Tüplü Araba Benzin Olmadan Çalışır Mı?

Tüplü Araba Benzin Olmadan Çalışır Mı?
09.11.2022 22:14
Tüplü arabalar hakkında ayrıntılı şekilde bir araştırma yaptık. Tüplü araba benzin olmadan çalışır mı, benzinsiz çalışır mı, neden benzinde çalışmıyor? Neden soğukta çalışmıyor, km’de kaç yakar?

Sıralı sistemli LPG’li olan tüplü olan arabalar ilk olarak benzinle çalışır sonra tüp devreye girmektedir. Motor ısınınca özellikle ilk çalıştırmada benzinin devreye girmesi ile lpg devreye girmektedir. Yani benzinsiz çalışmaz. Bu yüzden tüplü arabası olanlar sabah kalktıklarında bu sistemi devreye sokmaktadırlar. Soğuk havalarda bujilerin ısınmadığı için tüp yetmiyor. O yüzden LPG’nin yanması için benzinin yanması gerekir. Bu sayede motorun daha hızlı şekilde ısınması meydana gelir. Özellikle hızlı hareket için soğuk havalarda benzinin devrede olması daha avantajlı olur.

Tüplü Araba Benzinsiz Çalışır Mı?

Çalışan arabalar yani eski arabalar bu şekilde çalışır. Sıralı sistem olmayan, eski LPG sistemine sahip olup direkt LPG tankından motora yakıt alan araçlar tüple çalışır. Kış ayları ve soğuk havalarda aracı ilk çalıştırmada tüple çalıştığında devreye girmeyebilir ya da geç çalışabilir. Ayrıca ilk çalışmada benzinle devreye girdiğinde motorun ömrü daha uzun olur. Yani ilk arabanın çalıştırdığınız tüple devreye girerse motorda arıza engelini ortadan kaldırmış olursunuz. Tüp ve benzini doğru şekilde ve doğru şartlar altında kullanmanız arabanın beyni olan motor bölümünün arıza gibi durumlarını ortadan kaldırır.

Tüplü Araba Neden Benzinde Çalışmıyor?

Motor bölümüne hava karışımı gazların gitmesi tüplü arabalarda sorun yaratır. Özellikle benzin yerine hava gitmesi hem motorun çalışmasını engeller hem de motorun kısa sürede bozulmasına neden olur. Bu gibi olumsuz koşulları ortadan kaldırmak için arabanın dengesini iyi kurmak gerekir.

Özellikle yakıt alırken motoru zorlamayacak ve çok fazla aşınma gibi durumlar sağlamayacak kaliteli olan benzinleri seçmekte yarar vardır. Hem arabamız uzun ömürlü olur hem de arabayı satarken daha avantajlı ve yüksek fiyat üzerinden değerlendirilir. Bunu araba kullanıcıları çok iyi bilerek hareket etmesi gerekir. Bu durum daha çok eski tarz arabalarda söz konusu olduğu için anında bir müdahale ile eski sistemine de döner.

Tüplü Araba Neden Soğukta Çalışmıyor?

LPG motorunun yani tüpün yanması için belli bir sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle motor soğukken ya da kış ayların araç ilk çalışmada LPG ile çalışmayabilir. Bu durumda yapmamız gereken ilk müdahale ilk benzinle çalıştırmak daha sonra tüpe geçiş yapmak olmalı. Aksi taktirde özellikle eski tarz araçların motorlarında yanma ve başka olumsuz durumlar yaşanabilir.

Tüplü Araba Km’de Kaç Yakar?

Bu durum aracın motor hacmine, torkuna, ağırlığına değişmekle beraber gidilen yolun trafik durumuna bağlıdır. Ayrıca yolun eğimi de önemlidir. Ortalama olarak bir km oranı verirsek 100 km de 8 ya da 9 litre LPG yakar. Bu oranı tabi yol durumu ve aracın tipine göre değişme özelliği de göstererek bilmemiz gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir