Rusya Ve Ukrayna Arasında Sıcak Gelişmeler: 25 Ölü 31 Yaralı!

Rusya Ve Ukrayna Arasında Sıcak Gelişmeler: 25 Ölü 31 Yaralı!
26.08.2022 14:34
Rusya ve Ukrayna arasında savaş aylardır sıcak bir şekilde devam etmekte. Peki Rusya ve Ukranya arasındaki sıcak gelişmeler nelerdir, Amerika’nın bu savaştaki tutumu nedir, Volodimir Zelenski’nin ve Ukrayna’nın duruşu nasıldır, Ağustos 2022’de savaştaki son durum nasıldır? İşte detaylarıyla haberimizde..

Ukraynalı yetkililer, dün Rusya'nın bir tren istasyonuna düzenlediği saldırıda öldürülen sivillerin sayısının 25'e yükseldiğini söyledi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden altı ay sonra meydana gelen saldırıda 31 kişinin  yaralandığı bildirildi. Ukrayna'nın doğusundaki Chaplin'in tren istasyonuna düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden beş kişi, arabalarının içinde yanarak ölü bulundu. Ukraynalı lider Volodimir Zelenski, yıkılan evde 11 yaşındaki bir çocuğun da  öldüğünü ve hasarın değerlendirilmesinin sürdüğünü söyledi. Yetkililer, altı yaşındaki bir çocuğun daha öldüğünü bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı,  saldırı sırasında Rus askerlerinin müfrezeye tamamen saldırdığını ve yüzlerce askerin şehit olduğunu söyledi. Ukrayna  askeri kayıplar hakkında henüz yorum yapmadı.

Amerika’nın Ve İngiltere’nin Rusya - Ukrayna Savaşındaki Tutumu Nasıldır?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Bağımsızlık Günü'nü kutlamak amacı ile Ukrayna'nın başkenti olan Kiev'e yolculuk yaptı. Johnson, 54 milyon sterlinlik askeri yardım sözünde bulunarak, "Ukrayna savaşı kazanabilir ve kazanacaktır" diye düşüncelerini belirtti. Johnson, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden altı ay sonra Kiev'e üçüncü ziyaretini yaptı ve savaşın dünya fiyatlarındaki artışına rağmen Batı'nın "aynı yolda devam etmesi gerektiğini" söyledi. 6 Eylül'de başbakanlıktan ayrılacak olan Johnson, yüksek enerji fiyatlarının küresel ekonomi üzerindeki etkisine rağmen Batı'nın Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini söyledi. Johnson, Rusya'nın saldırganlığına ve "enerji fiyatlarının manipülasyonuna" karşı koymak için İngiliz hane halkının "yaşam maliyetiyle yüzleşmek zorunda" olduğunu söyledi. Başkan Joe Biden, Ukrayna'nın Rusya'dan bağımsızlığının 31. yıldönümünde. Biden, toplam 3 milyar dolarlık askeri yardım sağlanacağını söyledi ve Ukrayna halkının "olağanüstü cesaretleri ve özgürlüğe bağlılıklarıyla tüm dünyaya ilham verdiğini" söyledi.  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, iki lidere destekleri için teşekkür etti.

Volodimir Zelenski’nin Ve Ukrayna’nın Savaştaki Duruşu Nasıldır?

Ülkesinin bağımsızlığının 31. yıldönümünü kutlayan Zelensky, Ukrayna'nın Rus saldırganlığına "sonuna kadar" direneceğini söyledi. Zelensky, Rusya'ya taviz vermeyeceğini vurguladı. “Bayrağımız küresel bir cesaret sembolü haline geldi. Özgür bir yaşamın tüm değerlerini kucaklayan bir sembol." Zelenski şöyle devam etti:” “Devletimizin en korkulan tehdidiyle mücadele ederken Bağımsızlık Günü'nü kutluyoruz. Bugün hepimiz için önemli bir gün. Ne yazık ki bugün düşman için de önemli bir gün. ” Zelenski ayrıca ülkenin doğusundaki Donbas bölgesini ve Kırım'ı geri alacağını söyledi. Ukrayna'yı işgalini 24 Şubat'ta başlatan Rusya, bu yıl Donbas'ı tamamen ele geçirdi. Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak etti. Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü işgal nedeniyle eskisinden daha az etkinlikle kutlanıyor. Başkent Kiev'de Rusya'nın olası saldırıları nedeniyle tüm büyük çaplı etkinlikler yasaklandı.  Cumhurbaşkanı Zelensky de yaptığı konuşmada, Rusya'nın olası saldırıları konusunda halkı  uyardı. Başta Kiev ve Kharkov gibi şehirlerde olmak üzere herkesi sokağa çıkma yasağı gibi güvenlik kurallarına uymaya çağırdı.

"[Bugün] tehditkar olan Rus provokasyonlarına ve olası vahşi saldırılara karşı tetikte olmamız gerekmektedir. Ukrayna ordusu, gizli servisimiz, özel kuvvetlerimiz insanları olabildiğince korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyor. Rusya’nın terör eylemlerine yanıt vereceğiz.” dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşındaki Son Durum Nasıldır Ağustos 2022?

Kayıplarına rağmen, ne Ukrayna ne de Rusya savaşı bitirmeye hazır değil. Ukrayna işgal altındaki toprakları geri istiyor ve Rusya sadece rakiplerine değil, Batı'ya da acı vermeye devam etmek istiyor. Kremlin, kışı kendi avantajına kullanabileceğine inanıyor. Rus kontrolündeki Bucha, Irpin ve kuzey Kiev bölgelerinde katliamların kanıtlarının ortaya çıkmasından bu yana iki taraf arasında hiçbir müzakere yapılmadı. Bununla birlikte, Haziran sonunda Lyushchansk'ın düşmesinden bu yana cephede hareket minimum düzeyde kaldı. Her iki taraf da ivme için mücadele ediyor ve savaştan giderek daha fazla yorgun görünüyor. Ukrayna her zamanki etkili  karşı saldırı araçlarına sahip değil. Gerilla baskınları, Rusya'nın ölümünü hızlandırmanın 'iyimser' yollarından sadece biri. Ukrayna, Dinyeper'ın batısındaki Kherson'u geri almak istiyor, ancak üst düzey hükümet yetkilileri, Rusları geri püskürtecek kadar yetenekli olmadıklarını özel olarak kabul ettiler.

Başkanın genelkurmay başkanı Mykhalio Podolyak, amacın "Rus ordusu içinde kaosa neden olmak" olduğunu ve bunun saldırganın etkinliğini azaltacağını, ancak saldırganın çökmesine neden olacağını söyledi ve Kherson'u gönüllü olarak kabul etme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Rusya hala ilerlemek istiyor, ancak çıkarlarının kendi çıkarlarını korumaya ve Ukrayna topraklarını ilhak etmeye odaklanması muhtemel. Rusya'nın topçu sayısını artırmak, şehir ve kasabaları  yok etmek ve ilerlemekten başka yeni bir saldırı planı yok. Bazı Batılı ülkelerin şu ana kadar 15.000 askerin öldüğünü tahmin ettiği gibi, Ruslar bunu kısmen etkili olmak ve  kayıpları en aza indirmek için yapıyorlar.

Kış, yeni  mülteci krizlerinin önünü açar ve en hazırlıklı olanlar için fırsatlar sunar. Kış, her iki taraf için de stratejik düşüncelerin zirvesini yaşatıyor. Ukrayna, Donetsk bölgesindeki ve diğer cephe bölgelerindeki apartmanlarda gazlı ısıtmaya erişim eksikliğinden kaynaklanan insani sorunlardan zaten endişe duyuyor. İnsani yardım yetkilileri, kışın Polonya'ya sınırı geçmek için  belki de 2 milyona varan yeni bir göç dalgası beklediklerini söylediler. Ruslar  kışı bir fırsat olarak görüyor. Ukrayna, Rusya'nın elektrik şebekesini hedef alarak ve Zaporijya nükleer santralini kapatarak iklim ikilemini daha da kötüleştirmesinden korkuyor. Moskova ayrıca Batı'daki enerji maliyetlerinin acısını uzatmak istiyor ve baskıyı artırmak için her fırsata sahip.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir