Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Sente Ayarı Nasıl Yapılır?
20.12.2021 19:30
Araçlarımızda yer alan sentenin milimetrik ayarlamasının yapılması gereklidir. Araba motorunun çalışmasını direkt olarak etkileyen sente ayarı bozulduğunda neler olabilir, bilinmesi gereklidir. Bozulan sente ayarının tamiri hakkında tüm merak edilenler burada! Sente ayarı bozulursa ne olur, sente ayarı ne kadar sürer, hararet yapar mı, yapılmazsa ne olur, sorularını sizler için derledik.

Araçlarda oldukça önem taşıyan motorların rahat bir şekilde çalışması ve herhangi bir arıza vermeden aracın düzenli bir şekilde kullanılabilmesi için sente ayarının doğru yapılması ve sıklıkla kontrol edilmesi oldukça önem taşıyan bir unsurdur. Sente ayarının yapılabilmesi için ilk olarak zamanlama diski adı verilen parçanın motora yerleştirilmesi gerekir. Bu durumda araç motorunun Ü.Ö.N. modunda olması oldukça önemli taşıyan bir noktadır ki asla atlanmaması gereklidir. Hemen ardından krank milinin dönme yönüne bakılması gereklidir. İşte tam da bu noktada 105 derecelik bir açı elde edilmesi gereklidir. Hemen ardından komperatör kullanımına geçilmesi gereklidir. Bu noktadan sonra yapılması gereken şey ince ayarlara geçmektir ve bu ince ayar pule üzerinden desteklenerek ilerler. Motorda emme subabı mevcut ise bu durumda yine pule üzerinden değer hesaplama yöntemine gidilmelidir.

Sente Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Pek çok araç sahibinin merak ettiği bir konu olan ve bozulduğunda derhal yaptırılması gerektiği bilinen sente ayarının bozulmasının anlamı aslında oldukça basittir. Eğer bir araçta sente ayarı bozukluğu söz konusu ise bu durumda zamanlama hatası meydana gelecek ve aracınızın düzenli bir şekilde çalışma prensibi ortadan kalkmış olacak. Dolayısı ile subaplar, pistonlar ve hatta motor da dahil olmak üzere pek çok parçada bozulmalar meydana gelecektir.

Sente Ayarı Ne Kadar Sürer?

Sente ayarı bozulduğunda bu parçanın tamiratı kesinlikle bir oto servis aracılığı ya da usta elleriyle olmalıdır. Ustalık gerektiren bu konuda net bir zaman diliminden söz etmek mümkün olmayacaktır. Genelde böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken en temel şey bir usta ile anlaşmak ve aracınızı çekmek olmalıdır. Sente ayarı kendi kendinize yapabileceğiniz bir ayar olmadığından dolayı mutlak suretle aracınızı ustalara verin. İş yoğunluğuna, ustanın tecrübesine göre değişmekle birlikte 1-2 gün içerisinde aracınızı tamir olmuş bir şekilde geri alabilirsiniz.

Sente Ayarı Hararet Yapar Mı?

Evet. Sente ayarı yapılmadığında aracın hararet yapması beklenir. Aracın motorunun kontrollü bir şekilde faaliyet göstermesinde yardımı bulunan sentede eğer bir ayar bozukluğu ve sorunları meydana gelirse, bu durumda motor rahatça çalışamaz ve kasmaya başlar. Bu noktada motorun hararet yapmaması mümkün değildir. Hararet yapan araçların motorlarına dikkat edilmediğinde ise kısa sürede yanabileceğinden dolayı araç sahiplerinin çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Sente Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Sente ayarı yapılmadığında meydana gelebilecek sorunlar şu şekildedir:

·        Motorda tekleme sorunları görülebilir.

·        Araç sıklıkla stop eder.

·        Aracın hızı azalır ve eğer sente ayarı bozuksa araçta en az 50 km’lik bir hız farkı meydana gelebilir.

·        Motor oldukça yüksek gürültü ile çalışır.

·        Araç yakıt tüketimi çok ciddi oranda artış gösterir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir