Üniversitede Şartlı Geçiş Nasıl Oluyor?

Üniversitede Şartlı Geçiş Nasıl Oluyor?
16.12.2022 23:31
Üniversitede bazı durumlarda şartlı geçiş hakkı bulunmaktadır. Üniversitede şartlı geçiş nasıl oluyor, yatay geçişe engel mi? Şartlı geçişte büte girilir mi, her üniversitede var mı? Şartlı geçiş için ortalama kaç olmalı, şartlı geçiş olan üniversiteler hangileridir? Sorularını siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

Şartlı geçiş son sınıf öğrencileri ve mezun olmaya çalışan adaylar için son derece iyi bir durumdur. Üniversitede şartlı geçmek mümkündür. Bunun için genel ortalamaya bakılmaktadır. Bu durum fakülteye ve bulunduğunuz üniversiteye göre değişkenlik gösterebilir. Şartlı geçebilmeniz için mezun olmadan önce genel ortalamanızın 2.5 üzerinde olması gerekmektedir. Şayet ortalamanız 2.5 üzerinde ise şartlı geçtiğiniz derslerden başarılı olarak geçmiş sayılırsınız ve mezun olabilirsiniz.

Şartlı Geçiş Yatay Geçişe Engel Mi?

Yatay geçiş yapmak isteyenlerin aklını karıştıran durumlardan biri de şartlı geçmiş olunan derslerdir. Bu dersler yatay geçiş yapmanıza engel değildir ancak geçiş yapacağınız üniversitede bu derslerden başarısız olarak geçiş yapacaksınız. Yani bu dersleri geçmek için tekrar almanız gerekecek.

Kısaca özetleyecek olursak şartlı geçiş, yatay geçiş için engel değildir. Ancak geçiş yaptığınız okulda bu dersleri tekrar almanız ve başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.

Şartlı Geçişte Büte Girilir Mi?

Şartlı geçilen bir ders için büt sınavlarına girebilmeniz mümkündür. Bu durumda not yükseltme ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak büte girmeniz zorunluluk teşkil etmez. Kendi isteğinize bağlı olarak büte girebilir ya da o dersten şartlı geçmiş sayılabilirsiniz.

Büt, yani bütünleme sınavı başarısız olup geçilemeyen dersleriniz dönem sonunda yapılan sınavlardır. Öğrencilerin ikinci şansı olarak bilinmektedir. Öğrenciler kalmış olduğu derslerden geçmek için büt sınavına girmekte ve şanslarını tekrar denemektedir.

Şartlı Geçiş Her Üniversitede Var Mı?

Şartlı geçiş her üniversitede vardır. Eğer ders notunuz DC veya DD ise mezun olurken genel ortalamana durumunuza göre bu derslerden başarılı olarak geçmiş saylanabilirsiniz. Ve mezun olmanıza engel bir durum değildir. Ancak genel ortalamanız 2.50 ve üzeri olmalıdır.

Yani özetleyecek olursak şartlı geçiş birçok üniversitede bulunmaktadır ancak bazı şartları taşımanız durumunda bu haktan faydalanabilmektesiniz.

Şartlı Geçiş İçin Ortalama Kaç Olmalı?

Not ortalaması bulunduğunuz üniversiteye ve fakülteye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genellikle bu ortalama 2.0-2.5 aralığında belirlenmiştir. Ortalamanız 2.0 ve üzeri ise ve bir dersten şartlı geçme durumunuz varsa şartlı geçme hakkınız bulunmaktadır.

Şartlı Geçiş Olan Üniversiteler Hangileridir?

Şartlı geçiş çoğu üniversitede bulunmaktadır. Şartlı geçiş bulunan üniversiteler ve bulunmayan üniversiteler hakkında internet üzerinde net bir bilgi bulunmamaktadır. Şartlı geçiş hakkı birçok üniversitede mümkündür. Bu durum üniversitelere ve fakültelere göre farklılık göstermektedir. Ancak bu durumda problem olan üniversiteler değil sizin şartlı geçebilmeniz için gerekli olan ortalamanızdır. Eğer ortalamanız şartlı geçmenizi sağlayacak kadar iyiyse bir problemle karşılaşmadan şartlı geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir