Sırt Ağrısı Bele Vurur Mu?

Sırt Ağrısı Bele Vurur Mu?
09.12.2022 17:39
Sırt ağrısı bele, başa, boyuna vurur mu? Boyun fıtığı sırt ağrısı yapar mı? Bağırsak hastalıkları sırt ağrısı yapar mı? Sırt ağrısı ciğerden gelir mi, ciğere vurur mu? Sırt ağrısı çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. İşte tüm detaylar...

Sırt bölgesinde uzun zamandır hissedilen ağrı durumu hareketlerde kısıtlanma, kas ağrıları ve bıçak saplanması şeklinde oluşan ani ağrılar, sırt ağrısı tablosu içerisinde değerlendirilmesi yapılır. Bu ağrı genellikle bel omurgası etrafında yoğun olmak ile birlikte boyun, kol ve ensenizde de ortaya çıkabilmesi muhtemeldir. Vücudun yanlış kullanımı ve kötü duruşa bağlı olarak yumuşak dokuların (kaslar, bağlar, eklemler gibi yapıların) zorlanması nedeniyle oluşan ağrılar sebepli olabilmektedir.

Sırt Ağrısı Başa Vurur Mu?

Sırt ağrısı, baş bölgesinin altından bel bölgesine kadar sırtımızda bulunan omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi sonucu meydana gelen bir ağrı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle stres kaynaklı olan bu rahatsızlık, genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçme eğiliminde de olabilir. Bazı durumlarda ise boyun, omuz ve sırt bölgesinde bulunan sinirlerin çeşitli faktörlerden kaynaklı baskı altında kalması ve sırt kaslarının uzun süre gerilmesi sebebiyle de sırt ağrısı meydana gelebilmektedir.

Sırt Ağrısı Boyuna Vurur Mu?

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilmesi mümkündür. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabildiği gözlemlenmiştir. Boyun ve sırt omurgalarında oluşan kireçlenmeler de sırt ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Boyun Fıtığı Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Boyun fıtığı zorlamaya ve ağır kaldırmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fıtığa bağlı gelişen ağrılar; sırta, kürek kemiğine, omuza, başın arka tarafına ve parmak ucuna kadar inen ağrılar şeklinde gözlemlenmiştir. Ayrıca boyun ve sırt omurgalarında oluşan kireçlenmeler de sırt ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Bağırsak Hastalıkları Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Bağırsak ağrısı genelde mideye vuran bir ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bağırsağınız ağrıyorsa muhtemelen mideniz de ağrıması normaldir. Bu durumda mide ile beraber ağrının karın ve kasık bölgelerine vurması da karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir.

Bağırsak rahatsızlıkları sonucu bel sokumu kemiği ve kalça kemiklerinin birleşim noktası olan sakroiliak eklemlerde de ağrılar ortaya çıkması gözlemlenmiştir. Buna bağlı kalça ve bel ağrıları da gözlemlendiği bilinmektedir.

Sırt Ağrısı Ciğerden Gelir Mi?

Ciğerden kaynaklı sırt ağrısı kanser harici durumlarda da ortaya çıkabilmesi mümkündür. Bu nedenle hemen endişelenilmesi gerekmez. Örneğin, akciğerde enfeksiyon olması durumunda ve nefes alırken sırtta ağrı olabilmesi muhtemeldir. Sırt ağrısının sebebi, akciğer kanseriyle alakalıysa buna göre tedavi uygulaması yapılır.

Sırt Ağrısı Ciğere Vurur Mu?

Sırt ağrısı artık akciğer bölgesindeki tümör büyüklüğü ve yaygınlığının çok yoğun olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Aşırı öksürmek ile beraber bu durum sırta vurmaya başlayacaktır. Öksürük şiddetine bağlı olarak sırt bölgesindeki ağrı da yükselmesi muhtemeldir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir