Uyku Apnesi Cihazı Nasıl Alınır?

Uyku Apnesi Cihazı Nasıl Alınır?
14.12.2022 18:34
Uyku; hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Peki; uyku apnesi cihazı nasıl alınır, nereden alınır, nasıl ayarlanır, orucu bozar mı, ömür boyu sürer mi, devlet karşılıyor mu? Uyku apnesi cihazı yan etkileri, faydaları, kilo verdirir mi, ne kadar süre kullanılır? Sorularınızın cevapları bu yazıda…

İhtiyaç duyulan cihaz için sosyal güvenceniz varsa; SGK stoğunda mevcut olması durumunda, hastaya SGK tarafından cihaz temin edecektir. İhtiyaç duyulan cihazın SGK stoğunda mevcut olmaması durumunda ise; SGK sosyal güvence sahibi olan uyku ve solunum hastalarına, değişken miktarlarda parasal katkı sağlayarak cihazın alımını kolaylaştıracaktır. Maddi durumunuz yeterliyse kendiniz de temin edebilirsiniz.

Uyku Apnesi Cihazı Nereden Alınır?

SGK kapsamında bir hastaysanız cihazı SGK’dan değilseniz medikal araç ve gereç satan mağazalar, internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Merdiven altı olarak bilinen yerlerden temini doğru değildir.

Uyku Apnesi Cihazı Nasıl Ayarlanır?

Uyku apnesi cihazları; bir maske, maskeyi takmanızı sağlayan kafa bantları, maskeyle makineyi birbirine bağlayan bir hortum ve hava üfleyen bir kompresörden oluşmaktadır. Size verilen maske, yalnızca buruna takılan türde olabilir veya burun ve ağzı birlikte içine alabilen modelleri vardır. Cihazlar, tıpkı lastik şişirmekte kullanılan pompalar gibi, basit bir kompresör gibi çalışırlar ve yattığınız odadaki havayı alıp hortum ve maskesi yardımıyla hava yollarınıza pozitif basınçlı hava göndererek çalışır. Basınçlı hava sayesinde cihazlar, uyurken hava yollarınızı açık tutarak nefesinizin durmasını, oksijen değerlerinizin düşmesini ve horlamanızı durdurur. Böylece cihazı kullanmaya başladığınız ilk geceden itibaren rahat uykular uyursunuz.Genellikle 4-20 cmH2O basınç aralığında ayarları yapılabilir.

Uyku Apnesi Cihazı Orucu Bozar Mı?

Uyku apnesi cihazı; nemlendirme fonksiyonu olmadan da kullanılabileceği için su kullanılmadan yani nemlendiricisiz olarak, sadece kuru hava verecek şekilde kullanılması orucu bozmaz. Bir sakıncası yoktur. Ancak, cihazın nemlendiricisiz kullanımı mümkün olmuyorsa oruçlu iken kullanılmaması daha uygun bir hareket olacaktır.

Uyku Apnesi Cihazı Ömür Boyu Sürer Mi?

Kilo verme, düzenli spor yapma, alkolü bırakma gibi hayat standardı değişiklikleri ile birlikte bazı kişilerde uyku apnesi sendromunun iyileştiği görülse de, ne yazık ki bazı kişilerde bu durum ömür boyu devamlılık gösterebilmektedir.

Uyku Apnesi Cihazı Devlet Karşılıyor Mu?

SGK kurumu raporun oranına göre hareket eder ve orada belirtilen tutarlarda ödeme yapar. SGK’nın ödeyeceği tutar; alacağınız cihazın tutarına göre değil, raporda belirtilen tutara göre ödeme yapaya ayarlanmıştır. Siz cihazınızı 3.000 TL ye almış olsanız bile kurumumun size KDV dahil ödeyeceği toplam tutar; 1.000 TL civarında olacaktır. Yani ortalama 3/1 oranı ödeme almış olursunuz.

Uyku Apnesi Cihazı Yan Etkileri?

Yan etkiler arasında en sık görülenler ve olumsuz olanların birkaçı şöyle sıralanabilir; 

- ağız kuruluğu,

- gece uyanıklık sayısında artış,

-burun tıkanıklığı,

- maskenin yüze baskı ve tahrişi,

- maske kaçakları. Bunlar sıklıkla görülen yan etkilerdir.

Uyku Apnesi Cihazının Faydaları?

En önemli faydası; siz uykudayken düzensiz nefes alış verişlerinizi düzene koyarak rahat uyumanızı sağlamasıdır. Ayrıca horlamanızı azaltır.

Uyku Apnesi Cihazı Kilo Verdirir Mi?

Uyku apnesi sendromunun oluşumunda kilo önemli bir faktördür. Obezite gibi rahatsızlıklar bu hastalıkta oldukça etkilidir. Kilo veren hastaların uyku apnesi sorununun azaldığı gözlemlenmiştir. Fakat uyku apnesi cihazlarının kilo verdirme gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Uyku Apnesi Cihazı Ne Kadar Süre Kullanılır?

Cihazlar genellikle 1 yıl kadar süre hasta tarafından kullanılabilir. Birçok ülkede geri ödeme kurumları ve sağlık sigortaları 6 ayda bir cihazın; maske, hortum ve filtrelerinin yenilenmesini kabul etmektedir. Ülkemizde ise bu kabul 1 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu süre iyi bir maske seçimi yapılması ve uygun koşullarda kullanımı durumlarında hastaların çoğu için yeterli olmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir