Polikistik Over Sendromu Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Polikistik Over Sendromu Ne Zaman Ortaya Çıkar?
10.12.2022 15:07
Kadınlarda en sık görülen adet problemlerine yol açan hormon bozukluğuna polikistik over sendromu denilmektedir. Hastalık ile ilgili merak ettiklerinize yazımızda yer verdik. Polikistik over sendromu ne zaman ortaya çıkar, doğuştan mı, hangi doktora gidilir? Polikistik over sendromu evlenince geçer mi, polisliğe engel mi, psikolojik etkileri nelerdir? İşte detaylar.

Ergenlik döneminde ilk adet görülmeye başlandığı sırada adet düzensizlikleri olabilir. Bu normal karşılanan ve çok sık rastlanılan bir durumdur. Bundan kaynaklı olarak çoğu zaman göz ardı edilen bu durum polikistik over sendromu olabilir. Kan testi yapıldığında ortaya çıkmaktadır. Genç kızlarda ve kadınlarda doğurganlık döneminde ortaya çıkmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Doğuştan Mı?

Poliskistik over sendromu, nedeni tam olarak bilinmese de sonradan oluşmayan ve dış etkenlere bağlı gelişim göstermeyen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı sendromun doğuştan olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Kadınların yumurtalarında büyüyüp gelişemeyen fazla sayıdaki yumurtadan kaynaklı ortaya çıkan bu sendrom doğuştan gelen bir özelliktir.

Polikistik Over Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet göremiyor ya da 2 adet arasında çok uzun bir süre oluyorsa polikistik over sendromunuz olabilir. Bunun için hastanelerin endokrin uzmanı ya da kadın hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Öncelikle kan tedavisiyle tespit edilen sendrom için doktorunuzun uygun gördüğü tedaviye başlamalısınız. Bunun için bilinen en yaygın tedavi kandaki androjen yani erkeklik hormonunun ideal sınırına çekilebilmesi için uygulanan tedavidir.

Polikistik Over Sendromu Evlenince Geçer Mi?

Nedeni tam olarak bilinemeyen ve belirlenemeyen kadınlarda çok sıklıkla görülen bir tür yumurtlama bozukluğudur. Günümüzde yapılan klinik deney ve araştırmaların sonucunda elde edilen bulgular rahatsızlığın doğuştan geldiğini ve hiçbir dış etkene bağlı olmayarak geliştiği yönündedir.

Kız çocukları dünyaya geldiklerinde her iki yumurtalıklarında toplamda 500.000 adete yakın yumurta hücresi barındırırlar. Bu hücreler ergenlik döneminde ilk adetle birlikte aktif hale gelir ve artık vücut çocukluk evresinden çıkar doğurganlık evresine giriş yapar.

Polikistik Over kronik bir rahatsızlık olduğu için evlenince geçmesi mümkün değildir. Tedaviler bu sendromu ortadan kaldırmaya yönelik olmayıp sadece etkilerini kısıtlayabilmek adına yapılmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Polisliğe Engel Mi?

Tamamen geçmeyen ama tedavi ile kontrol altına alınan bir sendromdur. Eğer ilaç tedavisine cevap veren ve görevinizi yapmanıza engel olabilecek bir düzeyde değilse polislik için engel taşımamaktadır. Ancak overde meydana gelen iyi ya da kötü huylu bir tümör ya da benzer bir yapı gelişmişse polisliğe engel teşkil edebilmektedir.

Polikistik Over Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Plikistik over sendromu, özellikle adet dönemlerinin çok sıkıntılı ve sancılı geçmesine sebep olmaktadır. Özellikle alt karında, belde, bacak üstlerinde ve kalçada görülen ağrı ve sancı şikayetleri 1-2 gün boyunca çok şiddetli devam eder. Hatta bazı vakalarda regl başından sonuna kadar ağrı şikayetleri devam etmektedir. Bununla birlikte yorgunluk, cilt problemleri, anksiyete, depresyon, kilo artışı, saç dökülmesi, kısırlık ihtimali gibi sebeplerden kaynaklı olarak psikolojik olarak kadınların yıpranmasına neden olmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir