Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Konuşurdu?

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Konuşurdu?
02.12.2022 23:03
Taş devrinde insanlar nasıl konuşurdu? Taş devrinde peygamber var mıydı? Taş devrinde ateş nasıl bulundu, ateş taş devrinde mi bulundu? Ateş yontma taş devrinde mi bulundu? Cilalı taş devrinde gerçekleşen gelişmeler? Taş devri yüzyıllar öncesine dayanan dönem olarak bilinmektedir ve o zamana ait birçok merak edilen soru bulunmaktadır. Merak edilen tüm soruların cevaplarını detayları ile birlikte bu yazımızda yer verdik...

Taş Devri ismi, o dönemde kullanılan aletlerin taşlardan buluşundan ve kullanışlığından gelmektedir. Devir, birkaç maymun türünün, daha büyük kaya parçalarından keskin taş parçalarını yontarak basit aletler yapmayı keşfedilmesi ile birlikte başlamıştır.

60.000 yıl önce, Taş Devri'nde insanlar Afrika'dan ayrıldı ve dünyanın geri kalanına çeşitli bölgelere yayılmışlar idi. İlk zamanlarda Homo Sapiens atalarımız bile sadece taştan aletler yaptılar, ancak konuşma yeteneklerine sahip oldukları na da inanılmaktadır. Dillerini birbirlerine hayatta kalmalarını sağlayacak yeni bilgiler öğretmek için kullandıkları inancı bulunsa da nasıl konuştuklarına dair bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

Taş Devrinde Peygamber Var Mıydı?

Taş devrinin İslam'a uygunluğu, Taş Devri tabiri ile ne kastedilmek istediğine göre farklı anlamlandırmaları içerebilir. İlk insan olan Hz. Adem (as) ve eşi Hz. Havva validemizin dünyaya gelip yaşam sürdürdüğü vakit ve taşları, toprağı, yaprağı kullanarak hayat mücadelesi verdikleri dönem kastediliyorsa, bu İslami anlayışa ters düşen bir durum olmayacaktır.

Her bir ümmete / kavme peygamber gönderilmiştir. Bizzat Hz. Adem (as) peygamberdir, kendi evlatlarına İslam'ı tebliğ ettiği bilinmektedir. Kaynaklarımızda, Hz. Adem zamanında ateşin kullanıldığına dair bir kayıt yoktur.

Taş Devrinde Ateş Nasıl Bulundu?

Ateş yakma düşüncesinin, çakmak taşını piritlere sürterken mi, yoksa ağaç içinde delik açmaya çalışırken mi keşfedildiği bilinmiyor. Avrupa'daki Neolitik yerleşim bölgelerinde çakmak taşı ve piritlerin yanı sıra alev delgileri de gözlemler ile görülmüştür. İlkel toplumlarda en yaygın ateş yakma yöntemi sürtme denilen iki cismin hızlı bir şekilde kesiştirildiğiydi.

Ateş Eski Taş Devrinde Mi Bulundu?

Buzulların erimeye başladığı bir dönem olarak bilinmektedir. Arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulara göre ilk evcilleştirilen hayvan bu dönemdedir. İlk evcilleştirilmiş hayvan olma özelliğine sahip köpek ırkı, ilk olarak bu çağda evcilleştirilmiş ve insan yaşamına uyumlu hale gelmiştir. Ateş bu dönemde keşfedilmiştir. Ateşin buluşu tüm gelişmeleri de beraberinde getirmiştir.

Ateş Yontma Taş Devrinde Mi Bulundu?

Mezolitik Dönemde çakmak taşından yapılmış, (mikrolit) günlük yaşamda kullanım amaçlı küçük araç gereçler yapılarak hayata geçirilmiştir. Bu dönemin sonlarına doğru ateş keşfedilmiştir.

Cilalı Taş Devrinde Gerçekleşen Gelişmeler?

İnsanların yerleşik düzene geçmesi de bu dönemde çeşitli gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Birbirine yakın olan aile üyeleri topluca bir yerde oturarak köyleri meydan haline getirmişlerdir. Böylece tarihteki ilk köyler meydana gelmiştir. Ayrıca insanlar tahıl üretimine de başlamıştır. Böylece hayvanlar evcilleştirilmiş, insanlar tüketicilikten üretici duruma geçiş yapmışlardır.

Cilalı Taş Devri gelişmeleri ayrıca;

·            Buzul Çağı’nın bitişi,

·            Tarımsal faaliyetlerin başlangıcı,

·            İnsanların üretim yapmaya başlaması,

·            Hayvanların evcilleştirilmesi,

·            Özel mülkiyetin ortaya çıkışı,

·            Takas ile ticaret,

·            Köylerin hayata geçirilmesi ve böylece ilk köylerin kurulması,

·            Yeni mesleklerin ortaya çıkışı, olarak sıralanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir