Tarih Öğretmenliği Taban Puanları Nelerdir?

Tarih Öğretmenliği Taban Puanları Nelerdir?
06.06.2022 11:12
Günümüzde pek çok insan Tarih öğretmenliği yapmak istemektedir. Bundan dolayı hakkında merak edilen birçok soru mevcuttur. Biz de yazımızda Tarih öğretmenliği taban puanlarından, atama puanlarından ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Tarih öğretmenliğinin taban puanlarının ne olduğu Tarih öğretmeni olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Tarih öğretmenliği bölümüne girmek için elde ettiğiniz puanın sözel türünden olması gerekmektedir. Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği taban puanı 351,91, Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği taban puanı 351,13, Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği taban puanı 337,58, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Öğretmenliği taban puanı ise 327,32’dir.

Tarih Öğretmenliği Atama Puanları Nelerdir?

Tarih öğretmenliği okumuş insanlar atanmak için elde etmeleri gereken puanı öğrenmek isterler. Atanmak için Tarih öğretmenlerinin almaları gereken en düşük puan 81,884 olarak belirlenmiştir.

Tarih Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

Tarih öğretmenliği yapmak isteyen kişiler bu mesleğin maaşının ne kadar olduğunu bilmek isterler. Tarih öğretmenlerinin ortalam maaşı 5000 TL’dir. Alacakları en düşük maaş 4250 iken, alacakları en yüksek maaş ise 10.770 TL’dir.

Tarih Öğretmenliği Dersleri Nelerdir?

Tarih öğretmenliği bölümü okumak isteyen kişiler hangi dersleri alacaklarını araştırmaktadırlar. Tarih öğretmenliği bölümünde verilen dersler şunlardır:

-Eğitime Giriş

-Eğitim Sosyolojisi

-Sosyal Bilimler ve Tarih

-Eski Çağ Tarihi ve Medeniyeti

-Eğitim Psikolojisi

-Eğitim Felsefesi

-Orta Asya Türk Tarihi

-İslam Tarihi ve Medeniyeti

-Beylikler Tarihi ve Anadolu’da Türk Kültürü

-Orta Çağ Dünya Tarihi

-İlk Müslüman Türk Devletleri Tarihi ve Medeniyeti

-Büyük Selçuklu Tarihi ve Medeniyeti

-Osmanlı Türkçesi

-Orta Doğu Türk Devletleri Tarihi

-Roma ve Bizans Tarihi

-Türk Eğitim Tarihi

-Eğitimde Araştırma Yöntemleri

-Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyetleri

Tarih Öğretmenliği Ataması Zor Mu?

Tarih öğretmenliği okumak isteyen kişiler bu bölümün atamasının zor olup olmadığını merak ederler. Tarih öğretmenliğinin ataması genellikle  zor olarak bilinmektedir. Atama puanı da diğer bölümlere göre biraz daha yüksektir.

Tarih Öğretmenliği Ataması Var Mı?

Tarih öğretmenliğinin atamasının olup olmadığı merak edilen konular arasına girmiştir. Tarih öğretmenliğinde atama vardır ancak çok az yapılmaktadır. Son 15 yılda Tarih öğretmenliği okuyup atanabilen kişi sayısı 3000 ila 3500 arasındadır.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler

Atatürk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Tarih Öğretmenliği bölümü mevcuttur.

Tarih Öğretmenliği Eşit Ağırlık Mı?

Tarih öğretmenliğinin eşit ağırlık olup olmadığı da merak konusu olmuştur. Tarih Öğretmenliği bölümü eşit ağırlıktan değil, sözelden öğrenci almaktadır.

Tarih Öğretmenliği Formasyon Nasıl Alınır?

Tarih Öğretmenliği bölümü okuyan kişilerin tekrar formasyon almasına gerek yoktur. Bölüm dersleri içerisinde eğitim dersleri verilmektedir. Formasyon, Tarih bölümü okuyan kişiler için gereklidir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EĞİTİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir