Sumak Suyu Nasıl Yapılır?

Sumak Suyu Nasıl Yapılır?
06.06.2022 12:27
Son dönemlerde doğal malzemelerden destek almayı tercih edilen kişiler arasında oldukça popüler bir hale gelen sumak suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Sumak suyu kullanacak kişiler için tavsiyeler nelerdir? Ne zaman içilmeli, nasıl saklanmalı?

Son yıllarda oldukça rağbet gören sumak suyunu evde hazırlamak oldukça kolay ve bir o kadar da pratiktir. Bu tarifi yapabilmeniz için yalnızca iki malzemeye ihtiyacınız olacak. Bunlar: Su ve sumak…

Sumak suyu tarifi: Temiz içme suyunu kaynattıktan sonra kaç kişi tüketecekse o kadar su bardağına bu suları aktarın. Ardından her bir bardağa yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar sumağı ekleyin ve bu şekilde 5 – 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Suyu sumağın rengini güzelce aldıktan sonra sumakları bir tülbent ya da ince delikli süzgeç yardımı ile süzün ve ılık bir şekilde tüketin.

Hazırlaması oldukça pratik olan sumak suyunun saymakla bitmeyen faydaları!

-      Sumak suyu, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için en büyük destekçilerden birisi. Bu sayede hazımsızlık ya da şişkinlik gibi sorunların çözümü için sıklıkla başvurulan bir reçete adeta! Ayrıca ishalin geçmesi için de kullanılmaktadır.

-         İştahsızlık çeken kişiler için de önerilen sumak suyu, kan şekerinin düzenlenmesinde oldukça faydalı.

-         Güçlü bir antioksidan deposu olan sumak suyunun kullanımı ile bağışıklık sistemi güçleniyor ve hastalıklara karşı daha dirençli bir hale geliniyor.

-         Sumak suyu, kötü kolesterolün düşmesini sağlıyor.

-         Beyin sağlığına büyük destekçi olan bu kür, aşırıya kaçılmadığı sürece oldukça faydalı olarak biliniyor.

-         Cilt sağlığına da oldukça faydalıdır.

Sıralanan bu faydalarının yanında, günde 1 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilen sumak suyunu mide problemi yaşayan kişiler tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Ayrıca tansiyon problemi olanlar ve hamile kadınların da aynı şekilde bunu tüketmeden önce doktor onayı alması tavsiye edilir.

Sumak Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Sumak suyunun günde 1 kez, sıcak ya da soğuk fark etmeksizin tüketilmesi önerilmektedir. Herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde aç karnına içilmesi halinde faydalarının maksimuma ulaşacağı söylenmektedir.

Sumak Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Sumak suyunun tüketilmesi için net bir şekilde açlık ya da tokluk aranmamaktadır. Fakat aç bir şekilde tüketilmesi daha fazla önerilmelidir.

Sumak Suyu Bebeklere Verilir Mi?

Bebeklerde ek gıda genellikle 6 aydan sonra başlamaktadır. Sumak da bebeklere bu süreden sonra verilebilir fakat direkt olarak suyunun verilmesinden ziyade yemeklere katılarak verilmesi daha doğru olacaktır.

Sumak Suyu Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Sumak suyunu tüketmek isteyen kişiler için verilen tavsiye buzdolabında saklanması şeklinde değildir. Tüketmek isteyen kişilere, taze bir şekilde demlemeleri ve ardından tüketmeleri önerilmektedir. Bu sebeple içmeden önce hemen 10 dakika içinde hazırlayabilirler.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir