Prematüre Bebek Pusete Konur Mu?

Prematüre Bebek Pusete Konur Mu?
26.01.2023 14:35
Prematüre bebek pusete konur mu? Prematüre bebekler ne zaman emer, kaç saatte bir beslenmeli, uçağa binebilir mi? Prematüre bebek kaç saat uyur? Prematüre bebek yatağı nasıl olmalı, ne zaman ek gıdaya geçer? Prematüre bebek hakkına anneler ve diğer kişiler pek çok konuyu merak etmektedirler. Sorulara yanıt vermek üzere bu yazımızı sizlerle paylaştık...

Yenidoğan döneminin en temel ihtiyaçlarından biri olup çoğu zaman anneler için büyük bir kolaylık olan yeni doğan puseti yani ana kucağı kullanımı aynı zamanda bebekler içinde rahat bir yatak seçeneğidir.

Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olsa da genel olarak baktığımızda doğumdan ortalama 3 ay sonra bebekler ilk defa oturtulur. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez, puset kullanacaksanız, uzmanların özellikle düz zemin tavsiye ettiğini dikkate alarak seçim yapılmalıdır. Prematüre bebekler içinde hekimin dediği dikkate alınarak puset kullanılabilir.

Prematüre Bebekler Ne Zaman Emer?

Bebeklerde emme ve yutmanın koordineli çalışması için 34. veya 35. haftaya gelinme şartı bulunmaktadır. Tamamen kendi başına nefes alıp verebilen, normal oda sıcaklığında kendi ısısını sağlayabilen bebekler küvezde kalmadan taburcu edilir. Prematüre bebeklerde sağlığı için 2-3 saatte bir emmesi gerekmektedir.

Prematüre Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Prematüre bebekler, normal doğumla dünyaya gelen bebekler gibi ortalama 2-3 saatte bir beslenme yapması gerekmektedir. Bebeğin temel refleksleri gelişmediği için ilk haftalarda meme emmesi zorlayabilir. Eğer bebek küvezde kalıyor ise bu süreçte de bebeğin yeterli anne sütü alabilmesi önem arz etmektedir.

Prematüre Bebek Uçağa Binebilir Mi?

Bebekler doğum sonrasında prematüre ya da herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece doğumdan 48 saat sonra uçakla seyahat edebilir.

Aslında bebeğinin uçağa binmesi için belirlenen bir yaş veya ay kriteri bulunmamaktadır. Yani 20 günlük bebekle uçak yolculuğu yapmak mümkündür. Aynı şekilde 6 aylık bebek de.

Prematüre Bebek Kaç Saat Uyur?

Prematüre bebekler günde ortalama 15-22 saat uyku uyumaktadırlar. Düzenli uyku uyanıklık döngüsünün gelişimi haftalarca uzayabilmesi mümkündür. Gece uyuyacağı zaman bazı bebekler için ışıkları söndürmek ve çevredeki sesleri azaltmak etkiliyken, bazı bebekler için gece lambası ve müzik dinletmek uykuya dalmasını daha fazla kolaylaştırabilir. Her bebeğin uyuma şekli ve uykuya dalması farklı olabilir.

Prematüre Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebeklerin kemik gelişimleri için en doğru yatak seçimi orta sertlikteki yataklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok yumuşak yatakların kullanılması bebek yatağın içine gömüleceği için kemik gelişimi açısından uygun olmayacaktır. Çok sert yataklar ise narin kemik yapısı açısından doğru bir tercih olmayacaktır.

 Prematüre doğan bebekler, özel bir bakım ünitesinde tutulur ve daha uzun süre hastanede kalmaları gerekmektedir. Prematüre yenidoğan bebekler diğer bebeklerden farklı olarak daha fazla bakıma muhtaçtırlar.

Prematüre Bebek Ne Zaman Ek Gıdaya Geçer?

Prematüre bebeklerde ek besinlere 4-6. aylarda başlanması gerekmektedir. Sonuç olarak; taburcu olduktan sonraki üç ay içinde günde 25-30 gram ağırlık artış gözlemlenir.

Haftada 0.5 - 1.0 cm boy uzaması olması, 3-12 ay arasında ise günde 10-15 gram kilo alması ve haftada 0.5 cm boy uzaması bebeğin beslenmesinin iyi olduğunu gösterir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir