Tarla Ölçümü Nasıl Yapılır?

Tarla Ölçümü Nasıl Yapılır?
05.09.2022 16:35
Tarla ve arazi ölçümü ile ilgili pek çok kişinin merak ettiği konular mevcuttur. Peki tarla ölçümü nasıl yapılır, tarla ölçümünü kim yapar, arazi ölçümü birimleri nelerdir, tarla ölçüm cihazı fiyatı nedir, tarla ölçüm fiyatı nedir, arazi ölçüm aletleri nelerdir, arazi ölçümü için nereye başvurulur? Yazımızda detayları ile sizlerle..

Tarla ölçümünün nasıl yapıldığı insanlarımızın araştırma konularından birisi olmuştur. Tarla ölçümü yapmak için;

1. Android olan bir telefon veya tabletinizde Google Earth aplikasyonunu açın.

2. Tarlanızın bulunduğu konumu bulun ve onu seçin.

3. “Ölçüm” simgesine tıklayın.

4. Ölçüm noktalarını eklemek adına haritayı hareket ettirin ve “Nokta ekle” ye basın.

5. Bir noktayı kaldırmak için üst taraftaki “Geri Al” butonuna basın.

6. Ölçüm bittiğinde ise üst taraftaki “Bitti” butonuna tıklayın ve işleminizi sonlandırın.

Tarla Ölçümünü Kim Yapar?

Tarla ölçümünü kimin yapacağı işlemi yaptırmak isteyen kişilerin ortak merak konusudur. Tarla ölçümünü siz Android telefonunuzdan yapabilirsiniz. Bunun dışında lisanslı harita kadastro mühendislerine ve bürolarına başvurup işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Arazi Ölçümü Birimleri Nelerdir?

Arazi  birimleri; ar (a),dekar (daa),dönüm ve hektar (ha) olarak bilinmektedirler. Bunlar arazi planimetrisinde yaygın olarak kullanılır ve tarım ve ormancılıkta yaygın olarak kullanılan planimetri birimleridir. Ar, arazi birimidir. Ar'ın sembolü (a)'dır. 1 ar = 100 metrekare ölçü birimidir. Ar şöyle hesaplanır:

1 Ar = 100 Metrekare

1 Ar = 0,1 Dönüm

1 Ar = 0,01 Hektar (ha)

1 Ar = 0.0001 Kilometrekare

Tarla Ölçüm Cihazı Fiyatı Nedir?

Tarlasını ölçmek isteyen insanların öğrenmek istediği bir diğer konu da tarla ölçüm cihazının fiyatı olmuştur. Tarla ölçüm cihazlarının fiyatları 1000 ila 3000 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir.

Tarla Ölçümü Fiyatı Nedir?

Tarla ölçümü fiyatının ne kadar olduğu bir tarlaya sahip olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Tarla ölçümü yapan kişiler, fiyatları tarlanın büyüklüğüne göre 900 ila 6000 Türk Lirası arasında belirlemişlerdir.

Arazi Ölçüm Aletleri Nelerdir?

Ölçme için kullanılan ölçüm aletleri, metre ve beşgen prizmaları içerir. Ek olarak, elektrot boşluğu ölçümü için beşgen bir prizma kullanılır. Boru, aşağıdan sarkan koni şeklinde bir metal alete sahip bir  ölçüm aletidir. Bu ölçüm cihazı ile düz zemin hesaplaması yapmak mümkündür. Bir anket çubuğu, araziyi araştırmak için kullanılan bir ölçüm aracıdır. Bu iki uçlu aletin bir tarafı kavisli, diğer tarafı keskindir. Boyutu genellikle 25-30 cm'dir. Çapları 3-4 cm'dir.

Arazi Ölçümü İçin Nereye Başvurulur?

Arazi ölçümü için başvurmanız gereken yer Kadastro Genel Müdürlüğü olacaktır. Bunun dışında lisanslı olan ve arazi ölçümü yapan firmalar da sizin işinize yarayacaktır. Ayrıca arazi ölçümünü bir alet alarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir