Reflü Omurga Ağrısı Yapar Mı?

Reflü Omurga Ağrısı Yapar Mı?
08.12.2022 22:51
Genellikle sinir dokularının zorlanmasından, başka rahatsızlıkların varlığından ya da uzun süreli hareketsiz kalınmasından kaynaklı olarak omurga ağrıları yaşanabilmektedir. Ağrının başka kaynağı olup olmadığı merak edilir. Reflü, sezaryen, sırt üstü yatmak omurga ağrısı yapar mı? Sabah uyanınca, yürürken, spor sonrası omurga ağrısı olur mu? İşte merak edilenler.

Reflü yemek borusunun iç kısmında gelişmiş bir tahribattan kaynaklı olarak ortaya çıkan genellikle kronik kökenli bir rahatsızlıktır. En sık belirtisi göğüs bölgesindeki yanma ve boğazdaki acı tat olarak ortaya çıkmaktadır. Bundan kaynaklı olarak kol omuz ve sırtta da ağrılar oluşturabilmektedir.  Nadir de olsa sırt bölgesinde reflü kaynaklı ağrı hissedilebilir.

Sezaryen Omurga Ağrısı Yapar Mı?

Ameliyathane koşullarında, anestezi altında karın ve rahimde kesi oluşturularak yapılan bir doğum tekniğidir. Özellikle son yıllarda tıbbi şartların iyileşmesinden kaynaklı olarak yaygın şekilde yapılan fakat riskleri bulunan bir cerrahi müdahaledir. Aşırı kanama, enfeksiyon, bağırsak, mesane gibi rahime yakın organların tahribatına ve zarar görmesine yol açabilecek bir operasyondur.

Operasyon sonrası, bel ve karın kaslarının zayıf kalması sebebiyle sırt ağrıları yaşanmaktadır. Yaklaşık olarak 4-6 hafta boyunca hissedilir. Daha sonrasında hafif egzersiz, uyku ve düzgün beslenme ile birlikte zamanla kaybolur.

Sırtüstü Yatmak Omurga Ağrısı Yapar Mı?

Uzmanlar tarafından önerilen ve ideal olarak görülen uyku pozisyonu sağ tarafa doğru yatmak şeklindedir. Reflüyü azaltan, uyku kalitesini ve beyin aktivitesini arttıran, kalp hızımızı yavaşlatarak daha dingin uyanmamızı sağlayan en ideal en sağlıklı uyku pozisyonu sağ tarafa doğru yatmak şeklinde olmalıdır. Ayrıca mide- bağırsak fonksiyonun yavaşlamasını sağladığı için organların uyku esnasında daha da dinlenmesini sağlamaktadır.

Uyku esnasında sırtüstü pozisyonda uzun süre kalmak, omurga sağlığı açısından önerilen bir pozisyon değildir. Çünkü sırtüstü yatmak omurganıza fazladan yük binmesi ve kasların zorlanıp yorulması açısından zararlı bir duruş şeklidir. Ayrıca sırtüstü bir pozisyonda uzun süre yatmak, uyumak zaten kısa olan arka bacak kaslarını iyice kısaltarak, kramplara sebep olabilir.

Sabah Uyanınca Omurga Ağrısı Neden Olur?

Daha çok boyun ve sırt bölgesinde hissedilen sabah uyandığımızda halk arasında tutukluk olarak adlandırılan ağrılar hissederiz. Bunun en önemli sebeplerinden biri uyku kalitesidir. Gece boyunca uyku esnasında hareketsiz kalan vücut, sürekli bölünen ve verimli olmayan bir uyku kaynaklı daha da yorulmaktadır. Omurga ağrılarını azaltabilmek için vücut şeklimize uygun bir yatak ve deliksiz, kaliteli bir uyku uyunması gerekmektedir.

Ayrıca sabah uyanınca hissedilen ağrı devamlı sürüyorsa romatizma ya da kireçlenmeyle ilgili bir problem oluşmuş olabilir. Ağrı sabah uyanınca sürekli ve şiddetli şekilde devam ediyorsa, enfeksiyon hastalıkları hatta kanser hastalıklarından kaynaklanabilmektedir.

Yürürken Omurga Ağrısı Neden Olur?

Genellikle kas ve sinirlerin aşırı derecede zorlanması ya da yürüyüşe başlarken vücudun yeteri kadar ısıtılmaması da yürüyüş yaparken omurga ağrısına sebebiyet verebilir. Yanlış şekilde oturmak, kilo alımı ya da darbe kaynaklı olarak da omurga bölgesinde özellikle hareket esnasında ağrı hissedilebilir. Omurga eğriliği kaynaklı da yürüyüş esnasında ağrı hatta acı duyulabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir