Epilepsi Hastası Öğretmen Olabilir Mi?

Epilepsi Hastası Öğretmen Olabilir Mi?
15.12.2022 23:09
Başka meslek gruplarından olan kişilerin öğretmen olup olmamaları hakkında araştırma yaptık. Epilepsi hastası öğretmen olabilir mi, edebiyat fakültesi mezunları, ebeler, fizyoterapist öğretmen olabilir mi? Formasyonu olmayan, felsefe okuyan, gıda mühendis öğretmen olabilir mi?

Aralıklı olarak nöbet geçiren epilepsi hastaları öğretmen olmalarında engel bir durum yoktur. Çünkü kişiler okuyabiliyor ve normal insanlar gibi hareket etmektedirler. Ekstra yüz karartıcı bir suç girişiminde bulunmadıkları takdirde epilepsi ya da diğer kronik rahatsızlıklara sahip olan kişiler öğretmen olabilir. Tabi belli bir okulunu okuduktan sonra diploması ile özel ya da devlet okullarında bu mesleği yapabilirler. Epilepsi hastası olmak çalışmaya engel bir durum değildir. Hastalığı olan kişilerin bu durumu kafaya takmadan istedikleri öğretmenlikte okumaları gerekir.

Edebiyat Fakültesi Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

Edebiyat fakültesinde okuyan kişiler belli bir öğretim süresinden sonra öğretmen olmalarında bir sakınca yoktur. Yani edebiyat fakültesindeki bölümü bitirmelerinden sonra üzerine eğitim fakültesinden formasyon ya da iki yıllık yüksek lisans programı tamamlamayla öğretmenlik yapabilirler. Çünkü edebiyat fakülteleri genellikle bilim alanında yenilik getirmek için okunan fakültelerden biridir. Eğitim fakültelerinde direkt öğretmen olmak için okunması gerekir. fakat formasyon belgesi alınması ile her meslekte olan kişiler öğretmenlik yapmak için başvura da bulunabilirler.

Ebeler Öğretmen Olabilir Mi?

Ebeler dört yıllık fakülteyi okuduktan sonra öğretmen olmalarında bir sakınca yoktur. Devlet kurumlarında ya da üniversitelerde öğretmen olmak için sınavlarda sonra öğretmenlik mesleğini yapmalarında bir sakınca yoktur. Üniversitelerinden ebelik diplomasını aldıktan sonra ardından formasyon belgesi ile öğretmen olabilirler.

Fizyoterapist Öğretmen Olabilir Mi?

Fizyoterapist günümüzde insanların sağlıklı kemik gelişimleri için önemli meslekte olan kişilerdir. Öğretmen olmaları mümkündür. Okudukları üniversitelerde akademik olarak ileriye dönük okuduktan sonra öğretmen olabilirler. Ya da diploma ve sertifika ile belli bir kurs merkezi açma izni ile öğrenci yetiştirerek öğretici mesleğini de yapabilirler. Halk eğitim merkezlerinde alınan kurslarda onlara öğretici olarak ihtiyaç duyulur.

Formasyonu Olmayan Ücretli Öğretmenlik Yapabilir Mi?

Formasyonu olmayan kişiler ücretli öğretmenlik yapabilir. Fakat öncelik olarak formasyonu olanlar ücretliye alınması sağlanır. Eğer öğretmen yetmediği takdirde başvuruda formasyonu olmayan kişilerinde ücretli öğretmenlik yapmalarında bir sakınca yoktur.

Felsefe Okuyan Öğretmenlik Yapabilir Mi?

Felsefe yapan kişiler formasyon belgesi alarak belli başlı kurumlarda öğretmenlik yapabilir. Devlet memuru olarak öğretmenlik sınavlarında da geçtiği takdirde öğretmenlik mesleğini yapmasında bir sıkıntı yoktur. Felsefe öğretmeni ya da psikolojik danışmanlık görevlerinde öğretmenlik için başvuru yapma hakları tanınacaktır. Eğer öğretmenlik yapmasına ilişkin bir engel yoksa felsefe okuyan kişilerde öğretmen olabilir.

Gıda Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Gıda mühendisliğini bitirmiş kişiler öğretmen olabilir. Akademik bir kariyer sürecini atlatarak belli başlı sınavlara girmesi ile öğretmenlik mesleğini yapmasından hiçbir engel olmayacaktır. Tabi normal düz kurumlarda yani devlet kurumlarında öğretmen olmayabilir. Yani gıda üzerine bir lise ya da özel okul yoksa onun mesleğine ilişkin bir dal olmayacaktır. Genelde üniversitelerin ilgili bölümlerinde ya da yan da yaparak farklı bölümlerden öğretmenlik yapmasında sakınca olmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir