1 Yaşında Çocuğa Ne Hediye Alınır?

1 Yaşında Çocuğa Ne Hediye Alınır?
27.01.2023 23:17
Çocukların gelişim süreçleri her daim merak edilen konulardan biridir. Bu yazımızda 1 yaş grubu çocuklar hakkında merak ettiklerinize bakacağız. 1 yaşında çocuğa ne hediye alınır, süt nasıl verilmeli, emzik bıraktırma nasıl yapılır? 1 yaşında kusan çocuğa ne iyi gelir, antibiyotik verilir mi, alerji testi nasıl yapılır? İşte detaylar.

Çocukların ilk yaş doğum günü ailelerin en önemsediği günlerden biridir. Size çocuğunuzun bu dünyada tamamladığı ilk yılına özel anlamlı birkaç hediye önerisi sunmak istiyoruz.

-Oyuncak Müzik Enstrümanları

-Yapboz

-Eğitici Kitaplar

-Kendisinin Ve Ailesinin Yer Aldığı Işıklı, Renkli Çerçeve

-Aktivite Masası

-Top Havuzu

1 Yaşında Çocuğa Süt Nasıl Verilmeli?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almaları gerekmektedir. 6 ay ve 1 yaş arası bir problem yoksa süt verilmeye devam edilebilir.  Eğer bebeğinize inek sütü vermek istiyorsanız 1 yaş sonrası verilmesi uygundur. Çünkü bebek ancak 1 yaşından sonra inek sütünü sindirmeye hazır hale gelir. Günde 2 bardak olacak şekilde tam yağlı, katkısız ve günlük süt içirebilirsiniz. 1 yaş sonrasında bebeğinize kalsiyum, fosfor ve çinko bakımından zengin olan inek sütünü kas ve kemik sağlığı için güvenle içirebilirsiniz.

1 Yaşında Çocuğa Emzik Bıraktırma Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun 1 yaşına geldi ama hala emziği ile vedalaşamadıysa size önereceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz. Uzmanlar gün içerisinde bebeğinizin emzik kullanmamasını sadece uykuya geçiş sırasında rahatlama amacıyla, uykuya dalana kadar emmesi konusunda uyarıyor. Ancak bebeğinizin ağzından emziği birden çekmeyin.

Yavaş Yavaş bıraktırmaya çalışın. Günlük emme süresini her gün biraz daha azaltın. Emzik istediği zaman sevdiği bir oyuncağı ile onu oyalayabilirsiniz. Emziğin ucuna çok hoşlanmayacağı bir tadı sürerek de uzaklaştırabilirsiniz. Bu zaman isteyen bir süreçtir. Sabırlı olun. Sonunda siz kazanacaksınız.

1 Yaşında Kusan Çocuğa Ne İyi Gelir?

Çocuklarda kusma birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Mide-bağırsak enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklı olarak sık sık kusabilir. Beslenme sonrasında beyaz, kıvamlı ve az miktarda kusma oluyorsa sindirilmeyen fazlalığı çıkarıyor olabilir. Bunun için endişe etmeye gerek yoktur.

Ancak yoğun şekilde kusma yaşanıyor ve kusma ile birlikte ateşte varsa ve su kaybı gözlemlediyseniz mutlaka bir çocuk doktorundan yardım almak gerekmektedir. Bunun dışında su, sulandırılmış meyve suyu, patates, yoğurt, ayran gibi besinleri azar azar vererek midesini rahatlatabilirsiniz.

1 Yaşındaki Çocuğa Antibiyotik Verilir Mi?

Antibiyotik kullanabilmek için hastalığın çeşidi ve hangi aşamada olduğu önemlidir. 1 yaşındaki çocuklarda antibiyotik kullanabilir ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gerekmektedir. Antibiyotiğin kullanım şeklini ve süresini yalnızca doktor önerebilir.

1 Yaşında Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerjik testeler aslında her yaşta yapılabilmektedir. Cilt ve kandan alınan örneklerle çocuktaki alerji duyarlılığı saptanabilmektedir. Kan testlerinde her zaman alerji çıkmayabileceği için en sağlıklı yöntem cilt testleridir. Ağrılı ya da korkutacak testler olmayıp, hemen sonuç alabileceğiniz işlemlerdir. Solunum, astım, gıda alerjileri en sık rastlanan alerjilerdendir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir