Scooter Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Scooter Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?
20.12.2021 15:04
Geçmişten günümüze severek kullandığımız scooter, kullanımıyla bir hayli eğlenceli. Peki scooter alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Konforlu ve güvenli bir scooterda olması gereken özellikler neler? İkinci el scooter alırken nelere dikkat edilmeli konularını sizler için derledik.

Hem kullanırken hem de kullanmadığımız zamanlarda rahatlıkla bir kenara kaldırabileceğimiz kadar küçük, aynı zamanda sportif bir alet olarak da bildiğimiz scooterı almaya karar verdiğimizde nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz? Şehir içinde de ücretsiz bir şekilde taşıma aracı olarak kullanabileceğimiz scooterlarda en önemli şey elbette ki doğru boyutu olmalı, Bu sayede hem evimizde kolayca bir yerde saklayabilir hem de şehir içi kullanımlarda iken rahatlıkla bir kenara park edebiliriz. Şehir içi kullanımlarında güvenli sürüş yapmak için scooter alacaklara tavsiyeler arasında söz konusu scooterın hacim arlığının 100-150 cc olması gerektiği yer alıyor. Hem aracın kontrolünün sağlanması hem de olası kaza durumlarında iken kontrolü kaybetmemek adına önem verilmesi gereken en büyük detayın bu olduğu yönünde pek çok öneri ve kullanıcı yorumu bulunuyor. Ancak siz alacağınız scooterı şehir içi kullanımlardan çok şehirler arası yolculuklar ve çok daha uzun menzillerde kullanmayı planlıyorsanız bu durumda yapmanız gereken şey hacim seviyesi daha yüksek olan modellerle ilgilenmek diyebiliriz.

Öte yandan scooter alırken dikkat etmeniz gerekenler arasındaki diğer bir uyarı söz konusu aracın teknik özellikleri olarak belirtiliyor. Öyle ki uzun vadede rahat bir şekilde kullanım sağlamak istiyorsanız bu durum son derece önem taşıyor. Bu noktada scooter alırken karbüratörlü olup olmadığına, çevreye daha az zarar veren ve yakıt tasarruflu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak ABS sistemine sahip olup olmadığı da son derece önem taşıyan bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Performans olarak kullanımının ne derece uygun olup olmadığı ve disk fren sisteminin araçta yer alıp almadığı da bir ayrı dikkat gerektiren noktalar arasında yerini alıyor.

Tüm bunlara ek olarak iyi bir scooterda olması gereken en güzel şeyin kesinlikle doğru lastik seçimi olduğu söylenebilir. Burada lastiğin kalitesi, boyutu, jantları da oldukça kıymetli bir kriter. Sürüş konforu ve kalitesi bu noktada oldukça işe yarıyor diyebiliriz. Ayrıca aldığınız markanın marka güvenilirliği ve doğru servis hizmeti verip vermediği de kıymetli bir ayrıntı diyebiliriz.

İkinci El Scooter Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her zaman araç ya da teknolojik alet alırken sıfır olmasına dikkat ediyor fakat bazı durumlarda bütçemiz dahilinde bir harekete geçerek ikinci el piyasasını yokluyoruz. İkinci el araç alımları sıfırına oranla çok daha uygun olduğundan dolayı kısıtlı imkanlarla scooter sahibi olmak hiç de zor değil. Elbette para vereceğimiz için yine de iyi bir şeyler çıkmasına özen göstermemiz gerekiyor. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken şey beğendiğiniz ikinci el scooterı kendi yetkili servisine götürmek olmalıdır. Satıcıya bu durumu teklif etmeli ve kabul ettiği takdirde varsa ufak tefek sorunlarını birlikte yaptırmalı ve fiyat noktasında birlikte bir anlaşma sağlamalısınız. Kalitesinden emin olduğunuz sürece ikinci el scooter almanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir