Popüler Yemeklerin Asıl Kökenleri: İsveç Köftesi Türklere Aitmiş!

Popüler Yemeklerin Asıl Kökenleri: İsveç Köftesi Türklere Aitmiş!
10.08.2022 13:11
Popüler yiyeceklerin asıl kökenlerinin nereye ait olduğunu çoğu insan bilmez. Yanlış bilinenlerin aksine tahmin edilemeyen kökenler vardır. Donut, dondurma, makarna, kruvasan, balık ve patates kızartması… asıl kökenleri neresidir?

Çoğu insanın asla bıkmayacağı bazı lezzetler vardır. Çoğumuz bu yemeklerin kökeni hakkında fazla düşünmüyoruz. Ancak makarna ve dondurma gibi basit yiyecekler bile düşündüğümüzden farklı bir bölgede ortaya çıkmış olabilir. İsveç köftesinden donutlara kadar popüler yiyeceklerin, pirinç tarlasının kökenlerini araştırdık. En sevdiğiniz yiyeceklerin gerçek evini öğrenince şaşıracaksınız!

Donut Kökeni Neresidir?

Ünlü bir donut dükkânı denilince akla ilk olarak bir Amerikan markası gelir. Örneğin, Krispy Kreme, bizimki de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine hizmet vermektedir. Televizyonda gördüklerimiz, donutların Amerikan kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu doğruluyor. Oysa kökeni Yunanistan’dır. Lucumades olarak bilinen minik çörek toplarının tarihi, MÖ 776'daki İlk Olimpiyat Oyunlarına kadar uzanır.

Dondurma Kökeni Neresidir?


Dondurmanın anavatanı denilince akla enfes dondurmasıyla ünlü İtalya gelir. Ama tebrikler Moğolistan'a gitmeli! Yüzlerce yıl önce, manda sütünü Gobi Çölü'nün ücra bir köşesine taşımaya çalışan Moğol atlılar, sütü karıştırıp soğukta donmuş halde buldular. Moğol İmparatorluğu'nun genişlemesiyle bu yeni dondurma/kremanın popülaritesi arttı. Uzmanlar Marco Polo'nun bu fikirden etkilenerek İtalya'ya getirdiğine inanıyor.

Kruvasan Kökeni Neresidir?

Fransız kültürünün ayrılmaz bir parçası olan hamur işleri, aslında Avusturya'nın kalbi olan Viyana'da ortaya çıktı. Kipfel adı verilen bu somunlar, ay şeklindeydi ve kruvasan gibiydi. O kadar popülerdi ki, zamanın tüm manastırlarına yayıldı ve Paskalya'yı kutlamak için kullanıldı.

Churro Kökeni Neresidir?


Bir İspanyol sokak yemeği olarak dünyaya yayılan Churros'un kökeni Çin'dir. Churros'un tuzlu bir versiyonu olan Youtiao orada tüketildi. Bu kızarmış hamur şeritleri, 17. yüzyılda Portekiz'e ve oradan da İspanya'ya getirildi. İspanyol ustalar, churros'a mevcut şeklini vermek için yıldız şeklinde ağızlıklar kullandılar.

Makarna Kökeni Neresidir?


Makarna denilince aklınıza İtalya gelebilir ama makarnanın kökeni başka yerlerdedir. Uzmanlar, makarnanın 13. yüzyılda İtalya'da popüler hale geldiğine inanıyor. Çünkü o dönemde Asya'da seyahat eden İtalyan seyyahlar gördüklerini İtalyanlara anlattı. Yumurta eriştesi MÖ 1'den beri kullanılmaktadır. Çinliler tarafından tüketilen M.Ö. Makarna ve yumurtalı erişte arasındaki fark, buğday kullanmalarıdır. Durum buğdayı sayesinde makarnanın raf ömrü çok daha uzundur.

Tavuk Tikka Masala Kökeni Neresidir?

Chicken tikka, Babür döneminde güney Hindistan'da ortaya çıktı ve 17. yüzyılda bölgeye yayıldı. Tavuk tikka masala söz konusu olduğunda başka bir hikaye sizi bekliyor! Tikka aslında oldukça kuru bir yemektir. İngilizlerin bu yemeği sevmediğini fark eden Hintli şefler, tikka masala yapmak için krema eklediler. Tavuk tikka masala, Glasgow, İngiltere kökenlidir.

Vindaloo Kökeni Neresidir?

Hint restoranlarında sıkça rastlanan bu yemeğin kökeni aslında Portekiz'e kadar uzanıyor. Yemek, 15. yüzyılda Portekizli yerleşimciler tarafından Hindistan'ın Gao bölgesine tanıtıldı ve Hint malzemeleri kullanılarak yeniden yorumlandı. Vindaloo oluşturmak için demirhindi, karabiber, kakule ve kırmızı biber gibi baharatlar eklenir.

İsveç Köftesi Kökeni Neresidir?


Köfteyi çeşitli şekillerde yapmak ya da köfte yapmak pek çok kültürde bulunan bir şeydir. Ancak bu İsveçlilerin Türklerden etkilendiği gerçeğini değiştirmez. 12. yüzyıllar. Charles tarafından İskandinavya'ya getirildiğine inanılıyor. Tabii ki Türk köftesinin aksine günümüz İsveç köftesi domuz etinden yapılıyor.

Balık ve Patates Kızartması Kökeni Neresidir?


İngilizlerin meşhur olduğu bir şey varsa, o da balık ve patates kızartmasıdır. Ancak, bu yemeğin kökeni başka bir yerde yatmaktadır. Neyse ki başka hiçbir yer kadar uzak değil!  13. yüzyılda dini zulümden kaçan Portekiz'deki Sefarad Yahudileri, İngilizleri peshcad frito adı verilen asırlık Endülüs yemeğiyle tanıştırdı. Şabat'ta kızartılacak balıklara kek unu serpilir ve olduğu gibi kızartılır. 1800'lerde patates popüler oldu ve balıklara eklendi.

İskoç Yumurtası Kökeni Neresidir?

Uzmanlar, bu ünlü İskoç yemeğinin aslında MÖ 500 yıllarında yapılan Nargisi köftelerinden esinlendiğine inanıyor. Hindistan'a özgü bir lezzet. Nargisi köftesi hazırlamak için önce yumurtalar kaynatılır, ardından kıyma ile kaplanır ve kızartılır. Görünen o ki Hindistan'a giden İngilizler bu tarifi ülkelerine getirmeyi ihmal etmemişler. Bu yemeğin adının nereden geldiği hala bir sır.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

MUTFAK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir