Somon Balığı Nedir?

Somon Balığı Nedir?
30.05.2022 12:39
Her yaştan insanın haftada en az bir kere tüketmiş olduğu somon balığı, en önemli özelliği olan Omega-3 asitlerince zengin olması bakımından çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır.

Ne yazık ki bu kadar faydaları olan bir besini diğer ülkelere kıyasla oldukça az tüketmekteyiz. Faydalarını saya saya bitiremeyeceğimiz somon balığı, diyet yaptığımız zamanlarda bizlere ihtiyacımız olan proteini kalite bir şekilde sağlamaktadır. Beslenme düzenimize eklenmesi gereken bu faydalı besini haftada hafta da 2 ya da 3 kere tüketmemiz gerekmektedir. Vücudumuz için pek çok önemli olan besinleri bu porsiyonlarının yarısını yağlı balık türündeki besinleri seçmemiz ile karşılanabilinmektedir.

Somon Balığı Faydaları Nelerdir?

Açık pembe renkteki, temiz ve soğuk sularda bulunan somon balığının başı pulsuzdur. Pek çok faydası bulunan balık içerisinde bol bol A, C ve B6 vitaminlerini bulundurmaktadır. Aynı zamanda demir, kalsiyum, selenyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Fazlaca Omega-3 ve B12 bulundurması zaten insanların her zaman tüketmesi gereken bir besin olduğunun kanıtı niteliğindedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu ve dışarıdan alması gerektiği EPA ve DHA alımını, içerisinde bulunan fazlaca Omega-3 ile birlikte kolayca almamızı sağlamaktadır.

İçerisindeki B12 sayesinde somon balığı; sinir sistemin çalışmasına yardımcı olmaktadır, metabolizmanın normal enerji üretimine yardımcı olmaktadır, alyuvarların oluşmasında da katkıda bulunmaktadır. İçerisinde bulunan D vitamini sayesinde somon balığı; göz sağlığına iyi gelip katkıda bulunmaktadır, kandaki kalsiyum seviyesini dengede tutulmasında yardımcı olmaktadır, kas işlevinin kontrolünde etkili olmaktadır. İçersinde bulunan EPA; vücutta sentezlenemezdir, elzem bir yağ asididir ve kalp-damar sağlığına oldukça sağlıklıdır. İçerisindeki DHA ise; Vücutta sentezi olmaz, bu da elzem bir yağ asididir, görme gücünün normal bir seviyede olmasına yardımcı olmaktadır ve DHA, beynin işlevinde ve de gelişiminde rol almaktadır. İçerdiği selenyum; bağışıklık sistemimizi korur ve oksidatif stresten hücreleri korumaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca somon balığı güçlü bir Omega-3 kaynağı olması dışında; gelişim çağındaki bireylerin sık tüketmesi gereken bir besindir, kanser riskinin düşmesinde rol oynar, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği protein ile kasları güçlendirir, tok tutar, kemik ve kas kütlesini korur, metabolizmayı hızlandırır, enerji verir, kalori yakmayı hızlandırır, kötü kolesterolü düşürür, yüksek olan tansiyonu düşürür. İçerisindeki demir minerali ile zihinsel gelişimin arttırır, hemoglobini arttırıp iyileşme süresini hızlandırır, bağışıklık sistemini hızlandırır, cilde, saça ve tırnaklara güç verir, kas gücünün gelişmesi için kaslara gerekli oksijeni taşır ve sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. İçerdiği fosfor minerali ile zihinsel sağlık ve gelişime yardımcı olur, kemik ve diş sağlığını desteklemektedir, vücudun pH dengesini sağlar, sindirim sistemini destekler, hücrelerin onarımını sağlamaktadır ve hormon dengesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca somon balığı içerisinde; potasyum, magnezyum, B6, B12,A vitamini, C vitamini, D vitamini içererek vücudumuza pek çok faydası dokunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir