Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

 Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?
17.09.2021 21:00
Sürücüler araçlarının parçaları için doğru seçimler yaparak, daha keyifli sürüş deneyimi yaşarken, araçlarının ömrünü de uzatmış olurlar. Lastik seçimi nasıl yapılır, lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, lastik basıncı hesaplama nasıl yapılır, doğru lastik ebatları nedir? Doğru lastik saklama nasıl olur?

Sürücüler araçlarının parçaları için doğru seçimler yaparak, daha keyifli sürüş deneyimi yaşarken, araçlarının ömrünü de uzatmış olurlar. Araçlarda bütün parçaların bir görevi varken, tekerlekler bir otomobilin olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomobilin yol alması için gerekli olan bu parçalar, bir araçta demirbaş olarak bilinmektedir. Bir sürü markanın piyasada tekerlikleri varken, sürücüler kendine uygun ve memnun kaldığı tekerlekleri kullanmaktadır. Değişik modeller de piyasada mevcutken, fiyat aralıkları da değişmektedir. Sürücülerin lastik seçerken bazı konulara dikkat etmesi, iler de daha az sorun yaşamalarına neden olurken. Yanlış lastik seçimi ise pek çok soruna neden olabilmektedir. Öncelikle kış ve yaz lastiği olarak 2 gruba ayrılan lastikler, hangi mevsim için alınacaksa, buna dikkat etmek gerekiyor. Daha sonra sürücüler hangi lastik ebatları kendine uygunsa bunu seçmelidir. Uzun vadede kaliteli lastikler size daha ucuza patlayacağı için bunu dikkatte alın. Araç modelinize uygun ve taşıdığınız yüke uygun seçimler size fayda sağlar. Özellikle bu özellikleri göz önünde bulundurmak, doğru lastik seçiminde önemliyken, daha pek çok şeyi yazının devamında bulmak mümkündür…

Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Sürücülerin araçları için alırken en önemli konulardan biri lastik seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı maddelere dikkat edilerek doğru ve iyi lastik seçimi yapılabilmektedir. Öncelikle hangi mevsime lastik alınacaksa, bu yönde lastikler alınmalıdır. Daha ucuz lastikler yerine size uzun vadede sorun çıkarmayacak lastikler almak, size daha yararlı olmaktadır. Aracınıza uygun modellere seçip, ebatları buna göre belirlenmelidir. Alacağınız lastik markalarını inceleyip bilgi toplayın ve size uygun olanı seçin. Lastiklerin özelliklerini öğrenin ve yol tutuşu iyi olan lastikler alın.

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Araç lastik değişimi zamanı gelince ya da yeni lastik almak isteyenler için dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikle araç modeliniz göz önünde tutarak, buna uygun lastikleri almaya dikkat edin. Kış ya da yaz lastiği alınacaksa, bu mevsimlere uygun tekerlikler seçilmelidir. Aracınız için lastik almadan önce, markalar hakkında araştırma yapın. Lastik yanaklarında ki bilgileri okuyup, kendinize uygun lastiği seçmeye çalışın. Uzun yıllar giden kalite lastik seçimi, size uzun vadede daha ucuza mal olurken, ucuz lastikler sık sorun çıkarır. Yakıt tasarrufu üzerinde etkili ve iyi yol tutuşu olan lastik almaya, dikkat edin. Doğru ölçülerde lastik almaya dikkat edip, kauçuk kalitesini göz ardı etmeyin. Lastiklerin üretim tarihine dikkat edin ve bu işte uzman olanların görüşlerini alın.

Doğru Lastik Basıncı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Lastiklerde önemli bir kon olan içindeki hava basıncı doğru şekilde ayarlamalı olup, bu sürüş performansınızı artırır. Araçlarda doğru lastik basıncını tamircilerden ya da araç kullanma kılavuzu gibi bilgilendirici yerlerden öğrenebilirsiniz. Bu ayardaki lastiklerinizi her gün binmeden önce kontrol edip, hava basıncı düşmüşse, hava basarak normal seviyeye getirin. Lastik basıncı sadece kumlu yerlerde düşürülürken, diğer alanlarda düşürülmemelidir. Ülkemizde lastik basıncı için psi değeri kullanılırken, bar olan bazı araçların lastiğine hava basılacaksa, bu değer psi değerine dönüştürülmelidir. Lastiklerin hava basıncı markaların önerdiği miktar olmalıyken, aracınızın ağırlığına göre de değişiklik gösterir. Örneğin önde iki kişi ve arakası boş araçlarda, önler 34 psi ve arka lastikler 32 psi değerler olması gerek. İki tafta da ikişer yolcu varsa, her iki taraf içinse eşit 34 psi değeri olmalıdır.

Doğru Lastik Ebatları Nedir?

Araçlar için lastik seçerken birçok özelliğe dikkat edilmesi gerekirken, bunların başında lastik ebatları gelmektedir. Her araca göre değişen bu ebatlara dikkat edilerek, sürüş ve performans adına güzel sonuçlar alınır. Bu ebatlar lastik tabanları, lastik yanaklarının kalınlığı ve jant ebatları gibi konuları kaplamaktadır. Aracınız için doğru ebatları üretildiği marka tarafından belirtilip olup, bunlar uygulanmalıdır. Eğer bilmiyorsanız tamirci ve ya yetkili servislerden bilgi alabilirsiniz.

Doğru Lastik Saklama Nasıl Olur?

Yedek lastiklerin ya da mevsimsel olarak çıkarılan lastikler, iyi koşullarda saklamalıdır. Yoksa bu lastiklerin ömrü kullanılmasa da kısa olur. Öncelikle lastiklerin saklanacağı yer güneş ışınlarından korunaklı olmalıdır. Jantlı saklanacak tekerler yatay olarak, jantsız tekerler ise hem yatay hem de dikey şekilde saklanabilir. Lastiklerin altına köpük ya da tahta konulup yerle teması kesilmelidir. Lastikler büyük çöp poşetlerine ya da örtüye sarılıp, saklanarak korunmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir