Sağcılık Nedir?

Sağcılık Nedir?
31.08.2022 12:48
Sağcılık, uzun zamandır mevcut olan bir siyasi ideolojidir. Peki sağcılık nedir, sağcı ne anlama gelmektedir, ne zaman ortaya çıkmıştır, sağcılık ve solculuk farkları nelerdir, hangi partiler sağcıdır, sağcı olan ünlüler kimlerdir, sağcılar neyi savunur? Yazımızda sorularınıza cevap verdik.

Sağcılığın ne olduğu pek çok kişiyi meraklandıran ve araştırmaya iten bir konu haline gelmiştir. Sağcılık, sosyal hiyerarşiyi veya sosyal eşitsizliği kabul eden veya destekleyen siyasi bir ideoloji veya faaliyettir. Sosyal eşitsizlik, sağcı insanlar tarafından veya ırksal farklılıklar, dini veya dini farklılıklar, kültürel veya sosyal farklılıklar veya bir piyasa ekonomisindeki rekabetten kaynaklandığı için gerekli, doğal, normal veya çekici olarak görülür.

Sağcı Ne Anlama Gelmektedir?

Sağcının ne anlama geldiği de pek çok insanın aklına takılan bir soru olmuştur. Sağcı, sağcılık ideolojisini benimsemiş, sosyal eşitsizliği kabul etmiş, din, dil, ırk, kültürel farkılıkların insanları üstün yapabileceğini düşünen kişilere denmektedir.

Sağcılık Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Sağcılığın ne zaman ortaya çıktığı toplumumuzun araştırma yaptığı bir konu olmuştur. Sağcılık, 1789 Fransız Devrimi ile ortaya çıkmış olan bir ideolojidir. Fransız Devrimi sonrasındaki meclislerde eski düzenden, gelenekten yana olan kraliyet yanlıları sağcı olarak adlandırılmıştır.

Sağcılık Ve Solculuk Farkları Nelerdir?

Sol ve sağ ideolojiler arasındaki temel farklar, bireylerin haklarına karşı hükümetin gücü etrafında toplanır. Sol kanat inançları, topluma en iyi şekilde hükümet için genişletilmiş bir rolle hizmet edildiğine inandıkları için liberaldir. Sağdaki insanlar, toplum için en iyi sonucun, bireysel haklar ve sivil özgürlükler en üst düzeyde olduğunda ve hükümetin rolü özellikle de gücü en aza indirildiğinde elde edildiğine inanırlar. Devletin genişletilmiş rolüne örnekler arasında sosyal güvenlik ve evrensel sağlık hizmetleri, gıda pulları, ücretsiz halk eğitimi, işsizlik yardımları, güçlü çevre yasaları ve endüstrilerle ilgili diğer düzenlemeler gibi hak kazanma programları yer alır. Sağ kanat ideolojisi, bu hükümet programlarının çözmeyi amaçladığı sorunlara piyasa temelli çözümleri tercih edecektir. Örneğin, maliyetleri düşürmeye yönelik tüketici seçimiyle yönlendirilen sağlık hizmetleri için daha özgür bir pazarın teşvik edilmesi. Veya devlet garantili Sosyal Güvenlik yerine özel emeklilik hesapları.

Hangi Partiler Sağcıdır?

Hangi partilerin sağ görüşte olduğu merak konuları arasına girmiştir. Hür Dava Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi Türkiye’de yer alan sağcı partilerdir.

Sağcı Olan Ünlüler Kimlerdir?

Sağcı olan ünlülerin kimler olduğu araştırma konusu olmuştur. Yapılan araştırmalara göre sağcı olan ünlüler: Bülent Ersoy, Ajda Pekkan, Muazzez Ersoy, Ebru Gündeş, Arda Turan, Gülben Ergen, Oktay Kaynarca, Acun Ilıcalı, Alişan, İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar olarak sıralanmaktadır. 

Sağcılar Neyi Savunur?

Sağcıların neyi savunduğu insanların akıllarına takılmıştır. Sağcılar; toplumda eşitsizliğin normal olduğunu, devletin halktan üstün olabileceğini, geleneğin devam ettirilmesi gerektiğini savunmakta olan kişilerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir