Salon Palmiyesi Nasıl Çoğaltılır?

Salon Palmiyesi Nasıl Çoğaltılır?
26.12.2022 17:20
Areka palmiyesi olarak bilinen salon palmiyesi birçok kimsenin evinde bakmak için tercih ettiği bir bitkidir. Salon palmiyesi nasıl çoğaltılır, kedilere zararlı mı, köpeklere zararlı mı? Salon palmiyesi neden kurur, zehirli mi, yaprakları neden sararır? gibi salon palmiyesi hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Bir salon palmiyesini çoğaltmanın en iyi yolu onu bölmektir. İlkbaharda bitkiyi yeniden saksıya koyduğunuzda, kenardaki bir kümenin doğal olarak uzaklaştığını görebilirsiniz. Alternatif olarak, keskin bir bıçak kullanarak bir parçayı kesebilirsiniz. İdeal olarak, kökleri eklenmiş dört veya beş gövdeye sahip olmalıdır.

Salon Palmiyesi Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Salon palmiyesi olarak da bilinen areka palmiyesinin saksı değişimi 2 yıla bir olmalıdır. Özellikle bahar aylarında yapılmalıdır. Saksı değiştirirken en önemli noktalardan birisi bir önceki saksıya göre biraz daha büyük saksıya geçmektir. Avucunuzla kökünü toprağından çıkardıktan sonra fazla toprağı silkeleyin ve diğer saksıya tekrardan gömün. Kullandığınız toprağın pH seviyesinin 6.5 ila 7.5 arasında olmasıdır.

Salon Palmiyesi Kedilere Zararlı Mı?

Bazı palmiye türleri kediler için zehirli olabilse de, Areca Palmiyesi toksik değildir ve neredeyse her yere yerleştirilebilir. İnce avuç içi yaprakları muhtemelen kedinizin merakını uyandıracak ve muhtemelen ulaşabildikleri her şeyi kaydırmalarına veya potansiyel olarak çiğnemelerine neden olacaktır. Toksik olmamasına rağmen, gastrointestinal tıkanıklığa neden olabileceğinden tüm yaprakları çiğnemediklerinden emin olmalısınız.

Salon Palmiyesi Köpeklere Zararlı Mı?

Areka palmiyesi zarif yaprakları ve neşeli sarı çiçek salkımları ile dikkat çeken yaprak dökmeyen bir palmiyedir. Palmiye tropik iklimlerde yaygın olduğundan ve genellikle iç mekan bitkisi olarak yetiştirildiğinden, bazı evcil hayvan sahipleri köpekleri için sağlık riski oluşturduğundan korkabilir. Neyse ki, Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği, areka palmiyesinin kediler kadar köpekler için de toksik olmadığını listeliyor.

Salon Palmiyesi Neden Kurur?

Salon palmiyesinin kurumasının birçok nedeni olabilir. Aydınlatması yeterli olmadığından dolayı kurumuş olabilir. Kısmen güneşli bir odada veya filtrelenmiş parlak ışıkta salon palmiyesi kolay kolay kurumayacaktır. Ancak gün ortası güneşinin yaprakları yakabileceğini de unutmamak gerekir. Haftada bir veya iki kez sulanmayan salon palmiyesinin de kuruma ihtimali çok yüksektir. Bitkinizin nemli kalmasına da özen göstermelisiniz.

Salon Palmiyesi Zehirli Mi?

Areka palmiyesi olarak da bilinen salon palmiyesi toksik değildir. Evinizin her yerine gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz. Ancak birçok zehirli olan palmiye çeşidi de vardır. Palmiye tercihi yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Salon Palmiyesi Yaprakları Neden Sararır?

Salon palmiyesi ile karşılaşacağınız sorunların çoğu yanlış sulamadan kaynaklanır. Yaşlı yapraklar doğal olarak kahverengileşip dökülürken, genç yaprakların kahverengiye dönmesi genellikle aşırı sulamadan kaynaklanır. Sararmış yapraklar su altında kalmayı gösterebilir ve kahverengi yaprak uçları soğuk veya kuru bir atmosferin işaretidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir