Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır?

Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır?
29.12.2022 21:21
Saçlarımız imajımızın en önemli parçasıdır. Saçlarımıza yaptığımız en yaygın işlem ise saç boyatmaktadır. Peki saç boyarken beyazlar nasıl kapatılır, yüze bulaşmaması için ne yapılır, önce dip mi boyanır? Saç boyarken kaş boyanır mı, oksidanı fazla koymak ne işe yarar, yağ konur mu? Ayrıntıları yazımızda.

Saç beyazlamaları, ilerleyen yaş, genetik faktörler, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği ve stres gibi sebeplere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca saç beyazlaması vücudumuzda bulunan “melanin“ seviyesinin azalmasından kaynaklı olarak yaşanmaktadır.

 Melanin göz, saç, kaş ve cilde rengini veren maddedir.  Beyazlayan saçlar özellikle koyu zeminli bir saç renginde daha fazla görünür hale gelir. Bunun için saçını boyatanlar daha fazla açık renklere doğru yönelirler. Sarı ve tonları, küllü kumral gibi renklerde açık zeminli olduğu için beyaz saç çıksa da kaybolacaktır.

Bu tip boyalar beyaz saça uygulandığında boyanın içindeki pigmentler saçın beyazını absorbe edecek ve yaklaşık olarak 6 hafta boyunca etkisini azaltacaktır.

Saç Boyarken Yüze Bulaşmaması İçin Ne Yapılır?

Saç boyalarının içerisinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Saç boyarken bu kimyasalların cildinize zarar vermemesi ve renk pigmentlerinin teninize değerek leke bırakmaması için cildinize bebe yağı sürebilirsiniz. Ayrıca alın, kulak ve boyun bölgenize vazelin sürerek saçın teninize değip yapışmasına da engel olabilirsiniz. Ayrıca fazla sıkı olmayan bir saç bandını saç bitim yerine takarak da korunabilirsiniz.

Saç Boyarken Önce Dip Mi Boyanır?

Saçınızı ilk kez boyuyorsanız mutlaka uzman bir kişiden destek almalısınız. Saçınızın rengini değiştirmek hassas bir işlemdir. İlk saç boyama işlemi dipleri daha zor boya tuttuğu için diplerden başlamalıdır.

Saç Boyarken Kaş Boyanır Mı?

Saç ve kaç koordinasyonu birinin yüzüne baktığımızda ilk dikkat çeken öğelerdir. Kaşlar ve saçlar imajın ve ifadenin bütünlüğünü sağlaması açısından önemlidir.

Eğer saçlarınızı kendi saç renginize ya da bir iki ton daha açığına boyayacaksanız ve kaşlarınızın rengi sizi rahatsız etmiyorsa boyamaya ihtiyacınız yok demektir.

Ancak koyu bir saçtan sarı bir renge dönecekseniz sarı saçın altındaki koyu kaşlar görüntü bozukluğu yaratacaktır. Bundan kaynaklı olarak kaşlar da boyanmalıdır. Saç ve kaş boyama işlemi aynı anda yapılabilmektedir.

Saç Boyarken Oksidanı Fazla Koymak Ne İşe Yarar?

Boya kutularının içerisinde hazır bir şişe içerisinde kremsi bir dolgu olarak bulunan tüpe oksidan denilmektedir. Oksidan saç boyasının saça daha derin nüfus etmesine olanak sağlamaktadır. 1 tüp boya miktarına eşittir. Bu karışımın içerisinde belli bir oranda Hidrojen peroksit bulunmaktadır. Eğer siz idealden fazla oksidan kullanırsanız saçlarınız yıpranabilir.

Saç Boyarken İçine Yağ Konur Mu?

Saçlarınızı boyama işleminden 1 gün önce yıkamanız boyanın saça daha iyi nüfus etmesine yardımcı olacaktır. Yıkama işleminde saçınız eğer çok kuru ve cansızsa birkaç damla zeytinyağı, Hindistancevizi yağı ya da tatlı badem yağını şampuanınıza karıştırarak ya da direkt olarak kökten uca hafif hafif yedirerek sürebilirsiniz. Boyanın saçta daha uzun süre kalmasına ve boyanın kimyasal etkilerine karşı saçın dirençli olmasına yardımcı olacaktır.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir