Granit Tencere Cam Ocakta Kullanılır Mı?

Granit Tencere Cam Ocakta Kullanılır Mı?
26.12.2022 17:35
Granit tencereler birçoğumuzun mutfağında tercih ettiği gereçlerden birisidir. Granit tencere cam ocakta kullanılır mı, çizilirse kullanılır mı? Çizilen granit tencere nasıl temizlenir? granit tencere dışı nasıl temizlenir? Dibi tutan granit tencere nasıl temizlenir? Döküm tencere ile granit tencere arasındaki fark nedir? Gibi granit tencere hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve bu yazımızda yanıtladık.

Cam ocaklarda tencere seçimi oldukça önemlidir. Cam ocaklarda granit tencereleri, çelik emaye ve dökme tencereleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak paslanmaz çelik ve bakır tencereler cam ocaklar için pek uygun değildir. Bunun nedeni bu tencereler her zaman uygun ısı miktarını oluşturamazlar.

Granit Tencere Çizikleri Nasıl Giderilir?

Granit tencerenin çizilmesi kullanan kişilerin başına gelebilen bir durumdur. Ancak bunun bazı çözümleri vardır. Bu çiziklerin onarımı için üretilen granit yapıştırıcıları bulunmaktadır. Eğer çizikler çok derin değilse granit yapıştırıcıları ve epoksiler çiziklerinde tamirinde yeterli olacaktır.

Granit Tencere Çizilirse Kullanılır Mı?

Yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahip olan granit tencereler en dayanıklı tencere çeşitlerinden bir tanesidir. Doğal granit taşından üretilen tencereler kolay kolay çizilmemektedir. Ancak bıçakla veya süngerin sert kısmıyla tencereye zarar verildiyse çizilebilir. Böyle bir çizilme meydana geldiğinde genel olarak kullanılmaması önerilmektedir. Bunun sebebi ise bazı markaların teflon malzemesi üzerine granit kaplama kullanmasıdır.

Çizilen Granit Tencere Nasıl Temizlenir?

Çizilen granit tencere temizlenirken dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır. Tencereyi temizlerken kullanılan süngerin yumuşak kısmını kullanmak önemlidir. Süngerin yumuşak tarafı kullanıldığı zaman çizilen granit tencereniz daha fazla çizilmeyecektir ve zarar görmeyecektir.

Granit Tencere Dışı Nasıl Temizlenir?

Granit tava ya da tencereler elde çok kolay bir şekilde temizlenmektedir. Bazı yemeklerden sonra güçlü lekeler oluşabilir ancak kolayca temizlenebilir. Granit tencerenizin dışını tencereye zarar vermeyecek bir bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz bulaşık deterjanı ile yumuşak bir süngerle beraber dışını ve içini temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kurulamayı ihmal etmeyin. Bu tencerenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Dibi Tutan Granit Tencere Nasıl Temizlenir?

Granit tencere ya da tavaların dibi tuttuğu zaman temizliği oldukça basittir. Tavada oluşan yanıkları temizlemenin yolu sirkedir. Tencerenin içine bir miktar sirke ve suyu ekleyin. Daha sonra 2-3 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra bir sünger yardımıyla lekeler kolayca temizlenecektir.

Döküm Tencere İle Granit Tencere Arasındaki Fark Nedir?

Granit tava ve döküm tencereler birbirinden farklı şeylerdir. Yapısal olarak birbirlerinden farklıdırlar. Granit tavalar yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahiptirler. Ayrıca granit tavanın temizliği çok kolay ve zahmetsizdir. Döküm tencereler ise yanma ve yapışma yapabilir. Yapışma özelliğine sahiptirler. Ayrıca demir döküm tencere ve tavaların temizliği daha hassastır ve biraz zahmetlidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir