji Hakkında Sıkça Araştırılan Konular Nelerdir?

Sosyoloji Hakkında Sıkça Araştırılan Konular Nelerdir?
08.08.2022 17:08
Sosyoloji nedir diye soracak olursak; kısaca toplum bilimi demektir. Fakat sosyoloji doktora programları nelerdir, atama puanları, çalışma alanları; sosyoloji ve edebiyat - felsefe ilişkisi nedir, hangi üniversitelerde var gibi sorulara da yanıt aradık.

Sosyoloji hakkında sıkça araştırılan konular akademik disiplin alanları konusunda değerlendirme yapan kişiler tarafından dikkat çekiyor. Sosyoloji hakkında sıkça araştırılan konular içerisinde bu alanın temel araştırma prensiplerinin ne üzerine oluştuğu yer alıyor. Sosyoloji; toplum bilimi adı ile de biliniyor. Sosyoloji toplum ve insanın birebir etkileşimi üzerine çalışan bir bilim dalıdır. Toplumsal araştırmalar kapsamında sokakta karşılaşan farklı bireyler arasında ilişkilerden, küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana doğru yayılmıştır. Sosyoloji insanların toplumun içerisinde nasıl düzenli bir şekilde yaşadıklarını ve bireylerin birlik, kurum ya da grup üyelerinin nasıl yaşadığını ele alır.

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji; toplum ve insanın etkileşimi üzerine çalışan bir bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Sosyoloji, toplumların tarihsel süreç içerisinde nasıl bir değişim içerisine uğradığını ele alır. İnsan ve toplum arasındaki ilişkileri anlamlandırmaya ve çözümlemeye çalışan Sosyoloji farklı düşüncelere ve fikirlere sahip insanların küresel ve sosyal işleyişe kadar olan ilişkisini de incelemektedir.

Sosyoloji Doktora Programları Nelerdir?

Sosyoloji lisans mezunları için yüksek lisans akademik kariyer yaşamının bir sonraki aşaması. Sosyoloji bölümünden yüksek lisans mezuniyetini alan kişiler için akademik zirve adımlarını tırmanmak doktora programlarına devam etmekten geçiyor. Sosyoloji doktora programları alana özgü üst düzey eğitimi kapsıyor. Doktora mezunu olan Sosyoloji öğrencileri bu alanda unvan sahibi oluyorlar ve akademik anlamda ders verebilme yetkisine sahip oluyorlar. Sosyoloji doktora programları, Türkiye’nin Sosyoloji lisans ve yüksek lisans eğitimi veren özel ve devlet üniversitelerinde bulunuyor.

Sosyoloji Atama Puanları Nedir?

Sosyoloji mezunlarının birçoğu devlet kurumlarına atanmak için adeta hayaller kuruyor. Bu da yoğun çalışmalar gösteren adaylar için Sosyoloji atama puanlarının ne olduğunu sorgulatıyor. Sosyoloji atama puanları şehirden şehre göre farklılık gösterebilir. Sosyoloji atama puanları ortalama olarak; 87,78848 puan olarak belirtiliyor.

Sosyoloji Çalışma Alanları Nelerdir?

Sosyoloji çalışma alanları; Ahlak Sosyolojisi, Aile Sosyolojisi, Bilim Sosyolojisi, Folk Sosyolojisi, Göç Sosyolojisi, Sağlık Sosyolojisi, Siyaset Sosyolojisi ve benzeri alanlardan meydana geliyor. Ayrıca Sosyoloji mezunlarının çalışma alanı; Sivil Toplum Kuruluşları, İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi, Medya Basın, Araştırma Şirketleri, Müzecilik gibi alanlardan oluşuyor.

Sosyoloji Doktora Programı Olan Üniversiteler Hangileridir?

Sosyoloji doktora programı bu alanda lisans ve yüksek lisans eğitimi veren tüm üniversitelerde bulunuyor. Sosyoloji doktora programı; İstanbul Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Selçuklu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi gibi üniversitelerde bulunuyor.

Sosyoloji Edebiyat İlişkisi Nedir?

Sosyoloji Edebiyat ilişkisi; ortak bir temele dayanıyor. Edebiyatın konusu insandır ve insan toplumun içerisinde yaşayan bir varlıktır. Edebi metinler insanı ve insanların diğer insanlar ile olan ilişkisini işler. Sosyoloji ise toplumun bilimidir. Bu yönü ile her iki bilimin de konusu ortaktır. Edebi metinler sosyoloji bilimine temel anlamda kaynaklık edebilir. Çünkü edebi metinlerde insan ilişkileri ve toplum açısından önemli bir malzeme vardır.

Sosyoloji Felsefe İlişkisi Nedir?

Sosyoloji ve Felsefe ilişkisi; zihinleri harekete geçiren bir sorun oluşturur. Sosyoloji insanların oluşturduğu toplum içerisinde olanı ele alır. Felsefe ise insanlar, toplum ve bireysel anlamda olması gerekeni ele alır. Bu da Sosyoloji ve Felsefeyi iki ayrı inceleme alanı haline getirir.

Sosyoloji İş İmkânları Nelerdir?

Sosyoloji iş imkânları neler olduğu mezunları ya da öğrencileri tarafından dikkat çekiyor. Sosyoloji iş imkânları açısından mezunlarına sosyolog olarak kamuda ve özel sektörde pek çok alan tanır. Sosyoloji mezunları ayrıca sivil toplum kuruluşlarında, araştırma şirketlerinde çalışabilecekleri gibi eğitim hayatına devam ederek akademisyen de olabilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir