Rahim Alındıktan Sonra Smear Testi Yapılır Mı?

Rahim Alındıktan Sonra Smear Testi Yapılır Mı?
28.02.2023 20:02
Smear testi, serviks kanseri veya servikal displazi (doku bozukluğu) gibi rahatsızlıkların erken teşhis edilmesine yardımcı olan bir tıbbi testtir. Test, serviks dokusundan alınan bir miktar örnek üzerinde yapılır ve laboratuvarda incelenir. Rahim alındıktan sonra smear testi yapılır mı? Smear testi tamamlayıcı sağlık sigortası karşılar mı? Smear testi neden tekrarlanır? Smear testi uyutularak yapılır mı? Smear testi ücretsiz mi? Smear testi vermeden önce yapılması gerekenler nelerdir? Smear testi zorunlu mu? Smear testi ile ilgili merak edilen konuların detaylarını yazımızda cevaplandırdık.

Evet, rahim alındıktan sonra da smear testi yapılabilir. Smear testi, rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı olan bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzından bir örnek alınarak laboratuvarda incelenir. Rahim alınması, rahim ağzının alınmaması anlamına gelir, ancak bu testin yapılabilmesi için smear testi için yeterli örnek alınabilmesi gerekir. Rahim ağzı kanseri riski yüksek olan kadınlar için smear testi yıllık olarak önerilir. Ancak, rahim alınması sonrası smear testi sıklığı, rahim alınmasının nedenine, tarihsel smear test sonuçlarına ve hastanın tıbbi geçmişine bağlı olarak değişebilir. Doktorunuz, sizin için en uygun tarama programını belirlemek için sizinle konuşacaktır.

Smear Testi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Karşılar Mı?

Türkiye'de smear Testi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında karşılanabilir. Ancak, sigorta poliçeleri ve kapsamları şirketler arasında farklılık gösterdiğinden, hangi sigorta poliçelerinin ne tür testleri ve tedavileri kapsadığını öğrenmek için sigorta şirketi ile iletişime geçmek en uygun yöntemdir.

Smear Testi Neden Tekrarlanır?

Smear testi, rahim ağzında kanser öncüsü lezyonların ve diğer anormalliklerin erken tespiti için yapılan bir tarama testidir. Normal sonuçlar alınsa bile, bu testin belirli aralıklarla tekrarlanması önerilir. Bunun nedeni, kanser öncüsü hücrelerin tespit edilememesi veya daha önce tespit edilemeyen hücrelerin sonradan ortaya çıkması olabilir. Smear testinin tekrarlanması, kanser öncüsü hücrelerin veya diğer anormalliklerin daha erken tespit edilmesini sağlayarak, tedavi şansını arttırır ve kanser gelişme riskini azaltır. Smear testinin tekrarlanma sıklığı, yaş, cinsel aktivite durumu, tıbbi geçmiş ve sonuçlar gibi birçok faktöre bağlıdır. Sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan tarama programını belirlemek için size danışacaktır.

Türkiye’ de Smear Testi Uyutularak Yapılır Mı?

Türkiye’ de smear testi genellikle uyutularak yapılmaz. Smear testi, bir doktor veya hemşire tarafından yapılan hızlı bir işlemdir. Bu test sırasında, kadın sırtüstü uzanır ve alt vücut bölgesi açıkta kalacak şekilde ayaklarını kırar. Daha sonra, doktor veya hemşire bir spekulum adı verilen bir aleti vajinaya yerleştirir, bu sayede rahim ağzı görülebilir hale gelir. Daha sonra, bir fırça veya spatula kullanarak rahim ağzından bir örnek alınır ve laboratuvara gönderilir. Bu işlem sırasında hafif bir rahatsızlık veya baskı hissedilebilir, ancak genellikle ağrılı değildir ve işlem sonrasında kadınlar hemen normal aktivitelerine dönebilirler. Ancak, smear testi sırasında rahat olmak isteyen bazı kadınlar, doktorlarıyla konuşarak anestezik bir krem veya jelle uyuşturma isteyebilirler. Ancak, bu uyuşturma kremi ya da jeli kullanmak için doktorla önceden konuşmak gerekir ve uyuşturma süreci, işlem öncesindeki hazırlıklara ek olarak ekstra zaman alabilir.

Türkiye’ de Smear Testi Ücretsiz Mi?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın "Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Programları Yönergesine göre, 30 yaşını dolduran kadınlara 5 yılda bir ücretsiz smear testi yapılması önerilmektedir. Ancak uygulamanın tamamen ücretsiz olup olmadığı ve detayları yerel sağlık kuruluşlarına ve uygulama koşullarına bağlı olabilir. Bu nedenle, bulunduğunuz bölgedeki sağlık kurumlarından bilgi almanız önerilir.

Smear Testi Vermeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Smear testi öncesi yapılması gerekenler şunlardır:

Smear testi randevusu alınmalıdır. Bu testin en iyi zamanı, kadının adet dönemi dışında ve adetin bitmesinden en az iki gün sonra olmasıdır.

Smear testi öncesi vajinal duş yapılmamalıdır, çünkü bu test sırasında alınacak örneği etkileyebilir.

Smear testi öncesi, vajinal kremler, losyonlar veya jeller gibi vajinal ürünler kullanılmamalıdır, çünkü bu test sırasında alınacak örneği etkileyebilir.

Smear testi öncesi, cinsel ilişkide bulunulmamalıdır, çünkü bu test sırasında alınacak örneği etkileyebilir.

Smear testi öncesi, adet dönemi içinde veya kanama varsa doktor ile konuşulmalıdır, çünkü bu testin yapılması uygun olmayabilir.

Smear testi öncesi, mümkünse rahat kıyafetler giyilmeli ve testten önce stres veya endişe durumlarında rahatlamak için birkaç derin nefes alınmalıdır.

Bu önlemler, smear testi sırasında daha rahat bir deneyim yaşamak ve test sonuçlarının daha doğru olmasını sağlamak için önemlidir.

Türkiye’ de Smear Testi Zorunlu Mu?

Türkiye’ de smear testi zorunlu değildir. Ancak, smear testi, serviks kanseri erken teşhisi için önemli bir tarama testidir ve önerilir. Serviks kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Smear testi, serviks kanserinin erken aşamalarındaki değişiklikleri tespit edebilir ve gerektiğinde daha ayrıntılı testler yapılması için yönlendirme sağlayabilir. Bu nedenle, özellikle 25 yaş ve üzeri kadınların düzenli aralıklarla smear testi yaptırmaları önerilir. Ancak, bir kadın smear testi yaptırmak istemiyorsa veya herhangi bir nedenle yapamıyorsa, bu karar kendi tercihine bağlıdır. Bununla birlikte, smear testi yaptırmayan kadınların serviks kanseri riski daha yüksek olabilir. Bu nedenle, kadınların smear testi yaptırmayı ve serviks kanseri taramasına katılmayı düşünmeleri önerilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir