Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Gidilebilir?

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Gidilebilir?
24.01.2023 18:40
Türk pasaportu ile kaç ülkeye gidilebilir? Türk pasaportu almak için gerekli evraklar nelerdir, alma şartları nelerdir? Almanya’da Türk pasaportu nasıl alınır? Almanya’da Türk pasaportu yenileme nasıl yapılır? Mavi kartlılar Türk pasaportu alabilir mi, Türk pasaportu seri numarası nedir? Türk pasaportu hakkında pek çok merak edilen soru bulunmaktadır. İşte detaylar...

Pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat gerçekleştirebilmektedirler. 147 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize verildiği bilinmektedir.

Türk Pasaportu Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türk pasaportu almak için gerekli evraklar bulunmaktadır;

·        Kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı gereklidir,

·        Son 6 aylık süre içinde çektirilen 2 biyometrik fotoğraf gereklidir,

·         Harç bedellerinin ve Pasaport defter ücretinin ödendiğine dair dekont olması gereklidir,

·        Ayrıca yasal temsilcilerinin başvuru merkezine gelememesi durumunda kısıtlı ya da reşit olmayanlar için muvafakatname de gerekli olacaktır.

Türkü Pasaportu Alma Şartları Nelerdir?

Türk pasaportu almak için gerekli şartlar:

·            Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olunması,

·            Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet edilmesi,

·            Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit edilmesi gerekmektedir.

Almanya'da Türk Pasaportu Nasıl Alınır?

Pasaport başvurusu için şahsen Almanya'nın yetkili dış temsilciliğine müracaat etmeniz ve randevu almanız gerekiyor. Başvuruda bulunacağınız pasaport türüne göre sizin için geçerli aşağıda sıralanan belgeleri tamamladıktan sonra bir randevu oluşturmayı unutmayın.

Biyometrik pasaportların işlem süresi ortalama dört ila altı hafta arası sürmektedir. Fakat ek ücret ödeyerek ekspress pasaport başvurusunda bulunma imkanı da bulunmaktadır. Bu durumda on ila on dört gün sonra pasaport elinizde olacaktır.

Almanya'da Türk Pasaportu Yenileme Nasıl Yapılır?

Pasaport yenileme için gerekli evraklara bakıldığında;

·            Nüfus cüzdanı,

·            Son altı ay içinde çektirilen bir tane biyometrik fotoğraf,

·            Eski pasaportun,

·            Defter ve harç bedelinin ödendiğine dair makbuz olduğu görüşmüştür.

Başvurunuzun ardından yeni pasaportunuz yaklaşık 6 - 8 hafta içerisinde Başkonsolosluğumuza ulaştığı bilinmektedir. Yeni pasaportunuz Başkonsolosluğumuza ulaştığında, e–posta adresinize bilgi mesajı gelecektir. Almanya’da bu başvuruyu yapabilmek için yetkili dış temsilciği kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Mavi Kartlılar Türk Pasaportu Alabilir Mi?

Ergin olmalarından itibaren geçerli üç yıl içinde seçme hakkını kullanmayanlar ise mavi kartlıların sahip olduğu, ikamet şartı aranmadan Türk vatandaşlığının kazanılması usulüyle Türk vatandaşlığını kazanabildikleri bilinmektedir.

Türk Pasaportu Seri Numarası Nerededir?

Yeni pasaportlarda pasaport seri numarası ön sayfada yer almaktadır. Kimlik bilgilerinin alt kısmında 7 haneli olarak yazar ve uluslararası kimlik belgesi olarak geçerli olduğu bilinmektedir.

Eski pasaportlarda her sayfada kırmızı renkli yer alan 9 haneli numaralar pasaport numarasını gösterir. Yeni çipli belgelerde pasaport numarası 'U198457' bu şekilde olup 7 haneli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sebeple, pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi önem arz eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir