Stephen Hawking Hangi Alanda Çalışmalar Yapmıştır?

Stephen Hawking Hangi Alanda Çalışmalar Yapmıştır?
06.08.2022 16:10
Stephen Hawkingin hastalığı nedir, Stephen Hawkingin kitapları nelerdir, Stephen Hawkingin aldığı ödüller nelerdir, Stephen Hawkingin bilgisayarı nasıl çalışıyor, Stephen Hawking ıq seviyesi kaçtır vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

·        Kara delikler çok yakınında olan her şeyi yutuyorsa ve kara deliklerin içine gelen cisimler (astronot, asteroit, gezegen, politikacı, yıldız hiç fark etmeden) bir daha asla dışarı çıkmazsa kara delikler enformasyonu (bilgiyi) yok etmiş demektir. Stephen Hawking bu önermesinden yola çıkıp kara deliklerde enformasyon paradoksunu inceledi. Buna paradoks diyoruz; nedeni ise enerjinin korunumu yasasına göze alarak, evrende yoktan enerji yaratılmaz ve enerji yok edilmez. Kara delikler Hawking radyasyonu sayesinde buharlaşıyordu; Hawking radyasyonu kara deliklerin içine atan cisimlerle ilgili hiçbir bilgi barındırmıyordu. Hawking bunu sicim teorisinin öncüleri içerisinde olan yakın arkadaşı Leonard Susskind’le çok fikir ayrılığı yaşadı. Hatta onun da para kazanmasına faydalı oldu; nedeni ise Susskind, Hawking’le olan tartışmalarını Kara Delik Savaşları isimli kitabında toplamasıdır.

·        Evren kendisini gelen büyük patlama zamanında sonsuz küçük bir noktaya sıkışmış şekilde sonsuz yoğunluktaki bir cisimdi. Büyük patlama sonrasında hızla genişleyip bugünkü boyutlarına vardı, yani yaklaşık 90 milyar ışık yılı çapında olan bir küre biçimini aldı (ve genişlemeye devam etmektedir). Biz de maddenin sonsuz küçük bir noktaya sıkışıp sonsuz yoğunluğa varmasını tekillik diyoruz; çünkü Einstein’ın görelik teorisi göre bu olay yerçekimi de sonsuza ulaşmasına vesile oluyor.

Stephen Hawkingin Hastalığı Nedir?

Stephen Hawking, amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığının az görülen, erken kendini gösteren yavaş ilerleyen bir formunda bir rahatsızlığı vardı. Bu rahatsızlığın teşhisi 1963 yılında, Hawking 21 yaşındayken konulmuştur; doktorları aracılığıyla Hawking'e iki senelik ömür biçildi. Motor nöronların vakitle yüzde seksenini öldürüp sinir sistemini felç haline getiren; fakat beynin zihinsel olaylarına dokunmayan bu rahatsızlık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamını sürmeye mahkûm etti. 1970'li yılların sonlarında konuşma yetisi git gide zayıflamaya başladı, bu süreçlerde yalnızca en yakınları aracılığıyla anlaşılan Hawking'in dış hayatla iletişimini dediklerini dinleyip tekrar eden yakınları sağlamaktaydı.

Stephen Hawkingin Kitapları Nelerdir?

Stephen Hawkingin bazı kitapları aşağıdaki gibidir;

·        Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere

·        Zamanın Daha Kısa Tarihi

·        George'un Kozmik Hazine Avı

·        Benim Kısa Tarihim

·        Zamanın Resimli Kısa Tarihi

·        Zamanın ve Uzayın Doğası

·        Büyük Tasarım

·        Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Stephen Hawkingin Aldığı Ödüller Nelerdir?

Stephen Hawkingin aldığı bazı ödüller aşağıdaki gibidir;

·        Copley Madalyası

·        Fonseca Ödülü

·        Maxwell Madalyası

·        Wolf Fizik Ödülü

·        Kraliyet Astronomi Topluluğu Altın Madalyası

·        Albert Einstein Madalyası

Stephen Hawkingin Bilgisayarı Nasıl Çalışıyor?

Hawking, vücudunda tek hareket ettirebildiği bölgesi olan sağ yanağını kullanıp bilgisayar vasıtasıyla iletişim sağlayabiliyordu. Yanağını oynatan Hawking, kızılötesi sensörü hareket etmesini sağlıyordu. Buna bağlı şekilde hareket eden imleç o zamanda vurguladığı tuşu ya da tercihi belirliyor.

Stephen Hawking Iq Seviyesi Kaçtır?

1942 Oxford doğumlu bilim insanı Hawking , 160 IQ'ya sahiptir. Rahatsızlığına rağmen, zekasını kullanmaya devam etmektedir.

Stephen Hawking’in Kaç Çocuğu Var?

Stephen Hawking’in 3 tane çocuğu vardır. Çocuklarının adı, Lucy Hawking, Robert Hawking, Tim Hawking’tir.

Stephen Hawking Ne Zaman Öldü?

14 Mart 2018 yılında sabaha karşı, Cambridge, İngiltere'deki evinde 76 yaşında hayatını kaybetti. Doğum tarihi 8 Ocak 1942’dir.

Stephen Hawking Nasıl Öldü?

14 Mart 2018 yılında sabaha doğru, Cambridge, İngiltere'deki evinde 76 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi ölüm nedenini açıkladı, "huzur içerisinde öldü" açıklamasın da bulundu. Stephen Hawking'in daha 21 yaşındayken yakalandığı ve tedavisi bulunmayan ALS hastalığı yüzünden öldüğü tahmin edilmekte.

Stephen Hawking Nereli?

Stephen Hawking nereli sorusu merak konusu oldu. Stephen Hawking Oxford’lu olduğu bilinmektedir.

Stephen Hawking Ne Zaman Hasta Oldu?

Stephen Hawking, amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığının az görülen, erken kendini gösteren yavaş ilerleyen bir formunda bir rahatsızlığı vardı. Bu rahatsızlığın teşhisi 1963 yılında, Hawking 21 yaşındayken konulmuştur; doktorları aracılığıyla Hawking'e iki senelik ömür biçildi.

Stephen Hawkingin Okuduğu Okullar Nelerdir?

Stephen Hawkingin okuduğu okullar aşağıdaki gibidir;

·        Trinity Hall

·        Oxford Üniversite Koleji

·        St Albans Okulu

·        Stephen Hawking St Albans High School For Girls

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİYOGRAFİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir