Neden Kitap Okumuyoruz?

Neden Kitap Okumuyoruz?
23.06.2022 19:25
İnsanların aylarca hatta yıllarca kitap okumama nedenleri olarak öne sürdükleri çok sayıda bahanesi var. Neyse ki, bütün bahanelerin bir çözümü var.

Okumak için daha fazla nedene mi ihtiyacınız var? Okumayı sosyal bir deneyim haline getirebilirsiniz. Bir arkadaşınızla kısa bir öykü yada bir şiir paylaşabilir ya da bir kitap kulübüne katılabilirsiniz. 

Kitapların Pahalı Olduğunu Düşünüyorsanız Ucuz Alternatifler Arayın

Kitap sahibi olmanın bir zamanlar lüks olarak görüldüğü doğru olsa da, bugünlerde ucuz alternatif bulmak için sayısız kaynak bulunuyor. İnternet, okuyucular için pratik ve ulaşılabilir yepyeni bir alan açtı. Hem eski hem de yeni literatür kaynaklarına, telefonunuz üzerinden ücretsiz veya çok indirimli fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Hemen hemen her türden kitaplara çok az veya hiç ücret ödemeden erişmenin en eski yöntemi ise yerel halk kütüphanenizdir. Satın almak zorunda kalmadan istediğiniz kitabı seçebilirsiniz. Kitapları ödünç alarak evde veya kütüphanede okuyabilirsiniz. 

Kitap Okumak İçin Zamanınız Yoksa Zaman Yaratın

Kitap seçmek ve okumak için vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız gittiğiniz her yere yanınızda bir kitap götürebilirsiniz. Cep telefonunuzu almak yerine kitabı veya e-okuyucuyu açın. Sırada beklerken, bekleme odalarında veya seyahat yolculuklarında kitap okuyabilirsiniz. Uzun kitaplar bunaltıcı görünüyorsa, kısa öyküler veya şiirlerle başlayabilirsiniz. 

Ne Okuyacağınızı Bilmiyorsanız Elinize Geçen Her Şeyi Okuyun

Ne okuyacağınızı öğrenmenin en iyi yolu, elinize geçen her şeyi okumaktır. Yavaş yavaş hangi türleri okumaktan hoşlandığınızı öğrenerek, kitaplar arasında bağ kurmaya başlayacaksınız. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kitap okumayı seven birinden tavsiye isteyebilirsiniz. Aynı şekilde kitapçılar, kütüphaneciler, kitapçılar ve öğretmenler de sizin için uygun tavsiyeler verebilir. 

Okuma Alışkanlığınızın Olmadığını Düşünüyorsanız Okuma Düzeni Oluşturun 

Okumayı alışkanlık haline getirmek için düzenli olarak kitap okumaya özen gösterin. Günde birkaç dakika ile başlayın ve devam etmek için kendinize bir söz verin. Okuma alışkanlığını kazanmak çok fazla zamanınızı almayacak. İyi bir başlangıç ​​yaptıktan sonra, daha uzun süreler boyunca veya daha sık bir şekilde okumayı deneyin. Kendiniz için kitap okumaktan hoşlanmasanız bile, çocuğunuza bir hikaye okumak çok faydalı olabilir. Çocuklarınıza kitap okuyarak; onları okula ve hayata hazırlayacak harika bir hediye vereceksiniz ve bu, muhtemelen hayatlarının geri kalanında hatırlayacakları önemli bir bağlanma deneyimi olacak.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EĞİTİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir