Kombi Kaç Derece Olmalı?

Kombi Kaç Derece Olmalı?
07.10.2022 19:56
Kombi, oda sıcaklığı ve vücut ısısı kaç derece olmalı? Uyurken klima, yazın klima ve derin dondurucu kaç derece olmalı? Merak edilen tüm bu bilgileri araştırdık.

Kış ayları gelince evimizde ısınmak için yaktığımız kombileri belirli bir sıcaklıkta tutmak istiyoruz. Bu ısı derecesinin idealini ise Isı mühendisleri açıklamıştır. Açıklamalara göre, antre, hol ve koridor için ideal ısı değeri 15 derecedir. Oturma odası, salon, yatak odası ve mutfak için ideal ısı 20 derecedir. Banyo için ideal ısı değeri ise 24 derecedir. Yani kombinin derecesi 40- 50 derece arasında olmalıdır.

Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği oda sıcaklığı 18-21 derece arasındadır. Fakat yatak odalarında ideal bir uyku için sıcaklığın 16-19 derece arasında olmasını gerektiğini belirtmişlerdir. Çalışma odaları ise genellikle 20-22 derece arasında olmalıdır.

Vücut Isısı Kaç Derece Olmalı?

Bir insanın vücut ısısını ölçmek için genelde iki yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin birincisi oral yol yani dil altından ölçülür ve 36.8 derece çıkmalıdır. İkinci yöntem ise içsel bölgeler anal, vajinal yolla ölçüldüğünde 37.0 derece çıkmalıdır. Günümüzde ise termal kameralarla da ölçümler yapılmaktadır. Sağlıklı bir insanın vücut ısısı gün içerisinde ortalama 0.5 derece civarında değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle insan vücut ısısı 33.2 – 38.2 dereceler arasında olmalıdır. Vücut ısısı bu sayıların altına düşmemeli ya da çıkmamalıdır. Vücut ısısı 21 derecenin altına düşerse eğer ölüm tehlikesi olmaktadır.

Uyurken Klima Kaç Derece Olmalı?

Özellikle yaz aylarında kullandığımız klimayı gece rahat uyumak içinde kullanırız. Fakat gece uyurken bu ayara dikkat etmemiz gerekmektedir. Yaz aylarında klima derecesi genellikle dışardaki sıcaklığın değerine göre 7-8 derece daha az olmalıdır. Mesela dışarıda 30 derece sıcaklık varken klimanın derecesi 23 civarında sabitlenmelidir. Hangi aylarda kullanıyorsanız klimayı dışarıdaki sıcaklığın 7-8 derece altında klimanızın derecesini ayarlamanız önerilmektedir.

Yazın Klima Kaç Derece Olmalı?       

Özellikle yaz aylarında kullandığımız klimayı derecesini ayarlamak önemlidir. Yaz günlerinde klima sıcaklığı 23-26 derece olmalıdır. Bu dereceler de ayarlandığında klima sizi yaz aylarında sıcaklardan bunaltmayacaktır. 

Derin Dondurucu Kaç Derece Olmalı?

Derin dondurucuları buzdolabından daha farklıdır. Ve derecesi -18 olmalıdır. Derin dondurucularınızda bulunan ürünlerinizin bozulmaması için bu derece ideal kullanımdır. Derin dondurucuların kapakları çok açıldığı zaman içine dolan hava önce sıvı haline geçer sonra da donarak derin dondurucunun buz tutmasına neden olur. Buna dikkat etmeniz önerilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir