Süzme Peynir Nasıl Yapılır?

Süzme Peynir Nasıl Yapılır?
08.06.2022 12:42
Süzme peynir, beyaz, taze ve yumuşak bir peyniridir. Kremsi bir yapıya sahip olan süzme peynir, lezzet geliştirmek için olgunlaşma sürecinden geçmemektedir. Süzme peynirin nasıl yapıldığı, süzme peynirin kaç kalori olduğu, süzme peynirin besin değerinin kaç olduğu ve süzme peynirin kilo aldırıp aldırmadığı hakkında merak edilen bütün bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Süzme peynirin yapımı, yağsız sütün ısıtılması ve peynir mayası, laktik asit üreten bakteri kültürleri veya sirke ve limon suyu gibi bir asitle karıştılarak gerçekleştirilmektedir. Bu asit, pıhtıların ve peynir altı suyunun ayrılmasını sağlar. Daha sonra bu pıhtılar, küçük parçalar halinde kesilir ve lezzeti yumuşatmak ve dokuyu sağlamlaştırmak için yeniden ısıtılır. Sonraki aşamada ise peynir altındaki su boşaltılır.

Peynir durulanıp tuzlandıktan sonra ise işlem tamamlanır. Süzme peynir yapmak basit bir işlemdir. Evde kolaylıkla yapılabilecek olan bu işlem, sütün kesilmesiyle başlar. Ardından ılık süte, sirke ve limon suyu gibi asidik bir madde eklenir. Süt asitlendiğinde ise peynir altı suyundan ayrılır. Peynir katılaşmaya başladığında ise parçalanır ve nem çıkana kadar pişirilir. Son olarak peynirdeki asidi gidermek için peynir yıkanır. Bu işlem sonrasında kolaylıkla parçalanabilen bir peynir elde edilir. En son adımda ise tuz, krema ve baharat gibi ürünü tatlandırmak için çeşitli bileşenler eklenebilmektedir.

Süzme Peynir Kaç Kaloridir?

Süzme peynir, düşük kalorili bir peynirdir. Süzme peynir,  sağlıklı bir diyetin parçası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Süzme peynir yüksek protein içermesinin yanı sıra gerekli besinler açısından da zengin bir peynir çeşididir.

Süzme Peynir Besin Değeri Kaçtır?

Süzme peynir, yüksek besin değerine sahip bir peynir çeşididir. Birçok sağlıklı beslenme planında yer alan süzme peynir, kilo vermeye veya sağlıklarını iyileştirmeye çalışan kişiler için fayda sağlar. 100 gram az yağlı süzme peynir; 84 kalori, 320 mg sodyum, 2.2 g yağ, 4.2 g karbonhidrat, 4 g şeker, 0 g lif ve 10 g protein içermektedir.

Süzme Peynir Kilo Aldırır Mı?

Süzme peynir, diğer peynirlere nazaran daha az kalori içerdiği için kilo aldırmaz. Ancak her besinde olduğu gibi çok tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. Yüksek protein içeren bu peynir, B vitaminleri, kalsiyum ve fosfor gibi birçok besin maddesi yönünden zengindir. Düşük kalori ve yüksek protein içerdiği için diyet listeleri çoğunlukla süzme peynir içermektedir.

Süzme Peynir Fırında Erir Mi?

Süzme peynir, hafif ve kremsi yapıya sahip olduğu için fırında eriyen bir peynirdir. Hafif bir tada sahip olan bu peynir, yağsız, yağı azaltılmış veya normal süt dâhil olmak üzere çeşitli seviyelerde pastörize inek sütü ile yapılabilmektedir. Bu peynir, genellikle küçük, orta veya büyük olmak üzere farklı boyutlarında sunulur. Bu çok yönlü peyniri, tek başına ya da tariflere ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir