Sınavsız Liseye Nasıl Gidilir?

Sınavsız Liseye Nasıl Gidilir?
15.03.2022 15:00
Eğitim öğretimine ara vermiş veya lise eğitimini sınavsız olarak tamamlamak isteyen kişilerin bu konu hakkında merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Sınavsız lise hakkında en çok merak edilen; sınavsız liseye nasıl gidilir 2022, sınavsız lise diploması ile öğrenci alan üniversiteler, sınavsız liseden sınavlı liseye nakil olur mu gibi pek çok önemli konuya yazımızda yer verdik.

Liselere giriş yönetmeliğinde sınav esasının kaldırılması sonrasında, sınavsız liseye giriş konusu oldukça araştırılan ve tercih edilen bir konu oldu. Son düzenleme sonrası, dileyen orta okul mezunu bireyler sınava girip sınav sonucuna göre lise tercihi yapabileceği gibi; yeni sistemle birlikte orta okul mezunu bireylerin liseye giriş sınavına girmeden evlerinin bulunduğu konuma yakın olan liselere girişi mümkün oldu. Yeni düzenlemeyle birlikte sınavsız liseye giriş oldukça popüler bir hale geldi. Ancak sınavsız liseye giriş ile birlikte, geçiş yapacağınız lisenin eğitim öğretim ve diğer birçok konu bakımından size veya çocuğunuza uygunluğunu önceden araştırmanızı tavsiye ederiz.

Sınavsız Lise Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sınavsız liseye giriş yapmak isteyenler için oldukça önemli bir hale gelen OBP (orta okul başarı puanı) hesaplama hakkında bilgi verecek olursak; OBP puanı orta okul mezuniyeti sırasında diplomanızda bulunabileceği gibi, MEB’ e ait veli bilgilendirme sisteminde de yer almaktadır. Ancak puan henüz hesaplanmamışsa, öncesinde puan hesaplama yapmak için internette bulunan OBP puan hesaplama sitelerine girerek, derslerinizden aldığınız sınav puan ortalamalarını girerek hesaplama yapabilirsiniz.

Sınavsız Lise Diploması ile Öğrenci Alan Üniversiteler

Türkiye genelinde, sınavsız lise diploması ile öğrenci alımı yapan birçok üniversite bulunmaktadır. Sınavsız lise diploması ile öğrenci alan; Ardahan Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Başkent Üniversitesi gibi birçok üniversite bulunmaktadır. Konuya dair bilgileri internet üzerinden araştırma yaparak bulmanız mümkündür.

Sınavsız Liseden Sınavlı Liseye Nakil Olur Mu?

Sınavsız lise sisteminin yürürlüğe girmesinin ardından akıllara gelen sorular arasında; sınavsız liseden sınavlı liseye nakil işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı gelmiştir. Bu durumda şunu söyleyebiliriz ki; sınavsız liseden sınavlı liseye nakil geçişi yapılamamaktadır.

Sınavsız Liseler Neye Göre Öğrenci Alıyor?

Sınavsız liselerin neye göre öğrenci alımı yaptığından bahsedecek olursak; orta okul başarı puanı OBP puanına göre başvuru yapan öğrenciler sıralanmakta ve kontenjan sayısına bağlı olarak öğrenci alımı yapılmaktadır.

Sınavsız Liseler Kaç Ortalamayla Alıyor?

Sınavsız liselerin kaç ortalamayla öğrenci alımı yaptığı hakkında bilgi verecek olursak; mezuniyet şartlarını tamamlamış öğrenciler için belli bir puan sınırı bulunmamaktadır. Ancak unutmamalısınız ki; alım sırası puanı yüksek olan öğrencilerden başlamaktadır.

Sınavsız Lise Tercihleri Nasıl Yapılır?

Sınavsız liseye giriş konusunda oldukça popüler hale gelen, sınavsız lise tercihlerinin nasıl yapılacağı konusu oldukça merak edilen bir konu olmuştur. Bu noktada açıklama yapacak olursak; sınavsız lise tercihlerinizi MEB’in belirttiği internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir