Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?
07.06.2022 12:47
Japon mutfağının vazgeçilmez yan ürünlerinden susam yağı, yavaş yavaş ülkemize de girmeye başladı. Son zamanların popüler yan ürünlerinden susam yağı hakkında bilinmeyenler araştırma konusu oldu. Susam yağı nasıl yapıldığı ve faydaları ile alakalı bilinmeyenler meraklıları tarafından sorgulanıyor.

Susam yağı; Japon mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasında yer buluyor. Pek çok yemeğin içerisine dâhil olabilen susam yağı, Japonlar için kızartma yağı olarak dahi kullanılabiliyor. Susam yağı tamamen susam bitkisinin tohumlarından elde edilen bir üründür. Susam yağının elde edilmesi için tek ihtiyaç susam bitkisinin tohumlarıdır. Susam yağını elde etmek için gerçekleştirilen uygulamalar şu şekilde sıralanıyor; ilk olarak susam bitkisi kurutulur ve işlemin gerçekleştirilmesinin ardından hafifçe çırpılarak tohumlar elde edilir. Susam yağı da bu tohumlardan elde edilir. Dökülen susam tohumları, bir havanda toplanarak iyice ezilir. Hemen ardından uygun bir tavada birkaç dakika kadar kavrularak yağının çıkması sağlanır. Tavada iyice kavrulan susam tohumu püresi, temiz bir tülbent torbaya yerleştirilerek presten geçirilir ve işlemin tamamlanması ile birlikte susam yağı elde edilmiş olur.

Susam Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Susam yağı yemeklerin içerisine dâhil olabildiği kadar sayısız faydası ile vücuda da uygulanabiliyor. Susam yağının çatlaklara iyi geldiği, son zamanlarda yaygın deneyimler arasında bulunuyor. Susam yağı içeriğinde bulunan yüksek Çinko ve E vitamini sayesinde vücutta bölgesel anlamda zarar görmüş dokuları tedavi etmek için gereken enzim fonksiyonlarını elde edebilmek açısından oldukça faydalı kabul edilmektedir. Ancak susam yağını çatlak tedavisinde farklı yağlar ile seyrelterek uygulamanız tavsiye edilmektedir. Buna göre badem yağı, kayısı yağı ve susam yağını eşit miktarda karıştırarak çatlakların olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Bu işlemi 1 ay boyunca her gün çatlak tedavisi amacıyla bölgesel olarak uygulayabilirsiniz.

Susam Yağı Gebelikte Kullanılır Mı?

Gebelik sürecinde kullanılan ürünler ekstra önem ve özen istiyor. Kimi ürünlerin tüketilmesinin yanında vücuda uygulanması dahi gebelik döneminde tavsiye edilmiyor. Son zamanların popüler ürünlerinden biri olan susam yağı çatlak tedavisinden vücut için yararlı pek çok amaç için uygulama içerisine dâhil olabiliyor. Buradan hareketle susam yağının gebelikte kullanılıp kullanmayacağı anne adaylarının radarına giriyor. Susam yağının gebelikte kullanımının sakıncalı olduğuna dair net bilgilere sahip değiliz. Bu bakımdan susam yağının gebelikte kullanılması hakkında farklı bir yorum bulunmuyor. Ancak yine de tedbir amaçlı kişisel olarak doktorunuza danışmanızda fayda var.

Susam Yağı Nasıl İçilir?

Susam yağı bölgesel olarak uygulanabildiği gibi içilerek de tüketilebiliyor. Bu da susam yağının faydalarından yararlanmak isteyen kişiler için; susam yağının nasıl içileceğini sorgulatıyor. Şifa deposu olarak kabul edilen susam yağını ölçülü şekilde tüketmekte fayda var. Susam yağını tek başına ölçüsüz şekilde içerek tüketmek bu yağın vücut içinde müshil görevi görmesine sebep olabilir. Susam yağını günde yalnızca bir kez aç karna 1 çay kaşığından fazla olmayacak şekilde içerek tüketebilirsiniz. Ayrıca içilebilen farklı yağlar ile seyrelterek aynı ölçüyü aşmamak şartıyla tüketebilirsiniz. Harici olarak yemeklerin içerisine ekleyebilir, yemekler ile birlikte lezzetli bir karşım elde edebilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir