Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey!

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey!
05.09.2022 12:56
Hem sıradan hem de bilgili akıllı telefon kullanıcıları daha uzun pil ömrü ister. Cep telefonu lityum iyon pilleri zamanla tükenir. Pil ömrünü optimize etmek giderek zorlaşıyor. Peki, telefonun pil ömrü nasıl uzatılır?

Aynı telefonu birkaç yıldır kullanıyorsanız, pilin yeni olduğu zamanki kadar uzun süre dayanmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Üç yıl sonra, birçok telefon tek bir şarjla bir gün dayanmak için mücadele ediyor. Ne yazık ki, pil kapasitesi zamanla kaçınılmaz olarak azalır. Ancak pilinizin ve akıllı telefonunuzun ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyler var. Pilinizi şarj etmenin en iyi yolunu bilmek istiyorsanız, pil ömrünü uzatmak için bilim destekli bazı ipuçları burada.

 Pil hafızasını temizlemek için ara sıra tam deşarj ve şarj işlemi yaptığınız iyi bilinen bir pil efsanesidir. Bu, lityum iyon piller yerine kurşun asit pillerin kullanıldığı günlerden kalma bir efsanedir ve modern akıllı telefonları bu şekilde şarj etmek istemezsiniz. Kısmi şarj, lityum iyon piller için iyidir ve pil ömrünü kısaltır. Pilin nasıl şarj edildiğini anlamak önemlidir. Lityum iyon piller sabit akım tüketir ve tükenmeye yakın düşük voltajlarda çalışır. Bu voltaj, pil şarj olurken kademeli olarak artar ve akım tam kapasiteye düşmeye başlamadan önce yaklaşık %70 SOC'de sabitlenir. Özellikle düşük voltajlı çalışma, pil ömrü için mükemmeldir ve kapasitede önemli bir düşüş fark etmeden önce mevcut şarj döngülerinin sayısını artırmanıza olanak tanır. Battery University'ye göre, pil voltajındaki her 0.1V düşüş Döngü ömrü iki katına çıkar. Bu nedenle telefonunuzu %30 ile %80 arasında şarj etmek voltajı düşük tutar ve pil ömrünü biraz uzatabilir. Kısa, düzenli şarj, lityum iyon piller için uzun tam şarj döngülerinden çok daha iyidir.


1.Gereksiz Uygulamaları Kurmayın

Cep telefonları için mobil uygulamalar ücretsiz değildir. Aslında, en değerli varlıklarımızdan biri olan kişisel bilgilerimizi kullanmaktan ve bunları üçüncü taraflara satmaktan kâr ederler. Bunun telefonumun pilinin çabuk bitmesiyle ne ilgisi var? Bunun nedeni telefonumun uygulamalarının arka planda çalışması. Ayrıca RAM'i, yani cihaz depolama alanını azaltır. Bu, işlemcinin aşırı ısınmasına ve aşırı ısınmasına neden olarak pili daha hızlı tüketir.

2.Ekran Parlaklığını Azaltın

Telefonunuzun en çok pil tüketen kısmı cihazınızın ekranıdır. Parlaklığı azaltın. Günümüzün telefon ekranları, pazardaki en iyi Full HD TV'lerden ve monitörlerden daha gelişmiş teknolojiye sahiptir ve tümü öğlen güneşiyle savaşacak kadar parlaktır. Ayrıca üreticiler, ürün stantlarında telefon satmak için ekran parlaklığını fabrika ayarlarına ayarlar. Kısacası telefonun fabrika ayarlarını değiştirin, otomatik parlaklık özelliğini kapatın ve kendi parlaklığınızı manuel olarak ayarlayın.

3.Titreşimi Kapatın


Titreşim mekanik bir olgudur ve onu oluşturmak için kullanılan kinetik enerji çok fazla enerji tüketir. Ayrıca, yeni telefonlar eski telefonlar kadar titremiyor. En azından, telefonunuzu uzun bir süre kullanmayacağınız zaman titreşimi kapatmak pil tasarrufu sağlar. Genelde ses ayarlarında titreşimi kapatılır.

4.Senkronizasyonu Kapatın

Örneğin, Samsung telefon kişilerinizi Facebook kişilerinizle senkronize etmek için senkronizasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Çünkü telefonunuzda Facebook yüklüdür ve bu uygulamanın kendi arkadaş listesi vardır. Senkronizasyon her zaman Wi-Fi veya 3G kullanır. Bu, telefonun uyumasını engelleyerek hem internet bağlantınızı hem de pilinizin bitmesini yavaşlatır. Aktif bir internet bağlantısının da çok fazla güç tükettiğini unutmayın.

5.Clean Master Kurun

Bu uygulama RAM ve pili yönetir. Ayrıca, otomatik olarak başlatılan uygulamaları uyku moduna geçirerek, telefon uyandığında birçoğunun devam etmesini engeller. Bu, RAM'inizi temiz tutar. Clean Master, diğer cep telefonlarında da kullanılabilir.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir