Tüplü Araba Neden Çekişten Düşer?

Tüplü Araba Neden Çekişten Düşer?
18.11.2022 19:09
Tüplü araba yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüplü araba neden çekişten düşer, su eksiltir? Tüplü araba neden kapalı garaja giremez, patlatma yapar, vites atar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Tüplü araba da en sık rastlanılan sorulardan biri arabanın çekişten düşmesidir. Avansın olması gereken değerde olmaması durumunda, bujiler zamansız ateşleme yapar ve bu durum motorun teklemesine ya da çekişten düşmesine neden olur.

Otogaz beyin diyaframı kalitesiz ya da patlak ise LPG’de çekiş problemi olur. Beyin üzerindeki hava ve gaz ayarı iyi yapılmamışsa çekmeme problemi görülür. Aracın ateşleme bujilerinde problem varsa aracın çekişi hem tüplüden hem de benzinden düşer.

Arabanın motorunda problem olması da çekişe etki etmektedir. Otogaz beynine gelen kalorifer suyu yetersiz ya da fazla olduğunda da etkilemektedir. Tüplü arabalar yağ yakıyor ve su eksiltiyorsa aracın motorunda problem olduğuna işarettir bu durumda da tüplü araba çekişten düşmektedir.

Tüplü Araba Neden Su Eksiltir?

Arabanızda su yeni konduğu halde sürekli su eksiltmesi durumunda her seferinde su eklemek durumunda kalırsınız. Arabalarda sıralı sistem ya da karbüratörlü sistem fark etmeksizin, araba tüplü beyni motor suyunu kullanarak çalışır.

Tüplü arabada, LPG depoda basınç halinde bulunmaktadır. Sıvı halde olan LPG’nin gaz yanıcı hale gelmesi için ısıtılması gerekir. Bundan dolayı tüplü arabanın beynine motor soğutma suyunun dolaşımı için hortumlar takılır.

Tüplü arabanın su eksiltmesinin nedeni LPG regülatör bağlantı hortumlarıdır. Tüplü arabanın montajı sırasında arabada kullanılan orijinal su hortumlarına kıyasla daha kalitesiz malzemede hortumlar kullanılır. Bu hortumlar, orijinal hortumların işlevine göre daha az dayanıklıdır. Eskiyen ve çatlaklar oluşan hortumlar su sızdırır. Bundan dolayı da araba su eksiltir.

Tüplü Araba Neden Kapalı Garaja Giremez?

Tüplü arabalarda bulunan LPG, belirli oranlarda bütan ve propan gazlarının karıştırılması ile elde edilen petrol gazıdır. Elde edilen bu petrol gazı akaryakıtta oldukça tasarruf sağlandığı için sık tercih edilir.

Neredeyse her AVM’de görülen tabelalardan bir tanesi tüplü arabaların kapalı garaja giremeyecekleri yazısıdır. Tüplü arabalar, LPG ile hareket etmektedir. LPG içerindeki gazlardan dolayı herhangi bir sızıntıda patlamaya müsait olan bir gaz türüdür. Bundan dolayı can ve mal sağlığı için tüplü arabalar kapalı garajlara ve otoparklara girememektedirler.

Tüplü Araba Neden Patlatma Yapar?

Tüplü araçlarda patlatma nedenleri genel olarak eski tip araçlarda meydana gelir. Patlatma sorununa yol açan sorun ise motor ve LPG sistemine bağlıdır. Tüplü arabanın patlatma nedenleri ise;

-         LPG ayarı ve motora giden hava miktarı ayarlı değilse araba kalkışlarında LPG ağırlıklı gelir ve patlama yapar,

-         LPG beyni arızalı olduğu zaman motora fazla yakıt gönderir ve motor da boğulma meydana gelir. Bu boğulma patlama oluşumuna neden olur,

-         Ateşleme sisteminde olan buji ve buji kabloları arızalı ise patlamaya neden olur,

-         Motor avans ve sente ayarı dengeli değilse patlatma meydana getirir.

Tüplü Araba Neden Vites Atar?

Tüplü araba vites atamadığında, aracın sürüş dengesini bozar. Tüplü arabada arabanın vites atmasının nedeni yağ yakma sorunu ya da şanzımanın içindeki vakum modülatörünün bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar araba motorunda boğulmaya neden olabilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir