Ruslar Erzurum’u Ne Zaman İşgal Etti?

Ruslar Erzurum’u Ne Zaman İşgal Etti?
11.08.2023 11:55
Ruslar Erzurum’u ne zaman işgal etti, en çok hangi ülkeye gidiyor, evlilik yüzüğü hangi parmağa takılıyor? , Ruslar hangi mezheptendir, hangi dili konuşur, hangi parayı kullanır? Merak edilen detaylar yazının devamında.

Erzurum, tarih boyunca pek çok medeniyetin egemenliği altında kalmış bir şehirdir. Rusya ile Erzurum arasındaki ilişkiler de tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir.

1914 yılında I. Dünya Savaşı başladığında Osmanlı İmparatorluğu, Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile ittifak kurmuştu. Savaşın ilk yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında çatışmalar yaşanmıştı. 1916 yılında Rus ordusu, Erzurum'a saldırdı ve şehri ele geçirdi.

Ancak, Rus ordusu Erzurum'u sadece bir yıl boyunca kontrol edebildi. 1917 yılında Rusya'da devrim gerçekleşti ve Rus İmparatorluğu yıkıldı. Bu durum, Rus ordusunun Erzurum'dan çekilmesine neden oldu.

Erzurum, savaşın sonunda 30 Ekim 1918 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından geri alındı. Ancak, I. Dünya Savaşı sonrasında yapılan anlaşmalarla birlikte Erzurum ve çevresi, 1921 yılında Sovyet Rusya tarafından tanındı ve Türkiye-Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Dostluk ve Karşılıklı Yardım Antlaşması kapsamında Türkiye'ye bırakıldı.

Rusya, Erzurum'u I. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında işgal etti. Rus İmparatorluğu'nun Kafkas Cephesi'nde yer alan birlikleri, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ilerlemiş ve Erzurum'u ele geçirmişlerdir. Ancak 1917 yılında Rus İmparatorluğu'nda devrim yaşanmasıyla birlikte Rus birlikleri bölgeden çekilmiştir.

Ruslar En Çok Hangi Ülkeye Gidiyor?

Rusya'dan en çok göç edilen ülkeler arasında Belarus, Kazakistan, Almanya, İsrail, ABD, İspanya, İtalya, Letonya, Ukrayna ve Tayland gibi ülkeler yer almaktadır. Rusya'nın en çok göç verdiği ülkeler arasında Belarus ve Kazakistan ilk sıralarda yer almaktadır.

Rusya’da Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Ruslar genellikle evlilik yüzüğünü sol elin dördüncü parmağına takarlar. Ancak bazı Ruslar sağ elin dördüncü parmağına da takabilirler. Bunun nedeni kişisel tercihler olabilir, ancak genel olarak Rus geleneği sol elin dördüncü parmağına evlilik yüzüğünün takılmasıdır.

Ruslar Hangi Mezheptendir?

Rusya'da Hristiyanlık, Ortodoks mezhebi olarak yaygın olarak kabul edilmektedir. Rus Ortodoks Kilisesi, Rusya'da en yaygın dinî yapıdır ve Rus halkının büyük çoğunluğu bu kiliseye bağlıdır. Bununla birlikte, Rusya'da Müslüman, Budist, Yahudi ve diğer dinlere mensup azınlıklar da bulunmaktadır.

Ruslar Hangi Dili Konuşur?

Rusya'nın resmi dili Rusça'dır ve Ruslar genellikle Rusça konuşurlar. Bununla birlikte, Rusya'da çok sayıda etnik grup bulunduğu için, diğer dillere de rastlanmaktadır. Örneğin, Tatarlar Tatarca, Başkurtlar Başkurtça, Yakutlar Yakutça gibi farklı diller konuşmaktadır. Ayrıca, Rusya'nın büyük şehirlerinde İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ruslar Hangi Parayı Kullanıyor?

Rusya'nın resmi para birimi Rus Rublesi'dir. 1 Ruble 100 Kopek'e bölünür. Rus Rublesi, ülke içinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bazı turistik bölgelerde ABD Doları ve Euro da kabul edilebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir