Araknoid Kist Askerliğe Engel Mi?

Araknoid Kist Askerliğe Engel Mi?
04.10.2022 18:46
Askerlik; 20 yaşına gelmiş her Türk erkeği için zorunlu tutulan görevdir. Peki; Araknoid kist, bronşit, bipolar, boyun fıtığı, ayakta platin ve böbrek taşı askerliğe engel mi? Hepatit B, tırnak batması, dalak büyümesi askerliğe engel mi? Cevapları öğrenelim…

Araknoid kistler; beyin ya da omurilik ile araknoid membran arasında bulunan, içi sıvı ile dolu keseciklerdir. Bu kistler baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi bulgularla kendini gösterebilir. Belirli bir büyüklüğün üzerinde ve doktorlarca sakıncalı olarak görünüyorsa bu kist askerliğe engel olarak gösterilebilmektedir.

Bronşit Askerliğe Engel Mi?

Bronşit hastası olan kişilerin askerlik muayenesi sırasında bu konudan mutlaka bahsetmesi gerekmektedir. Bu hastalık askerlik açısından engel olarak görünmese de kişinin sağlık durumu göz önüne alınarak görev yerinde düzenlemeler yapılabilir. 

Bipolar Askerliğe Engel Mi?

Günümüzde hemen hemen herkesin artık psikolojik sorunları olduğu görülmektedir. Gerek ekonomik sıkıntılardan gerekse gelecek kaygısından dolayı gençlerde psikolojik bozukluk oldukça fazladır. Bu nedenle geçmişinde psikolojik tedavi görmüş ya da bipolar teşhisi konulmuş bir kişinin polis ya da asker olup olamayacağı merak edilir. Bipolar teşhisi almış bir kişi askerlikten muaf konumundadır.

Boyun Fıtığı Askerliğe Engel Mi?

Sağlıklı her Türk erkeği 20 yaşına geldiğinde askerlik yapmakla yükümlüdür. Ancak eğitim, sağlık vb. durumlar askerliğin ertelenmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda bazı sağlık sorunları ve özel durumlar askerlikten muafiyet alınmasına neden olmaktadır. Fıtık askerliğe engel olabilir. Ancak fıtık türünün ve tedavi şartlarının hastanede uzman kişilerce incelenerek sonuçlandırılması gereklidir.

Bacakta Platin Askerliğe Engel Mi?

Ayak, bacak veya kola takılan platinin askerliğe engel olup olmadığı konusunda çok soru sorulmaktadır. Yani; ‘vücudunun herhangi bir yerine platin takılı olan insan askerlikten muaf tutulur mu?’ sorusu merak konusudur.  Bu sorunun cevabı aslında çok nettir. Platin askerliğe engel değildir ve platin nedeniyle askerlikten muafiyet verilmemektedir.

Böbrek Taşı Askerliğe Engel Mi?

Zorunlu askerlik görevi yapacak ve böbrek taşı bulunan kişiler askere gidebilirler ya da askerlik mesleği yapmak isteyen ve böbrek taşı bulunan kişiler mesleğe kabul edilirler. Daha önceden böbrek taşları nedeni ile askerliğe kabul edilmeyen ve yargı yoluyla sorunu çözen birçok vatandaş örneği de mevcuttur. Böbrek taşı; askerlik için herhangi engel taşımamaktadır.

Hepatit B Askerliğe Engel Mi?

Eğer Hepatit B hastalığınız kronik ve taşıyıcı konumundaysanız, durumun değerlendirilmesi muaf olarak olacaktır. Fakat Akut Hepatit B teşhisi konulduysa askerde muaf olma şansınız yoktur. Bu gibi durumlarda genellikle askeri hastaneye sevk edildikten sonra 1 yıl tecil süresi verilir. Bu süreç içerisinde tekrardan kontrol için başvurmanız talep edilir. Zaten Akut Hepatit B için iyileşme süreci dolmuş olur ve askerlik için engeliniz kalmamaktadır.

Tırnak Batması Askerliğe Engel Mi?

Tırnak batması, tırnak plağı ile tırnak duvarı arasındaki düzenin bozulması ile oluşan ve tırnağın çekilmesi ile sonuçlanan rahatsızlıktır. Ayak başparmak tırnaklarında daha sık görülür. Uygunsuz tırnak kesimi, dar ve kalitesiz ayakkabıların giyilmesi, aşırı ayak terlemesi, obezite, parmak ya da tırnağın travmalara maruz kalması gibi nedenlerle oluşur. Genç yetişkinlerde daha sık gözlenir. Erkeklerde kadınlara göre daha sıktır. Dolayısı ile askerlik de sık görülen bir sorundur. Son derece ağrılı, iş gücü kaybına yol açan bir hastalıktır. Askerlikte, tedavisi yapıldığı takdirde engel teşkil etmemektedir.

Dalak Büyümesi Askerliğe Engel Mi?

Dalakta; tümör, kist yoksa veya doğuştan dalak yokluğu gibi bir şey söz konusu değilse sadece dalak büyümesi askerlik için engel oluşturmamaktadır. Askeri hastaneye sevk verilir ve nedenine göre tam karar verilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir