Şarkı Söylemek Günah Mı?

Şarkı Söylemek Günah Mı?
21.11.2022 22:33
Dini kanun ve usullere göre günah ve caiz olanları merak ederiz. Şarkı söylemek, şehadet parmağına yüzük takmak, tanrı demek, tırnak yemek günah mı? Tuvalette sakız çiğnemek, uzun tırnak, uyurken kuran dinlemek, uzayan kaşları kesmek günah mı? Cevapları yazımızda.

Dinimiz de şarkı ile şiir aynı mertebede görülmektedir. Güzel ve hoş söz söylemenin dinimiz de herhangi bir sakınca yoktur. Ancak şehvete, küfre ve günaha sürükleyecek sözler içeren şarkılar haramdır. Ayrıca ruhu dinlendiren, ölçülü ve güzel çalgılarda bir sakınca bulunmazken, insanları şehvete ve gayr-ı meşru düşüncelere sürükleyen çalgılar da haramdır.

Şehadet Parmağına Yüzük Takmak Günah Mı?

İslamiyet inancına göre takı takmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak takının nereye ve ne maksatla takıldığının niyete göre sakıncaları olabilir. Ayrıca altın, erkeklere haram kılınmıştır.

Baş ve işaret parmağına yüzük takmanın sakıncalı olduğunun gerekçesi ise Yahudilere ait bir takı takma şeklinden kaynaklı olmasıdır. Fakat bu niyetle değil sadece süslenmek amacıyla takılmış ve başka erkekler tarafından görünmezse dinen bir sakıncası yoktur ve günah değildir.

Tanrı Demek Günah Mı?

Sosyal medyanın çok kullanılmasıyla birlikte insanların kulaktan dola yalan yanlış bilgilere sahip olmasını arttırdı. Çünkü herkes kendi inancını doğru veya yanlış olsun, hiçbir mantıklı dayanağa yaslamaya gerek görmeden açıkça beyan edebiliyor.

Çok tartışılan ve yanlış bilinen konulardan biri de tanrı demenin günah olduğuna inanılmasıdır. Ancak Allah’ı ifade eden her türlü söylem (Tanrı, İlah, Yaratıcı )gibi kelimelerle Allah’ı anmak günah değildir.

Tırnak Yemek Günah Mı?

Tırnak yemek, hem çocuklar da hem de yetişkinlerde genel olarak yapılan stres kaynaklı kötü bir davranıştır. İslamiyet’e göre tırnak veya tırnakla birlikte yutulan kan, tükürük haram değildir. Fakat Hanefilik mezhebine göre insanın kendi vücudundan tırnak bile olsa koparıp yemesi günah sayılmaktadır.

Tuvalette Sakız Çiğnemek Günah Mı?

Geleneksel değerlerimiz ve dini inançlarımız birbirleriyle bağlantı içerisindedir. Sakız normalde yenmesinde bir sakınca yoktur. Dinen tuvalette çiğnenmesinde de bir günah yoktur. Fakat geleneklerimize göre tuvalet yenilme ve içilme yeri olmadığından hoş bir davranış olarak görülmemektedir.

Uzun Tırnak Günah Mı?

Tırnaklar vücudun en çok kir ve pislik biriken bölgelerinden biridir. Dinimizde temizlik konusu çok hassas bir konu olduğu için uzun tırnak dinen caiz değildir. Bazı durum ve haller dışında tırnakların düzenli olarak kesilmesi şarttır. Ayrıca uzun tırnak, tırnağın altındaki et kısmına abdest zor ulaşacağı için de caiz değildir.

Uyurken Kuran Dinlemek Günah Mı?

Dinimizde kuran okumak ve dinlemek ruh ve zihin sağlığımız için oldukça önemlidir ve tavsiye edilmektedir. Uyurken kuran dinlemek hem kuranı ezberlerken kolaylık yaşamanıza hem de kulak aşinalığı yaratması sebebiyle bilhassa kuran öğrenirken oldukça faydalı olarak görülmektedir. Ayrıca çok faydalı olduğu için günah değil aksine sevap getiren bir davranıştır.

Uzayan Kaşları Kesmek Günah Mı?

İslamiyet, keyfi yere sadece estetik kaygılar ile beden de değişiklik yapılmasını kesinlikle haram kılmıştır. Kaşların çok kalın olması ya da ortasının birleşik olması konusu esnek olup, sadece ortasının tek kaş görüntüsünden kurtaracak kadar alınmasını caiz olarak kabul etmektedir. Kaşlar psikolojik olarak sizi rahatsız ediyorsa, hafif ölçüde fazlalıkları kesilebilir, günah değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir