Tıkanan Lavaboyu Açmak İçin Ne Yapılır?

Tıkanan Lavaboyu Açmak İçin Ne Yapılır?
14.10.2022 17:10
Tıkanmış lavabolar, gündelik hayatımızı kimi zaman kabusa çevirebilir. Peki, tıkanan lavaboyu açmak için ne yapılır? Su dolu mutfak lavabosu veya yağdan tıkanan boru nasıl açılır? En etkili lavabo açıcı hangisidir? Kabartma tozu, tuz ruhu ile lavabo açılır mı? Mutfak gider borusu nasıl temizlenir? Tüm bu soruların yanıtlarını gelin birlikte arayalım.

Herkesin başına sıklıkla gelen lavabo tıkanma sorununu gidermenin birden fazla yolu vardır. Tıkalı olan lavaboyu evde kolayca halledebileceğinizi biliyor muydunuz?

Tıkanan lavaboyu açmak için en çok tercih edilen yöntem basınç uygulamasıdır. Yapmanız gereken lavabonuza uygun büyüklükte plastik bir pompa temin etmek. Pompayı lavabonun gider kısmına bastırıp 5-10 dakika bekledikten sonra sert bir şekilde çekmeniz gerekir. Bu yöntem hem ekonomik hem de hızlı sonuç vermesinden dolayı en çok tercih edilenler arasındadır. Ancak kesin çözüm için lavabomuzun tıkanma sebebini bilmemiz gerekir.

Su Dolu Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Su ile dolu tıkanan lavaboyu açmanın kolay bir yolu var. Evinizden temin edeceğiniz herhangi bir tel ile lavabonun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Temin edeceğiniz tel elbise askısı ya da örgü şişi olabilir. Tel yardımıyla yapacağınız işlem şu şekildedir: Telin bir ucunu hafifçe kıvırıp lavabo giderine yavaşça sokmanız gerekmektedir. Bu işleme, tıkanıklığa sebep olan cismi bulana kadar devam etmelisiniz. Tıkanmaya sebep olan cismi bulup ucunu kıvırdığınız tel ile kolayca çekip çıkarabilirsiniz.

Yağdan Tıkanan Boru Nasıl Açılır?

Yağ birikintisi sebebiyle borunuz tıkandıysa doğal yöntemlerle temizlemek artık çok basit. Tuz ve sirke bileşimi yağı çözüp lavabo tıkanıklığını gidermede sizlere yardımcı olacaktır.

·        Bu doğal yöntem ile lavabonuzu açmak için:

·        Yarım su bardağı tuz, yarım su bardağı sirkeyi karıştırın.

·        Bu karışımı tıkalı olan lavabonuza dökün.

·        15-20 dakika bekleyin.

·        Ardından 1,5 litre kaynar suyu karışımın üzerine boşaltın

Ayrıca kostik soda, yağ ile tıkalı olan lavaboları açmada sıklıkla tercih edilenler arasındadır.  İçerdiği Potasyum Hidroksit ve Sodyum Hidroksit birleşimiyle suda çözünemeyen birçok maddenin suda çözünmesini sağlar. Kostik sodayı birçok marketten kolaylıkla temin edebilirsiniz.

En Etkili Lavabo Açıcı Hangisi?

Tıkanan lavaboyu açmak için her markette kolaylıkla bulabileceğimiz birçok kimyasal ürün vardır. Bu konuda en iyi bilinen kostiktir. İçeriği gereği asit, su ile reaksiyona girdiğinde ısı oluşur ve bu ısı tıkanıklığı etkili ve hızlı bir şeklide açar. Bir miktar kostiği su ile karıştırın tıkanmış olan lavabonuza dökün. 5 dakika bekledikten sonra bol su ile lavabonuzu yıkayabilirsiniz.

Kabartma Tozu ile Lavabo Açılır Mı?

Lavabonuzu saniyeler içinde açmak elbette ki mümkün. Yarım su bardağı kabartma tozunu lavabonuza dökün. Hemen ardından yarım su bardağı saf sirkeyi kabartma tozunun üstüne boşaltın. 15-20 dakika bekledikten sonra 1 litre kaynar suyu lavabonuza boşaltın. Hem maliyetsiz hem de evde kolaylıkla tek başınıza yapabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Tuz Ruhu ile Lavabo Açılır Mı?

Banyo ve tuvaletlerde sıklıkla kullanılan tuz ruhunun lavabo açma konusunda da oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Yapmanız gereken tuz ruhunu lavabonuzun içine döküp, 20 dakika bekledikten sonra üzerine bol su dökmek olacaktır. Bu işlemi lavabonuz açılana kadar tekrarlayabilirsiniz. Tuz ruhunun sıvısında bulunan Hidroklorik asit (HCI) tuvalet, lavabo, fayans ve sert zeminlerin temizliğinde tercih edilmektedir. Yani evet, tuz ruhu tıkanmış olan lavabonuzu açmakta size yardımcı olacaktır.

Mutfak Gider Borusu Nasıl Temizlenir?

Mutfak gider borunuzu kendi yöntemlerinizle temizlemek için şunları deneyebilirsiniz;

-Kabartma tozu ve tuz yöntemi; 1 yemek kaşığı kabartma tozunu, 1 yemek kaşığı tuz ile karıştırıp lavabonun gider kısmına dökün. 15-20 dakika bekledikten sonra üzerine 1 litre kaynar su döküp açılmasını bekleyin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

-Plastik pompa yöntemi;  Öncelikle lavabonuza uygun büyüklükte olan bir pompa temin etmeniz gerekmektedir. Pompayı lavabo giderinin üstüne vakumlayarak 5-10 dakika bekledikten sonra hızlı bir şekilde çekmeniz yeterli olacaktır.

-Demir tel ile gideri tıkayan cismi çıkarma; Evde kıyafetler için kullandığımız demir askıyı düz bir şekle getirdikten sonra gideri tıkayan cismi kolaylıkla alabilmesi için telin ucunu kanca şeklinde kıvırıyoruz. Daha sonra lavabo giderine yavaşça sokup gideri engelleyen cismi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

-Kimyasal madde kullanımı; Genellikle marketlerde bulunan lavabo açıcıların birçoğu işe yaramaktadır. Lavabonuzu açmak için aldığınız kimyasal ürününün üstünde mutlaka kullanma talimatı bulunmaktadır. Talimatlara uygun şekilde kullanmanız yeterli olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir