Tarihi Önemi Olan Mercidabık Savaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarihi Önemi Olan Mercidabık Savaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
01.07.2022 12:00
Mercidabık Savaşı pek çok tarih severin ilgisini çeken bir savaş olmuştur. Bundan dolayı hakkında merak edilen sorular baş göstermeye başlamıştır. Biz de yazımızda Mercidabık Savaşı hakkında bilinmesi gerekenlere ve daha pek çok konuya sizler için yer verdik.

Mercidabık Savaşı hakkında bilinmesi gereken pek çok husus vardır. Mercidabık Savaşı 24 Ağustos 1516'da Osmanlı İmparatorluğu ile Memluk Devleti arasında gerçekleşmiştir. Suriye'nin Halep kentinde gerçekleşen Mercidabık Muharebesi, Osmanlı Devlet Ordusu ile Memluk Devlet Ordusu arasında 24 Ağustos 1516 tarihinde yapılmıştır. Suriye'nin Halep kentinde yaşanan savaşı Osmanlı Devleti ve ordusu kazanmıştır.

Savaş sonucunda Memluk devletinin kralı Kansu Gevri ölmüştür ve bunun sonucunda Memluk devleti zayıflayıp Suriye toprakları  Osmanlı  egemenliğine girmiştir. Savaş Dabik bölgesinde geçtiği için savaşın adı Mercidabık olarak anılmıştır. Bu, iki Müslüman ülkeye karşı olduğu gibi İslam dünyasında da liderlik savaşı olarak tarihe geçmiş bir savaştır. Ayrıca  Yavuz Sultan Selim bu savaş sırasında Sina çölünü geçen ilk hükümdar olarak kayıtlara geçmiştir. Mercidabık Savaşı'nın önemi şu şekildedir: Müslüman dünyasının hâkimiyeti savaşa kadar Memlûk devletine ait iken, savaşın sonunda Osmanlı devletinin eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu siyasi, askeri, dini ve ekonomik olarak gelişme ve büyüme fırsatı buldu. Halifelik Osmanlı İmparatorluğu'na geçti.

Mercidabık Savaşı Nedeni Ve Sonuçları Nelerdir?

Mercidabık Savaşı'na yol açan sebepler arasında Yavuz Sultan Selim'in imparatorluğunu sürekli genişletme ve büyütme arzusu vardı. Memlük Devleti bölgede hâkimiyet kurmak istediği için Osmanlı Devleti tehdidini ortadan kaldırmak istedi. Osmanlı ve Memlük devletleri aynı anda Müslüman dünyasına hakim olmak isteyince savaş kaçınılmaz oldu. Ayrıca Memlük Devleti’nin Osmanlı Devleti ile savaşmış olan Safevi devleti ile ittifakı da Mercidabık Savaşı'na yol açan sebeplerden biriydi.

İki Türk devletinin çıkarları çatışınca ve siyasi anlaşmazlıklar çıkınca Mercidabık Savaşı patlak verdi. 24 Ağustos 1516'da Osmanlılar ile Memlük Devleti arasındaki savaşta kazanan  Osmanlı Devleti oldu. Savaşın sonucunda Osmanlı İmparatorluğu Mısır'ı fethetme fikrini gerçekleştirebilmiştir. Aynı zamanda Memluk Sultanlığı ortadan kalktı ve Halifelik Osmanlı İmparatorluğu'na devredildi. Önemli ticaret yollarından biri olan Baharat Yolu, savaş sonucunda Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Mercidabık Savaşı Diğer Adı Nedir?

Mercidabık Savaşı’nın diğer adının ne olduğu tarih severlerin araştırdığı bir konu olmuştur. Tarihte önemli bir yere sahip olan Mercidabık Savaşı’nın diğer adı Ridaniye Savaşı’dır.

Mercidabık Savaşı Hangi Padişah Döneminde Yapılmıştır?

Mercidabık Savaşı’nın hangi padişah döneminde yapıldığı merak edilmektedir. Mercidabık Savaşı tahtta I. Selim var iken yapılmıştır.

Mercidabık Savaşı Kimle Yapılmıştır?

Mercidabık Savaşı’nın kimle yapıldığı araştırılmaktadır. Mercidabık Savaşı Osmanlı Devleti ve Memluk Devleti arasında yapılan bir savaştır.

Mercidabık Savaşı Ne Zaman Olmuştur?

Mercidabık Savaşı’nın ne zaman olduğu merak konusu olmuştur. Memluk Devleti ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Mercidabık Savaşı 24 Ağustos 1516 tarihinde gerçekleşmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir