Recep Tayyip Erdoğan Atatürk İçin Ne Dedi?

Recep Tayyip Erdoğan Atatürk İçin Ne Dedi?
03.12.2023 02:59
Recep Tayyip Erdoğan, Canan Kaftancıoğlu, Kadir Mısıroğlu Atatürk için ne dedi? Mahir Ünal, Sırrı Süreyya, Sezen Aksu Atatürk için ne dedi? İş, sanat ve siyaset dünyasından isimlerin Atatürk hakkında söylediği sözler merak ediliyor. Konuyu sizin için araştırdık.

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi ve Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanıdır. 2003-2014 yılları arasında Türkiye'nin Başbakanı olarak görev yapmış ve 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucularındandır ve partinin genel başkanıdır.

Erdoğan, politik kariyerine Refah Partisi'nin İstanbul il başkanı olarak başladı ve 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Ancak, 1997'de yaptığı bir konuşma nedeniyle hapis cezası aldı ve belediye başkanlığı görevinden alındı. Daha sonra siyasi yasakları kaldırıldı ve 2002'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurdu.

Başbakanlık döneminde ekonomik reformlar, altyapı projeleri ve sosyal politikalar gibi birçok alanı etkileyen değişikliklere imza attı. 2014'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi ve bu görevi sürdürmektedir. Erdoğan'ın liderliği altında Türkiye, iç ve dış politikada önemli dönüşümler yaşamıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 83. yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca Tarihi CSO Konser Salonu'nda düzenlenen anma törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Atatürk'ü anmak elbette önemlidir, ama asıl olan Atatürk'ü verdiği mücadelenin izini sürerek gerisindeki sebepleri doğru tespit ederek anlamaktır." dedi.

Canan Kaftancıoğlu Atatürk İçin Ne Dedi?

Canan Kaftancıoğlu, Türk siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanıdır. Kendisi aynı zamanda avukatlık da yapmıştır. Kaftancıoğlu, CHP'nin İstanbul il teşkilatının başkanlığını üstlenmiş ve parti içinde etkili bir figür haline gelmiştir.

Siyasi kimliği ve açıklamaları, toplumda çeşitli tepkilere neden olmuş ve tartışma yaratmıştır. Kaftancıoğlu'nun CHP'nin İstanbul'daki siyasi ve örgütsel faaliyetlerine yaptığı katkılar ve siyasi duruşu önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Kendisi Türk siyasetinde önemli bir figür olarak görülmekte ve siyasi söylemleri dikkatle takip edilmektedir.

Kaftancıoğlu, "An(la)mak için, olmazsa olmazımız izinden gitmek… Daima işaret ettiği gibi; Akılla, bilimle, inançla, umutla, çalışmayla ve sonsuz hasretle…diyerek Atatürk'ün ölüm yıl dönümüne işaret etmiştir.

Kadir Mısıroğlu Atatürk İçin Ne Dedi?

Kadir Mısıroğlu, Türk yazar, araştırmacı ve düşünürdür. Özellikle Osmanlı tarihi, İslam düşüncesi ve Türk milliyetçiliği üzerine çalışmalarıyla tanınır. Tarihi olaylar ve şahsiyetler üzerine yaptığı yorumlarla ve tarihle ilgili yayınladığı kitaplarla bilinir.

Mısıroğlu'nun bakış açısı genellikle geleneksel tarih anlatılarından farklıdır ve onun yorumları zaman zaman tartışmalara sebep olmuştur. Özellikle Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet tarihiyle ilgili yaptığı yorumlar genellikle eleştirel ve farklıdır. Bazı kesimler tarafından takdir edilse de, fikirleri ve görüşleri genellikle kutuplaşmaya neden olmuştur.

Mısıroğlu Mustafa Kemal Atatürk için: Bir Müslüman 'Atatürk'ü seviyorum' derse ya ahmaktır ya sahtekâr diyerek tepki çekmiştir.

Mahir Ünal Atatürk İçin Ne Dedi?

Mahir Ünal, Türk siyasetçi ve AK Parti milletvekilidir. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve partisinin Sözcülüğü görevlerini üstlenmiştir. Ünal, Kayseri milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görev yapmaktadır.

Ünal: Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir. Diyerek sert tepkilerin hedefi haline gelmiştir.

Sırrı Süreyya Atatürk İçin Ne Dedi?

Sırrı Süreyya Önder, Türk sinema yönetmeni, senarist, yapımcı ve aynı zamanda eski bir milletvekili ve siyasetçidir. Sinema alanında deneysel filmlerle tanınmış, yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık gibi görevlerde bulunmuştur.

Aynı zamanda siyasi kimliğiyle de tanınan Önder, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) çatısı altında siyaset yapmıştır. 2015 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilmiş ve TBMM'de HDP'yi temsil etmiştir. Siyasi kimliği, sinema çalışmaları ve deneysel tarzıyla dikkat çekmiştir.

Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünün ilk ya da ikinci sarf edildiği yer. Tarihçi değilim, farklı yorumlar var. Misak-ı Milli’den daha azına razı olunmuş ve bütün batıya biz sizin Orta Doğu’daki hesaplarınızla ilgili değiliz denmiş. Atatürk, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyerek bir barış mesajı vermemiş aslında. Bu benim fikrim. Yani sizin oradaki hesabınızla biz ilgili değiliz, Osmanlı’dan elimizde kalan bu bakiye ile kendi yağımızda kavrulacağız demiş ve bunun karşılığında yüz yıllık bir avans almıştır. Biz de ülkeyi bu yüzyıl o lafla buraya getirmişiz demiştir.

Sezen Aksu Atatürk İçin Ne Dedi?

Ünlü sanatçı Sezen Aksu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafına yönelik müstehcen hareketler sergilediği için tutuklanan 17 yaşındaki lise öğrencisine mektup yazdı. Aksu mektubunda, "Bu davranışının seni ne kadar küçük düşürdüğünü anlayabilseydin keşke. Atatürk'e hiçbir şey olmaz çocuk! Diyerek tepkisini göstermiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir