Tavada Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Tavada Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?
08.11.2022 16:54
Uskumru, balık seçenekleri arasında en çok tercih edilenlerdendir. Uskumru tavada nasıl pişirilir, hamilelikte yenir mi, hangi ayda yenir, büyüyünce ne olur, besin değeri nedir, bebeklere verilir mi, diyette yenir mi, nasıl temizlenir? Sorularının cevaplarına yazımızda yer verdik…

Uskumruyu soyun ve ikiye bölün. Balıkları hafifçe tuzlayın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile tavayı yağlayın. Balıkları tavaya ekleyin ve orta ateşte kızartın. Sosu için zeytinyağı, limon suyu, kekik ve tuzu karıştırarak hazırlayın. Balığı tavadan çıkarın, üzerine kekik sosunu dökün ve servis tabağına alın. Afiyet olsun...

Hamilelikte Uskumru Balığı Yenir Mi?

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Deniz Şafak, somon, ton balığı, sardalya, alabalık, alabalık ve uskumru hamilelikte yenmesi gereken balıklar olduğunu söyleyerek hamilelik döneminde balık yemenin oldukça faydalı olduğunu açıklamıştır.

Uskumru Balığı Hangi Ayda Yenir?

Uskumrunun hangi ayda yeneceği merak edilen konular arasındadır. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanı olarak bilinir. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zaman sayılmaktadır. Aralık ayında uskumru, lüfer, palamut yenebilir.

Uskumru Balığı Büyüyünce Ne Olur?

Uskumru büyüklüğüne göre üç değişik ad ile isimlendirilir. En küçüğü Kalinarya olarak bilinir. 20-25 cm civarında ve yağlı olanları Uskumru, dönüş uskumrusu ise Çiroz olarak adlandırılmaktadır.

Uskumru Balığı Besin Değeri Nedir?

1 Adet (Orta) Uskumru Balığı 174,25 kaloriye sahiptir. Uskumru Balığı içeriğinde 15,81 Protein(g),11,81 yağ(g),76,50 Sodyum(mg),266,90 potasyum(mg),10,20 Kalsiyum(mg),141,95 A Vitamini(ui),0,34 C Vitamini(mg),1,39 ve demir içerir.

Uskumru Balığı Bebeklere Verilir Mi?

Bebeklere balık yedirmek için doğru zamanı seçmelisiniz. Somon, palamut, uskumru gibi yağlı balıkları yerken tadına alışmaları için 1 yaşından itibaren vermekte fayda var.

Uskumru Balığı Diyette Yenir Mi?

Uskumru balığı besin değeri açısından diyetlere uygundur. Zayıflama sürecinde uskumru balığı yiyebilirsiniz. Ancak pişirme yöntemleri kalori alımını etkiler. Uskumruların lezzetini bozmamak için fırın tepsisinde veya ızgarada pişirilmesi tavsiye edilir.

Uskumru Balığı Nasıl Temizlenir?

İç temizliği için uskumru balığının karnında bir kesi yapılmalıdır. Bu kesim için yapılacak en mantıklı şey baştan başlayıp kuyruğa kadar çalışmaktır. Daha sonra ortasından ayırın ve içindeki kiri çıkarın. Ayrıca aldıktan sonra iç organları temiz bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Dilimlenmeyi ve kızartılmayı seven bir balık. Bu yüzden temizliği bitirir bitirmez kesmeye başlayın. Ama bazı balıkların yaptığı gibi parmak büyüklüğünde parçalara ayırmayın. Bunun nedeni, etin dokusunun parçalanmaya çok meyilli olmasıdır.

Ayrıca, pişirme aşamasına başlamak için genellikle yıkamadan hemen sonra balık kafası kesilir. Ancak uskumru böyle bir ayrıntıya sahip değildir. Kafasıyla kızartmaya müsaittir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir