Süt Kaç Günde Bozulur?

Süt Kaç Günde Bozulur?
13.11.2022 23:20
Tükettiğimiz besinlerin belli saklama koşulları ve tazelik süreleri vardır. Süt, mercimek çorbası, aşure kaç günde bozulur? Ananas, ayran, avokado, ayva kaç günde bozulur? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Düş, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen ve besin değeri yüksek olan bir sıvıdır. Süt insanların doğumlarından itibaren aldıkları bir besindir. İlk günlerde anne sütü ile beslenen bebeklere sonrasında hem anne hem de hayvan sütü verilebilir.

Süt pastörize edildiği zaman buzdolabında yazın 1 gün kışın 3 gün muhafaza edilir. Uzun ömürlü sütler ise kutu açılmadığı takdirde ortalama 4 ay oda sıcaklığında taze kalabilmektedir. Pastörize sütlerin buzdolabında bozulma süresi 3 gün uzun ömürlü sütlerin ise en fazla 4 aydır. Bu sürelerden daha fazla kalan süt bozulur.

Mercimek Çorbası Kaç Günde Bozulur?

Mercimek çorabı besin değeri yüksek olan yemeklerden bir tanesidir. Soğuk kış akşamlarında sofralarda yerini oldukça fazla almaktadır. Birçok gıdanın karışımı ile yapılan mercimek çorbasının ana bileşenleri; mercimek, yağ ve sudur.

Mercimek çorbası tazeyken daha lezzetli olmakla beraber, fazla kaldığı zamanda hemen çöp atılmaması gereken yemeklerden bir tanesidir. Mercimek çorbasını buz dolabında ortalama 3 gün muhafaza edebilirsiniz. Ancak, daha uzun süre bekletmek mercimek çorbasının bozulmasına neden olacaktır.

Aşure Kaç Günde Bozulur?

Aşure, Muharrem ayının 10. Gününde yapılan tatlıdır. Geleneksel olarak Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığı zaman elinde kalan son gıdalar ile bu tatlıyı yapmıştır. Aşure bugünü anmak için yapılır ve etrafa dağıtılır.

Aşure, meyveler, tahıllar, kuru meyveler ve kuru yemişlerden oluşan bir karışım ile elde edilen tatlıdır. Besin değeri oldukça yüksek olan aşure içindeki gıdalardan dolayı çabuk bozulan tatlılardan bir tanesidir. Aşureyi hemen tüketmek gerekse de birkaç gün buzdolabında ağzı kapalı şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ancak, ortalama 2 gün sonra bozulmaya başlayacaktır.

Ananas Kaç Günde Bozulur?

Anavatanı Güney Amerika olan ananas, sıcak ülkelerde yetişen ve ananasgiller ailesine ait olan bir meyvedir. Ananas içinde C, B1, B6, B9, kalsiyum ve potasyum barındıran besin değeri yüksek meyvelerden bir tanesidir.

Olgunlaşmamış ananas olgunlaşana kadar bozulmamaktadır ancak buzdolabında saklanmamaktadır. Olgunlaşmış ananas ise ortalama 4-5 gün kadar bozulmadan tüketilebilir. Daha uzun süre bekletilip tüketilmediği takdirde 5 gün sonra ananas bozulmaya başlayacaktır.

Ayran Kaç Günde Bozulur?

Yoğurdun içine su katılarak ve karıştırılarak elde edilen ayran, bir tür içecektir. Ana yemeklerin yanında oldukça tercih edilen ayran kapalı ve el yapımı şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Türk mutfağında en çok içilen içeceklerden bir olan ayran aynı zamanda Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak gibi ülkelerde de oldukça sık tercih edilmektedir.

Ayran, küçük ambalajlı olduğu zaman hemen tüketilmesi gereken, büyük ambalajlı olduğu zaman ise 2 gün içerisinde tüketilmesi gereken bir içecektir. 2 günden fazla muhafaza edilen ayran bozulacaktır.

Avokado Kaç Günde Bozulur?

Avokado, avokado ağacının yağlı bir yapıya sahip olan meyvesidir. Orta Amerika ve Meksika’da yetişen bu meyve doymamış yağ barındırdığı için oldukça zengin bir meyvedir. Diğer meyvelerden daha çok yağ barındıran avokado kremsi bir yapıya sahiptir. Avokado yağı doğal ve sağlıklı bir yağdır. Bu yüzden trans yağlar yerine yemeklerde tercih edilebilir. Vegan ve vejetaryen olan kişiler için oldukça uygundur.

Avokado saklamanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi buzdolabında muhafaza etmektir. Güneş ışığına maruz kalmadan ortalama 3 gün tazeliğini koruyan avokado, 3 günden sonra bozulmaya başlayacaktır.

Ayva Kaç Günde Bozulur?

Gülgiller ailesinden olan ayva kumlu-tınlı, sıcak ve geçirgen topraklarda yetişen bir meyvedir. Avustralya hariç neredeyse tüm dünya ülkelerinde yetişmektedir. Dünya ayva üretiminde ise Türkiye birinci sırada yer almaktadır. Ayva, %84’ü su ve şeker olmak üzere, %15’i karbonhidrat içeren bir meyvedir. Ayva aynı zamanda taze sıkılmış bir meyve suyu ve reçeli yapılan meyvelerden biridir.

Ayva depolama şartı olarak en iyi muhafaza edilebilen meyveler arasındadır. Ayva saklama koşulu gereği ortalama 2 derecede ve %90 bağıl nemde muhafaza edilmelidir. Uygun koşullarda saklandığı sürece ortalama depolama süresi 2-3 aydır. Güneş ışığında kalan ve uygun koşullarda saklanmadığı takdirde bir haftada bozulmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir