Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?
03.12.2022 22:23
Genellikle diş ağrısı ile birbirine karıştırılan yüz bölgesinde ani acı hissiyle ortaya çıkan kronik bir ağrıdır. Trigeminal nevralji hakkında merak ettiklerinizi detaylandırdık. Trigeminal nevralji belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur, neden olur? Trigiminal nevralji tedavisi nasıl olur, kaç saat sürer, MR’da çıkar mı? Bütün detaylar yazımızda.

Yüzün belli bir bölgesinde ya da daha büyük bir alanında da görülebilen, genellikle ani atak şeklinde ortaya çıkan birkaç saniyelik ağrılardır. Yaşanış şekli itibari ile diş ağrısına benzer şekilde seyretmektedir. Trigeminal sinir altında tutulan yanak, diş eti, dudak, alın bölgesi gibi bölgeleri etkisi altına alır.

Diş fırçalama, yüze dokunma ve konuşma eylemlerinden sonra daha da şiddetleniyorsa,

Zaman içerisinde kısa kısa ve ani şekilde yüzünüzde ağrı, acı ve yanma hissediyorsanız,

Elektrik çarpmasına benzer ani bir atak gelişiyorsa,

Yüksek ihtimalle sizde trigeminal nevralji gelişmiş olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir doktordan yardım almalısınız.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Nasıl Olur?

Hafif bir yüz darbesinde bile büyük acılar duyulabilen yüz bölgesi ağrılarıdır. Tedavisi kısa sürede tamamlanabilirken bazı hastalarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir. Bu tip bir rahatsızlıkta yaygın olarak epilepsi hastalarına verilen karbamazepin epilepsi ilacı kullanılmaktadır. Bu ilacın hastalığın tedavisinde büyük bir başarı elde ettiği görülmüştür.

Ancak ağrının geçmediği vakalarda söz konusudur. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalar için cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu tedavide trigeminal sinirlere cerrahi yöntemlerle blokaj uygulanarak hastalık ömür boyu iyileştirilir.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Genellikle yüz bölgesine alınan bir darbe ya da yüz bölgesinde bulunan bir kitleden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Beyin sapına ya da trigeminal sinir denilen bölgeye uygulanan damar baskısından kaynaklıdır. Ayrıca yanlış diş çekimi uygulaması sonucunda da bu bölge de tahribat oluşabilir.

Trigeminal Nevralji Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Trigeminal nevralji, hastalığın ilk aşamaları hafif seyreden genellikle kadınlarda daha yaygın ve sık görülen bir rahatsızlıktır. İlk etapta ilaç tedavisi uygulanır ve eğer ağrı hala şiddetli şekilde devam ederse sinirlere cerrahi işlemle müdahale edilir. Trigeminal nevraljiye karşı uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Ancak tek başına yeterli bir tedavi olmayabileceğini hatırlatalım.

Kibrit otu, sarı kantaron gibi bitkileri sabah kahvaltısından ve akşam yemeklerinden 2 saat sonra bir tutam demleyerek içilebilirsiniz. Bu bitkiler sinir uçlarını ve bedeni iltihaplardan arındırarak, ağrıyı dindirme özelliğine sahip bitkilerdir.

Trigeminal Nevralji Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Trigeminal nevralji için cerrahi uygulama, diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı zaman düşünülmektedir. Hastaya hemen cerrahi işlem uygulanmaz.  Lokal anestezi altında yaklaşık olarak 30-45 dakika süren bir operasyonla hasta ameliyattan çıkar. İlk 24 saat sıkıntı yaşaması, baş dönmesi, bayılma hissi gibi durumlar normal karşılanır. 3-4 gün sonunda hasta taburcu edilir.

Trigeminal Nevralji MR’da Çıkar Mı?

Yüz bölgesindeki ani ve şiddetli ağrı ataklarıyla kişi hastaneye başvurur. Trigeminal nevralji hasta öyküsüne göre teşhis edilir. MR ya da başka bir görüntüleme tekniği ile saptanmaz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir