Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı? Tavşanlar Nasıl Beslenmelidir?

Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı? Tavşanlar Nasıl Beslenmelidir?
01.08.2022 14:04
Tavşanların hakkında sıkça araştırılan konular vardır. Tavşan beslemek isteyen kişiler için; tavşanlara nasıl bakılır? Tavşanlar ne kadar yem yer, beslenmesi nasıl olmalıdır? Gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Tavşan beslemek isteyen pek çok kişi vardır. Tavşanlar sosyal hayvanlardır ve günde 3-4 saat kafeslerinde kalmaları gerekir. Kulübelerinin iki kapısı olmalı. Kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Tavşanlar tel örgü kafesleri tercih etmelidir.

Tavşanların Ömrü Ne Kadardır?

 Bir tavşanın ortalama yaşam süresi 7-9 yıldır. Ticari tavşanların yaşam beklentisi 4-5 yıl ile sınırlıdır. Tavşanlar sıcak kanlı hayvanlardır. Tavşanlar gündüz uyur ve geceleri aktiftir. Tavşanlar otoburdur. Tavşanların evde dolaşmasına izin vermek için izolasyon gereklidir. Bu izolasyonlar için balkonlar, özel odalar ve büyük kafesler gerektirebilir.

Tavşanların Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Su temiz olmalı ve gün aşırı değiştirilmelidir. Su, devrilmeyecek ve asla soğumayacak sağlam bir kaba konulmalıdır. Tavşanlar sebzelerden çok yetersiz su alırlar. Fazladan suya ihtiyaçları vardır. Tavşanlar günde 300-600 ml su tüketir.

Tavşanların Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Tavşanların 28-33 günlük bir gebelik süresi vardır. Yılda 5-6 kez yavru doğurabilirler. Tavşanlar bir seferde 4 ila 10 yavru doğurur. Tavşan doğurganlığı ilkbaharda ve yaz öncesi çok yüksektir.

Tavşanlar Günlük Ne Kadar Yem Yer?

 Tavşanların günlük yem tüketim miktarının ne kadar olduğu sıkça araştırılan konular arasında yer alır. Bu noktada konu hakkında açıklama yapacak olursak;tavşanlar için pelet yem miktarı 150-300 gr olmalıdır.Sanılanın aksine tavşanları çok fazla havuç beslemek zararlıdır. Havuç şeker içerir, bu nedenle tavşanlara çok fazla havuç vermek zararlıdır.

Tavşanların Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Tavşanlara bolca saman, kuru yonca, yeşillik, kuru hazır mama (pelet) verilmelidir. Tavşanlara su ehil oranda verilmelidir. Tavşana süresiz miktarda saman verilebilir. Günde iki avuç kuru mama, iki avuç kuru ot (yonca yaprağı),yeşil yapraklı (marul-lahana, dereotu, maydanoz, sebze kabuğu, bürüksel lahanası, yeşil fasulye, enginar, karnabahar yaprakları) verilebilir. Yarım havuç günlük ve salatalık tavşanlara günde 3 kere değişik yeşillik verilir 3kg’lık tavşana 1 kilogram yeşillik verilebilir. Tavşanlar için saman diş bileyicisidir uzun olmalıdır hazım sistemini rahatlatır, diş sağlığı için önemlidir. Kuru yonca sindirim problemi çeken tavşanlara önerilmektedir. Tavşanlarda ishal olgularında hazır besin ve yeşillik yasaktır ot ve saman verilmesini önermekteyiz. Tavşanlara mükâfat olarak kurabiye parçaları, meyve, ceviz, badem verebilirsiniz. Tavşan yavrularına mama yasaktır. Hazır tavşan mamalarında mineral ve protein açısından varlıklı pelletler ve buğday, arpa karışımı günde 1-2 avuç yer fakat fazla besleme tavşanlarda şişmanlık obezite bulunmasına sebep olur.

Tavşanların Ortam Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Tavşanın ortam sıcaklığı 10 derecenin üzerinde ve 30 derecenin altında olmalıdır. Tavşanlar için optimum sıcaklık 15-25 derecedir.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir