Dünyanın En Hızlı Motoru Hangisidir?

Dünyanın En Hızlı Motoru Hangisidir?
03.05.2023 17:04
Dünyanın en hızlı motoru, dünyanın en hızlı uçağı, en hızlı elektrikli araba hangisidir? En hızlı elektrikli motor, en hızlı elektrikli scooter hangisidir? Sorularını sizler için bu yazımızda yanıtladık.

Dünyanın en hızlı motoru olarak kabul edilen motosiklet, Top Fuel Dragster'ların motorlarının tasarımını esas alan Suzuki Hayabusa'dır. Bu motosiklet, 1999 yılında piyasaya sürülmüş ve 20 yıldan fazla bir süredir en hızlı motor olarak kabul ediliyor. 1.3 litre hacimli motoruyla, saatte 312 km'ye kadar hıza ulaşabilen Hayabusa, dünyanın en hızlı motosikleti olarak biliniyor.

Dünyanın En Hızlı Uçağı Nedir?

Dünyanın en hızlı uçağı olarak bilinen Lockheed SR-71 Blackbird, 1966 yılında hizmete girmiş bir casus uçağıdır. Bu uçak, Mach 3.2 hıza ulaşabilen ve 26 km yüksekliğe kadar çıkabilen bir uçak olarak biliniyor. Bu uçağın tasarımı, yüksek ısılara ve atmosferin düşük basıncına dayanacak şekilde yapılmıştır. Bu nedenle, uçak yüksek hızlarda uçarken aşırı ısınır ve genişleme yapar. Bu nedenle, uçağın gövdesi özel olarak tasarlanmış bir titanyum alaşımdan yapılmıştır.

En Hızlı Elektrikli Araba Hangisidir?

En hızlı elektrikli arabası olarak bilinen Rimac C_Two, 1914 beygir gücüne sahip ve saatte 412 km'ye kadar hıza ulaşabilen bir arabadır. Bu araç, sadece 1.85 saniyede 0'dan 100 km/s hıza ulaşabilen ve 640 km menzile sahip olan bir elektrikli araç olarak biliniyor. Rimac C_Two, lityum-iyon piller tarafından desteklenen dört elektrikli motorla çalışıyor.

En Hızlı Elektrikli Motor Hangisidir?

En hızlı elektrikli motor, Lightning LS-218 adlı bir motosiklet modelidir. Bu motosiklet, saatte 350 km'ye kadar hıza ulaşabilen bir motorla donatılmıştır. 240 beygir gücü üreten bu motor, sadece 2 saniyede 0'dan 100 km/s hıza ulaşabilir. Bu motosikletin motoru, enerjiyi bir lityum-iyon batarya paketinden alır ve motor, sabit manyetli bir elektrik motorudur.

En Hızlı Elektrikli Scooter Hangisidir?

En hızlı elektrikli scooter, Rion RE90 adlı bir modeldir. Bu scooter, saatte 130 km'ye kadar hıza ulaşabilen ve 200 km menzile sahip olan bir scooter olarak biliniyor. 100 km/s hıza ulaşması sadece 3.5 saniye sürüyor ve 28 kilogram ağırlığı ile oldukça hafif bir scooter olarak dikkat çekiyor. Bu scooterın 8kW güç üreten motoru, Rion tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir