Türk Hava Yolları Sahibi Kimdir?

Türk Hava Yolları Sahibi Kimdir?
16.01.2023 18:51
Türk Hava Yolları, Türkiye'nin resmi havayolu şirketidir. Türk Hava Yolları sahibi kimdir, check-in ücretli mi, çalışan sayısı kaçtır? Türk Hava Yolları devletin mi, dünyada kaçıncı sıradadır, logo anlamı nedir, ne zaman kuruldu? Gibi merak edilenleri sizlerle paylaştık.

Türk Hava Yolları (THY),Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yoludur ve Türkiye hükümetinin %51'ine sahiptir. Kalan paylar İstanbul Borsası'nda halka açıktır. THY İstanbul'da merkezini ve dünya çapında 300'den fazla noktaya uçuşlar gerçekleştirir.

Türk Hava Yolları Check-İn Ücretli Mi?

Türk Hava Yolları, check-in yapmak için ekstra bir ücret talep etmez. Ancak, bazı uçuşlar için önceden check-in yapmanız gerektiğinde ekstra bir ücret ödeyebilirsiniz. Bu ücretler, uçuşunuzun özelliklerine ve seçtiğiniz check-in yöntemine göre değişebilir. Önceden check-in yapmak için Türk Hava Yolları web sitesini, mobil uygulamasını veya havalimanı check-in gişelerini kullanabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Çalışan Sayısı Kaçtır?

Türk Hava Yolları, Türkiye'nin resmi havayolu şirketidir. 1933 yılında kurulmuştur ve Atatürk Havalimanı'nın ana hub'ıdır. Şirket, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtasına uçuşlar yapmaktadır. Türk Hava Yolları, Star Alliance üyesidir ve dünya genelinde birçok noktaya direk ve dolaylı uçuşlar sunmaktadır. Aynı zamanda, şirket hava taşımacılığı hizmetleri dışında, havaalanı hizmetleri, hava taşımacılığı eğitimi, uçak bakım ve onarımı gibi hizmetler de sunmaktadır. Covid-19 sebebiyle 2020 yılı Nisan ayında 29.673 personeli olan THY, 2021 yılında Mart ayı sonunda 27.975 personele sahiptir.

Türk Hava Yolları Devletin Mi?

24 Şubat 2017 yılında yayımlanan bir kararnameye göre devlete ait olan %49,12 oranındaki hissenin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir. Hisselerin %50,88’i halka açıktır. %0,01’ı ise Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkisindedir.

Türk Hava Yolları Dünyada Kaçıncı Sıradadır?

Türk Hava Yolları dünyada önde gelen hava yollarından birisidir. Hangi kriterlere göre sıralandıklarının belirli bir bilgisi yok. Ancak Türk Hava Yolları, Avrupa ve dünya genelinde çok sayıda ödül almış ve üstün hizmet kalitesi ile tanınmıştır. Örneğin, Skytrax tarafından verilen "Dünya Sınıfı Hizmet Kalitesi" ödülünü iki kez kazandılar ve 7.sırada yer aldı.

Türk Hava Yolları Logo Anlamı Nedir?

Türk Hava Yolları’nın logosu Mesut Manioğlu tarafından tasarlanmıştır. Bu logo THY adına oldukça derin anlamlar taşımaktadır. Bu logonun ilhamı yaban kazının uçarken verdiği görüntüden alınmış. Logoda yaban kazının seçilme nedeni, yaban kazlarının yüksekten ve çok uzun süre uçabiliyor olmalarıdır. Bu logo aynı zamanda bir o yana bir bu yana çevrildiğinde T-H-Y harfleri meydana çıkmaktadır.

Türk Hava Yolları Ne Zaman Kuruldu?

Türk Hava Yolları, 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. İlk uçuşları İstanbul-Ankara arasında yapılmıştır. Türk Hava Yolları, Türkiye'nin ilk ve en eski hava yoludur. Şirket, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika gibi birçok bölgede uçuşlar gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları, Star Alliance bünyesinde yer almaktadır ve dünya çapında birçok noktaya direk veya dolaylı olarak ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca, Türk Hava Yolları, Türkiye'nin önde gelen hava taşımacılarından biri olarak, yolcu ve yük taşımacılığı, hava taşımacılığı hizmetleri ve hava taşımacılığı eğitimi gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir