Psikoloji Okuyan Psikolog Olur Mu?

Psikoloji Okuyan Psikolog Olur Mu?
12.10.2022 15:09
Psikoloji okumak isteyen öğrencilerin tercih öncesinde bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Psikoloji okuyan psikolog olur mu? Psikoloji’de iş imkanı var mı, mezunları işsiz kalır mı, okumak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Psikolog olmak için gereken özellikler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarına göz atalım…

Dört yıllık psikoloji mezunları psikolog unvanıyla mezun olurlar. Diğer tüm alt alanlarda olduğu gibi, klinik psikoloji alanında da uzmanlaşmak isteyen öğrenciler, bu alanda profesyonel bir derece elde etmek için yüksek lisans programına başvurabilirler. Klinik psikoloji uzmanı olmak ve gerekli başvuruyu yapmak için lisans derecenizi tamamladıktan sonra klinik psikoloji alanında doktora ve/veya ileri eğitim almanız gerekir.

Psikoloji'de İş İmkanı Var Mı?

Psikoloji mezunları her yerde çalışabilirler. Hastaneler, poliklinikler, ruh sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, anaokulları, huzurevleri, okullar, ceza infaz kurumları, mahkemeler, medya, propaganda ve araştırma merkezleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

Psikoloji Mezunu İşsiz Kalır Mı?

Psikoloji mezunları okudukları bölüm itibariyle ülkemizde avantajlı bir konumdadır. Ancak her meslekte olduğu gibi işsiz kalmaları da olası bir ihtimaldir. Ancak yine de psikoloji mezunlarının işsizlik süreleri çoğu bölüm mezunu olan kişilerden daha kısadır. Mesleki yetkinliğiniz ve okuduğunuz okul iş bulmanız konusunda belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

Psikoloji Okumak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Psikoloji okumak isteyen kişiler için eşit ağırlık puanları önem arz eder. Ayrıca psikoloji bölümü için Türk dili ve edebiyatı, matematik dersleri çok önemlidir. Bu nedenle psikolog olmak isteyenlerin öncelikli olarak bu derslere odaklanması gerekir.  Türkçe ve matematik derslerinde yeterliliğin yüksek olması belirleyici özellikler arasında yer alır.

Psikoloji Bölümü'ne giren öğrencilerin TYT'nin Fen, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Tarih ve Coğrafya derslerine ağırlık vermesi gerekmektedir. Sınav sonuçlarıyla ilgili en önemli ve öne geçirecek soruları içeren matematik ve coğrafya dersleri çok fazla pratik gerektirir.

Psikolog Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Ofiste rahat bir ortam sağlamak, zaten yolun yarısında olduğumuz anlamına gelir. Dostça bir ortam yaratın ve insanlar size gerçeği söyleyecektir. İyi bir dinleyici olmak, bağlı ve açık kalmak demektir. Aynı zamanda söyleyeceklerine ilgi göstermek anlamına da gelir. Ayrıca hastaya konuşma sırasında sessiz kalması için yeterli alan verilmesi de aydınlatıcı bir etkiye sahiptir.

Psikologların kendilerini hastanın yerine koyması çok önemlidir. Danışanınızın endişelerini ve ihtiyaçlarını anlamak için zihinsel bir stratejiniz olmalı ve kişinin durumunun ayrıntılarının farkında olmalısınız. Diğer kişiyi biraz anlamak, kişinin durumuyla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

İyi bir psikoloğun iç gözlemi, açık fikirli olmak için çok önemlidir. Bu, kendinize bakmak, kendinizi analiz etmek ve anlamak anlamına gelir. Kendinizi tanıyorsanız, ruh halinizi kontrol edebilirsiniz.

Hastanın psikoloğun huzurunda kendini rahat hissetmesi önemlidir. Bu, hastaların durumları, sorunları ve sırları hakkında konuşmalarını sağlar. Hastaya anlaşıldığını hissettirebiliyorsanız iletişime geçebilirsiniz. Sorunları hakkında konuşmak, durumu daha kolay ve daha doğal hale getirir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir