Tevrat Hangi Peygambere İndirilmiştir?

Tevrat Hangi Peygambere İndirilmiştir?
11.06.2022 12:23
Dünya üzerinde insanlara gönderilen birçok farklı din bulunmaktadır. Bu dinler, kendi aralarında ayrışsa da ortak amacı; insanlığın düzeni ve toplumun yapısını iyileştirmek üzerinedir. Bu yazımızda birçok inananı bulunan Yahudilik dininin kutsal kitabı Tevrat hakkında merak edilen noktaları derledik.

Her din farklı toplumlara gönderilmekle birlikte, farklı peygamberler aracılığı ile toplumlara gönderilmiştir. Tanrının buyrukları doğrultusunda peygamberler, verilen buyrukları topluma ve o çevrede bulunan insanlara yaymak ile yükümlüdürler. Bu noktada, peygamberlerin çektiği sorun ve sıkıntılar oldukça fazla olmuştur. Toplumların peygamberleri ilk aşamada dışlaması, kaba kuvvet uygulaması, hatta peygamberi öldürme girişiminde bile bulunan insanlar olmuştur. Dinler, farklı toplumlara indirildiği için, o toplumda yaşayan toplumu tanıyan ve aşina olan insanlar, peygamber olarak seçilmekte öncelik taşımaktadır. Bu noktada kutsal kitaplar arasında yer alan Tevrat, Yahudilere gönderilmiştir. Tevrat’ın yayılmasını sağlayan ve buyrukları topluma yayan peygamber ise, HZ. Musa’dır.

Tevrat Ne Zaman İndi?

Her dinin farklı zamanlarda ve farklı toplumlara indirildiği görülmüştür. Bu anlamda Tevrat’ın ne zaman indirildiği insanlara ne zaman ulaştığı merak konusudur. Dinler, toplumlara indiriliş yönü ile alakalı olarak, daha çok yozlaşmış, kötülüğün artık yaygınlaşmış, düzenin bozulduğu toplumlara gönderilmiştir. Buna bağlı olarak dinlerin ve kutsal kitapların gönderiliş tarihi, farklılık ve değişik zaman dilimleri içermektedir. Kutsal kitaplar arasında sayılan Tevrat, indirilme zamanı olarak şu döneme denk gelmektedir; Tevrat’ın indirilmesi ile ilgili olarak kesin bir tarih bulunmamakla birlikte, Tevrat’ın gönderildiği bir peygamber olan Hz. Musa’nın yaşadığı dönemler baz alınmaktadır. Hz. Musa’nın ise tahmini olarak M.Ö 13. Yüzyılında yaşadığı bilinmektedir. Buna göre Tevrat, M.Ö 13. Yüzyılda indirilmiştir diyebiliriz.

Tevrat'a Göre İsrail Ne Zaman Yıkılacak?

Kutsal kitaplarda geçen birçok farklı konu ve olay bulunmaktadır. Bu kehanet dolu olay ve konular, Tevrat için de geçerlidir. Tevrat kitabının içerisinde birçok farklı olay ve konu ile alakalı, dünya üzerinde değişik hadiselerin meydana geleceği belirtilmiştir. Bu konu bağlamında, İsrail’in yıkılışı ile ilgili de bazı bulgular bulunmaktadır Tevrat’ta. Tevrat’ a göre İsrail oğulları mescit-i aksa’yı yıkmak istemektedirler. Eğer mescit-i aksa yıkılırsa, yerine Süleyman mabedini inşa edeceklerdir. Bu anlamda eğer Süleyman mabedini inşa edemedikleri durumda, İsrail devleti yıkılacaktır. Tevrat’a göre 2022 yılına kadar mescit-i aksa yıkılmaz ve yerine Süleyman mabedi inşa edilmezse, İsrail devleti yıkılacaktır.

Tevrat’a Göre Dünyanın Şekli Nedir?

Kutsal kitaplar, dünya ile ilgili olarak birçok çıkarımda bulunmuş ve bunların birçoğu da doğru kabul edilmiştir. Tevrat’a göre dünyanın şekli hakkında ise, tam olarak bir tarif bulunamamaktadır.

Tevrat Dini Nedir?

Her dinde olduğu gibi Tevrat’ta da belli başlı bazı hükümler ve buyruklar bulunmaktadır. Tevrat kitabının elçisi Hz. Musa olmakla birlikte Yahudilere gönderilmiş bir din olarak bilinmektedir. Tanrıya kulluk, tüm tek tanrılı dinlerde olduğu gibi Yahudilikte de geçerlidir.

Tevrat Hangi Dilde Yazılmıştır?

Tevrat, yazılış biçimi kapsamında İbranice harfler ile yazılmıştır.

Tevrat Kaç Bölümden Oluşur?

Kutsal kitaplar arasında gösterilen Tevrat, 39 bölümden oluşmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir