Sevgi Evlerinde Yaş Sınırı Kaçtır?

Sevgi Evlerinde Yaş Sınırı Kaçtır?
09.01.2023 19:12
Sevgi evleri çocuk yurtlarından farklı bir yapıya sahiptir. Sevgi evlerinde yaş sınırı kaçtır? Sevgi evleri nerelerde var, neden kurulmuştur? Sevgi evlerinde öğretmen olma şartları nelerdir? Sevgi evleri ziyaret şartları nelerdir? Sevgi evlerinde telefon yasak mı? Sevgi evleri ne zaman kuruldu? Gibi sevgi evleri hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Önceden çocuk esirgeme kurumu olarak da bilinen sevgi evleri yurdun birçok ilinde bulunmaktadır. Çocuk esirgeme kurumları kapatıldı ve hepsi sevgi evlerine dönüştürüldü. Aynı zamanda Sosyal Hizmetler’e bağlı olan çocuk esirgeme kurumları şu anda Aile Bakanlığı’na bağlı olup sevgi evleri adı altında hizmet vermektedir. Sevgi evleri çocuk esirgeme kurumlarına göre daha denetimli olan yerlerdir. Devlet korumasında olan çocuklar sevgi evlerinde 18 yaşına kadar kalabilmektedir.

Sevgi Evleri Nerelerde Var?

İlk kez 2011 yılında Türkiye’de açılan Sevgi Evleri, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere tüm büyük şehirlerde açılmıştır. Büyük şehirlerde açılan sevgi evlerinin toplam sayısı 250 olarak bilinmektedir. Bu sayının ilerleyen yıllarda 500’ü geçmesi beklenmektedir.

Sevgi Evleri Neden Kurulmuştur?

Sevgi Evleri, çocuk yurtlarından farklı olarak devlet koruması altındaki çocukların bakımının yapılması amacıyla kurulmuştur. Diğer bir amaç ise kimsesiz olan çocukları eğitimli ve sağlıklı bir şekilde topluma kazandırmaktır. Sevgi Evleri’nde çocukların temel ihtiyaçları karşılanır, sıcak ve samimi bir ortam sağlanır. Sevgi Evleri’nin önceliği ise çocukları aile ortamına benzer bir ortamda yetişmesini sağlamaktır.

Sevgi Evlerinde Öğretmen Olma Şartları Nelerdir?

Sevgi Evleri’nde bakım personelleri ve öğretmenler görev almaktadır. Bunun yanı sıra bazı meslek grupları da Sevgi Evleri’nin işleyişini sağlamada büyük rol oynar. Sağlıkçılar, psikolojik danışmanlar, memur kadroları ve yönetici kadrolar Sevgi Evleri’nin işleyişinde büyük rol oynamaktadır. Sevgi Evleri’nde öğretmen olarak görev almak için KPSS puanınız başvurularda önemlidir. KPSS puanınız olmadan memur kadrosunda yer alamazsınız.

Sevgi Evleri Ziyaret Şartları Nelerdir?

Sevgi Evleri’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin öncelikle kurumdaki sorumlu kişiden ya da kurumun psikoloğundan gerekli izni almalıdır. Daha sonra izin aldığınız kişi size ziyaret koşulları hakkında bilgi verecektir. Size verilen izne ve bilgilere sadık kaldığınız sürece ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sevgi Evlerinde Telefon Yasak Mı?

Sevgi Evleri’nde devlet koruması altında olan çocukların eğitimli ve sağlıklı bir şekilde topluma kazandırılması amaçlanmıştır. Burada çocuklara pek çok hizmet verilmektedir. Barınmanın yanı sıra çocuklara birçok eğitim hizmeti de sağlanmaktadır. Ancak Sevgi Evleri’nde telefon kullanılmasına izin veriliyor mu net bir bilgi bulunmamaktadır.

Sevgi Evleri Ne Zaman Kuruldu?

Sevgi Evleri ilk kez Türkiye’de 2011 yılının mart ayında açılmıştır. Sevgi Evleri’nde birçok hizmet verilmektedir. Bu hizmetler arasında eğitim, güvenlik, bakım ve sağlık hizmetleri de bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir