Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?
15.08.2022 11:50
Boşnak Dili ve Edebiyatı’nın hangi üniversitelerde bulunduğu, iş imkanları, mezunların ne iş yaptığı ve maaşları sıklıkla merak edilmektedir. Biz de Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümü ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünün hangi üniversitelerde yer aldığı bu bölümü tercih etmek isteyen kişilerin merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümü ülkemizde yalnızca bir adet üniversitede bulunmaktadır ve bu da Trakya Üniversitesi’dir.

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünün ne gibi iş imkanlarının bulunduğu bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin merak ettiği bir konu olmuştur. Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümü; Boşnak Dili ve Edebiyatı alanındaki eserlerin yanı sıra dil olan Boşnakça’nın ve Bosna Hersek kültürünü öğreterek gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan bir üniversite bölümüdür. Boşnak Dili ve Edebiyatı mezunları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm işletmeleri, yayıncılar, yayıncılar ve eğitim kurumlarında iş imkanları arayabilir. Tüm bu iş olanaklarından ziyade devlet kurum ve kuruluşlarına girebilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) mezunlarının aldıkları puan belirleyici olmaktadır.

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümü İçin Kaç Net Yapılması Gerekmektedir?

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak isteyen öğrenciler bu bölüme girebilmek için kaç net yapmaları gerektiklerini bilmek isterler. Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek isteyen kişiler 80 soruluk YDT Yabancı Dil sınavında 16,1 net, TYT Türkçe’den 40 soruda 23,1 net, TYT Temel Matematik’den 40 soruda 4,2 net, TYT Sosyal Bilimler’den 20 soruda 12,4 net ve TYT Fen Bilimleri’nden 20 soruda 1,3 net yapmalıdır.

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Kaç Yıllık Bir Bölümdür?

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünün kaç yıllık olduğu araştırma konularının arasına girmeyi başarmıştır. Boşnak Dili ve Edebiyatı 4 yıllık bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmek isteyen kişiler bu bölümden mezun olduklarında ne iş yapabileceklerini araştırmaktadırlar. Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler Boşnak Dili ve bu dil kullanılarak yazılmış eserler üzerinde araştırma yapıp çalıştırmalar gerçekleştirebilir, yüksek lisans ile üniversitelerin Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünde akademisyen olabilir, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan kuruluşlarda, turizm alanında, çeşit çeşit yayınevlerinde ve televizyon kanallarında çalışabilmektelerdir.

Boşnak Dili Ve Edebiyatı Bölümünden Mezun Olanların Maaşları Ne Kadardır?

Boşnak Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerin ne kadar maaş aldığı merak konusu olmuştur. Bu bölümden mezun olan kişilerin aldığı maaş yaptığı işe göre değişkenlik göstermektedir. Akademisyen olanlar 9000-10.000 TL arası maaş alırken kamuda turizm sektöründe çalışanlar 5000-6000 TL maaş almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir